Toyota hajosi

Ostin viime vuoden keväällä uuden avensiksen.

1500km Moottori hajosi
4000km Vaihdelaatikko hajosi
6000km Pakoputki irtosi, ilmastointi lopetti toimimisen
9000km Alkoi kuluttaa öljyä litran sadalla kilsalla
12000km Jakohihna poikki, jälleen moottori hajalla, korjaus 9000 euroa
13000km Hankkiuduin paskasta eroon ja osti skodan, jolla nyt jo 90 000km takana eikä mitään vikoja!
38384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Ihan normaalia riisikupeille, ei japanin auto suomessa kestä.

Hienoa, että ostit skodan, teit hyvän valinan!

Äänestä
  • On ihmeellistä, ettei näistä ns. uusien Ocujen tyyppivioista keskustella julkisuudessa, vaan pyritään keskustelua hiljentämään, onko syynä sitten omistajien pelko jälleenmyyntiarvon putoamisesta vaiko mistä, arvailla saattaa.En väitä, että näitä vikoja löytyy jokaisesta yksilöstä, useasta kuitenkin. Tämä lista on osittain kerätty eräältä toiselta palstalta ja siihen on lisätty muutamia omia huomioita.- Vesi jää kynnyksille ja valuu joissakin tapauksissa jopa sisälle matoille (suunnitteluvirhe ovissa)- Vakionopeudensäätimen toimintahäiriöitä (viiksen vaihto yleensä auttaa)- Ajovaloumpioissa huurretta (vaihdetaan umpio / korjataan)- Pyörien suuntaukset pielessä tehtaalta tullessa (ei mene takuuseen ellei todistetusti pielessä)- Katalysaattorista kuuluu kilisevää ääntä (erä viallisia oli 2005/2006 autoissa)- Radio paukkuu satunnaisesti (vikaan ei korjausta)- Ratti on vinossa tehtaalta tullessa (huollosta riippuen korjataan tai jätetään korjaamatta)- Nitisevä takapaennki- Penkit narisevat (liikuttelu eteen ja taakse auttaa)- Kojelauta resonoi ja natisee- Ksenon- valoista toinen tai molemmat jäävät syttymättä (uudelleenkäynnistys)- Moottori nykii (1.9 TDI)- Mittaristohäiriöitä (polttoainemittari näyttää virheellisesti tyhjää tankkia)- Huoltopalvelut eivät vakuuta- Särkyvät muoviset luukut- Moottoritilassa oleva sähköboksi kastuu ja tekee häiriöitä- Jäätyvä polttoaineluukkuOnko kyseinen kulkine sitten laadukas, siihen en ota kantaa, päätelköön jokanen sen itse.

    Viestiä on viimeksi muokattu 02.08.2013.

    Tuulilasi




    Kommentoi lainaten

    Ilmianna

    Äänestä

  • Skoda_se_kestää kirjoitti:

    On ihmeellistä, ettei näistä ns. uusien Ocujen tyyppivioista keskustella julkisuudessa, vaan pyritään keskustelua hiljentämään, onko syynä sitten omistajien pelko jälleenmyyntiarvon putoamisesta vaiko mistä, arvailla saattaa.En väitä, että näitä vikoja löytyy jokaisesta yksilöstä, useasta kuitenkin. Tämä lista on osittain kerätty eräältä toiselta palstalta ja siihen on lisätty muutamia omia huomioita.- Vesi jää kynnyksille ja valuu joissakin tapauksissa jopa sisälle matoille (suunnitteluvirhe ovissa)- Vakionopeudensäätimen toimintahäiriöitä (viiksen vaihto yleensä auttaa)- Ajovaloumpioissa huurretta (vaihdetaan umpio / korjataan)- Pyörien suuntaukset pielessä tehtaalta tullessa (ei mene takuuseen ellei todistetusti pielessä)- Katalysaattorista kuuluu kilisevää ääntä (erä viallisia oli 2005/2006 autoissa)- Radio paukkuu satunnaisesti (vikaan ei korjausta)- Ratti on vinossa tehtaalta tullessa (huollosta riippuen korjataan tai jätetään korjaamatta)- Nitisevä takapaennki- Penkit narisevat (liikuttelu eteen ja taakse auttaa)- Kojelauta resonoi ja natisee- Ksenon- valoista toinen tai molemmat jäävät syttymättä (uudelleenkäynnistys)- Moottori nykii (1.9 TDI)- Mittaristohäiriöitä (polttoainemittari näyttää virheellisesti tyhjää tankkia)- Huoltopalvelut eivät vakuuta- Särkyvät muoviset luukut- Moottoritilassa oleva sähköboksi kastuu ja tekee häiriöitä- Jäätyvä polttoaineluukkuOnko kyseinen kulkine sitten laadukas, siihen en ota kantaa, päätelköön jokanen sen itse.

