Avokadon kasvatus

raappana86

Itse ostin viime tammikuussa israelilaisia avokadoja.laitoin hammastikuilla vesilasiin ja kun juuria alkoi näkyä tökkäsin suoraan ruukkuun. kastelin reilusti.nopeasti alkoi tulla vartta:) vahingossa varsi katkesi ja ilokseni huomasin että katkenneen varrenalta alkoi tulla uusia varsia. nyt varsia on kolme ja isoimmassa varteen tullut jo haaroja.Avokado on ollu auringonpaisteessa koko ajan kun säät sallii ja on nyt toista metriä korkea.ei näytä hätkähtävän jos kuivuukin välillä,tosin lehdet alkaa lurpahtaa.ruukku on nyt 20 cm.ei ole kokemusta talvehtimisesta mutta jos kasvi säilyy kevääseen vaihdan ruukun isompaan ja laeikkaan varovasti juuria pois:)

11

4281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvääkasvatusta

      saat siitä monivuotisen kasvin, talvehtii tavallisissa oloissa, huoneilma käy. talvella ei kannata niin paljon kastella kuin kevään ja kesän kasvuaikaan.

    • avokadot.hauskoja

      Kiitos kun jaoit tuon vesilasissa juurruttamisen. Itseäni jotenkin hirvittää tökätä siemeneen niitä hammastilluja. Olenkin juurruttanut tuolla wanhanaikaisella tavalla. Maitotölkin pohjalle pari desiä multaa ja siemen haudataan puoliksi suippo pää ylöspäin multaan.Sitten nostan siemenen juurtumaan valoisaan paikkaan. 3-6kk ja siemen itää.

      Ainakaan mullassa idätettäessä ei ole hätäisen henkilön kasvi.Minulla oli joitain kylvöksiä viimevuoden lokakuulta,jotka alkoivat itää vasta tuossa noin kuukausi sitten. Kun itävät istutan suoraan noin kolmelitraiseen ruukkuun.Kokemus on että liian pienessä ruukussa ja vähässä valossa avokado pudottaa lehdet. Yhden talven tavallisessa huoneilmassa kasvaneena alkaa puutua ja puumaistua.

      Minulla on kymmenisen avokadoa ruukuissa nyt. Kotona syödään vähintään yksi avokado viikossa jonka siemenen sitten nakkaan multaan.Kasvit vien sitten ruukutettuna yrityksen tiloihin. Töissä on kivempi olla kun on paljon kasveja. Avokadon vaatiman suuren ruukun pinnan olen kattanut pintakasveilla kuten paavalinkukilla tai juoruilla. Avokadoruukku on hiukan tylsän näköinen kun siinä on suuri tyhjä multatila.

      • avokki

        Meillä on myös idätetty mullassa, tosin pimeässä ja lämpimässä /reiällisen kelmun alla. Iti kuukaudessa.


    • Huolestunutpuutarhuri

      Mikähän minun siemenestä kasvattamaan avokadoon on tullut, alkanut kuivattamaan ja tiputtamaan lehtensä, jopa uudetkin..olen yrittänyt sumutella usein mutta ei näytä auttavan. Kasvi on noin metrin pituinen ranka jonka latvassa muutama lehti. Mitenhän sitä voisi auttaa?

      • Multasormikas

        Avokado kasvattaa paljon juurta. Se kannattaa aika ajoin siirtää isompaan ruukkuun.


      • Turha.yrittääkään

        Näin on aina minullekin käynyt. Kasvaa ehkä metriseksi, sitten kuolee lehdet ja koko kasvi. Ei menestu Suomessa. Varmaan vatisi samaa kuin sitrukset eli valoisa, viileä talvi. Sellaistahan ei Suomessa pystytä järjestämään kuin kasvihuoneissa suurella rahalla. Turha siis yrittääkään.
        Samoi kävi omalle kakille. Yhden ainoan kerran elämässäni kakissa oli yksi siemen. Kasvatin noin puolimetriseksi, pudotti lehtensä vaan ei kuollut. Nyt loppukesästä teki muutaman lehden kun parvekkeella oli kuumaa ja paistoi aurinko muutaman päivän. Taas on kuolemassa...


      • hgyy

        no mulla on kuitenkin lisä lamppu ja toi sähkömies tulee joka tapauksessa. ja siemenen vaan tökkäsin multaan, että lähtee se niinkin. oli kai kevät niin se autto.


    • Yritystä

      Itsellä kasvoi vesilasissa juurrutettu avokado n.40cm. Isot lehdet ja oli hyvässä voinnissa, huoneilma pitäisi pitää normaali kosteana ja lämpimänä. Eikä tykkää vedosta Olettaisin että avokadoni kohtalo oli liika kuiva huoneilma ja siksi lehdet kellastuivat ja pudotteli lehtensä. Vaikka lehtiä tuli sumuteltu vedellä.
      Ainoastaan jäi runko pystyyn ja sekin yritti hiukan uutta lehteä puskea ulos. Mutta lopulta tuli ruskeaksi koko varsi.
      Muistaisin lukeneeni internetin ihmeellisestä maailmasta että voisi runkoa leikata viistoon ja liittää se uudelleen latvaosaan, jotta lähtisi haarautumaan ja tuuheutuisi. Tietää tuosta sitten...
      Youtubesta löytyy myös joitain videoita avokado kasvatuksesta.

    • intohimonakasvit

      Terveisiä täältä 10kpl avokadopuutarhurilta.Tänä vuonna on kokeiltu ruukut ja kasvatusmenetelmät.Meillä on täällä kaikkea arabian maitokannusta kurkkusäilyketölkin kautta tavalliseen terrakottaruukkuun.

      Ja voittaja tulee tässä:
      Paras on ollut muovinen altakasteluruukku ja kuiva multa.Ei tarvitse valtavasti juuritilaa jos alla on vesisäiliö.Kasvista kasvaa tukeva ja lehtevä.
      Paras valo on hajavalo lattialla terassin lasioven edessä.Valo tulee ylhäältä ikkunasta. Kesällä olivat varjossa ulkona.Hajavaloa tuolloinkin.
      Paras kasvupaikka ilmeisesti mahdollisimman kaukana lämpöpatterista,mutta valoisassa. Ikkunalaudalla olevat avokadot ovat kaikki pudottaneet lehtensä.Varjossa uusia lehtiä ei tule lainkaan.
      (Mistä minä niille ikkunalauta kasveille nyt tilaa keksin.)

      Kiitos uusista idätysvinkeistä!

    • Puutarhuri01

      Minun kasvattamani avokaado on nyt 17cm pitkä ja 0,5cm paksu. Se on alkanut tehdä päähän sellaista kukan tapaista neljä haaraista sykeröä. En ole mistään löytänyt tietoa siitä mikä se on. Onko teillä muilla tullut sellaista?
      Kasvi ei siis ole tehnyt yhtään lehteä.
      Kaipasin kipeästi tietoa

    • teiniruipelo

      Etteivät olisi lehdet puhkeamassa. Itelläni tekee ensin piiskan ja sitten kärjestä puhkeavat lehdet. Kun lehdet tulevat, rumko alkaa puutumaan. Ensinhän se on sellainen mehebä ja punertava.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      110
      3612
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      256
      2418
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2140
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1911
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1679
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1162
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      60
      1033
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      950
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      76
      903
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      902
    Aihe