    Viestiä on viimeksi muokattu 02.08.2013.

    Tuulilasi




    Kommentoi lainaten

    Ilmianna

    Skodasta hajosi jakopääketju ja moottori

    Skoda Octaviastani hajosi kesällä tsi-moottori johtuen heikkolaatuisesta jakoketjusta. Olin jo aikaisemmin lukenut nettifoorumeista kirjoituksia tsi-moottoreiden heikosta laadusta. Uskottelin itselleni, että kyseessä on harvinainen ongelma josta on nostettu vain suuri meteli. Uskomukseni muuttui kerrasta kun 5.6.2013 autoni Skoda Octavia ei startannut. Kyseessä vuosimallia 2008 oleva auto, joka on varustettu 1.8 tsi moottorilla. Kilometrejä mittariin oli kertynyt ennen konerikkoa 113 000 km. Autolla on moitteeton merkkihuoltohistoria, jossa on noudatettu ns. Long Life huoltoväliä. Skoda Octaviani on ostettu uutena Veljekset Laakkoselta Lahdesta.



    Yritin käynnistää autoa 5.6.2013. Moottorista kuului epämääräistä räpsymistä. Onneksi autossa oli voimassa Skodan ajoturva, sieltä sainkin nopeasti hinausauton sekä vuokra-auton alle kolmeksi päiväksi. Seuraavana päivänä autoni sai diagnoosin. Jakopäänketju pompannut ja aiheuttanut täydellisen tuhon moottorille. Kustannusarvio 9000 euroa! Tämän jälkeen Googletin ja huomasin, että vastaava jakopääketjuongelma on yleinen.




    Kommentoi lainaten

    Ilmianna

    Äänestä

  • Uusi-Skodisti kirjoitti:

    Skodasta hajosi jakopääketju ja moottori

    Skoda Octaviastani hajosi kesällä tsi-moottori johtuen heikkolaatuisesta jakoketjusta. Olin jo aikaisemmin lukenut nettifoorumeista kirjoituksia tsi-moottoreiden heikosta laadusta. Uskottelin itselleni, että kyseessä on harvinainen ongelma josta on nostettu vain suuri meteli. Uskomukseni muuttui kerrasta kun 5.6.2013 autoni Skoda Octavia ei startannut. Kyseessä vuosimallia 2008 oleva auto, joka on varustettu 1.8 tsi moottorilla. Kilometrejä mittariin oli kertynyt ennen konerikkoa 113 000 km. Autolla on moitteeton merkkihuoltohistoria, jossa on noudatettu ns. Long Life huoltoväliä. Skoda Octaviani on ostettu uutena Veljekset Laakkoselta Lahdesta.



    Yritin käynnistää autoa 5.6.2013. Moottorista kuului epämääräistä räpsymistä. Onneksi autossa oli voimassa Skodan ajoturva, sieltä sainkin nopeasti hinausauton sekä vuokra-auton alle kolmeksi päiväksi. Seuraavana päivänä autoni sai diagnoosin. Jakopäänketju pompannut ja aiheuttanut täydellisen tuhon moottorille. Kustannusarvio 9000 euroa! Tämän jälkeen Googletin ja huomasin, että vastaava jakopääketjuongelma on yleinen.




    Kommentoi lainaten

    Ilmianna

    Isälläni on 2006 Octavia II 1.9 TDI farkku. Siihen on nyt viimeaikoinan tullut ongelmaksi auton yllättävä sammuminen risteyksissä sekä täyskaasukiihdytyksissä tehojen yllättävä loppuminen.Autoon on tehty takuuseen jo softapäivityksiä ja vaihdettu turbo mutta silti auto sammuilee epämiellyttävästä kesken liikkeellelähdön tai tehot karkaa kiihdytyksissä. Tasakaasulla toimii ok, tosin vakionopeudensäädin päällä tulee nykymistä. Jos auto sammuu niin parin minuutin päästä se resetoi itsensä ja taas toimii hetken. Ilmeisesti joku safety moodi menee päälle ja auto sammuttaa itsensä suurempien vaurioiden välttämiseksi.Onko tällaisesta Octavian kohdalla kokemusta ? Mistä johtuu ? Itse luulisin että vika on joko antureissa tai sitten ohjausyksikön liittimet ovat hapettuneet tms. Autolla on ajettu jotain 28 tkm eli aivan loppukaan se ei vielä pitäisi olla.Takuuta on vielä 8 kk jäljellä mutta viimeinen kuukausi auto on ollut lähinnä pajalla ihmeteltävänä. Kyseisen merkkihuollon resurssipuoli on aika ohut joten jos Pk-seudulla toimivaa HYVÄÄ Skoda-huoltoa voi joku suositella niin tieto otetaan kiitollisuudella vastaan.

    Äänestä

  • Takuuta on vielä 8 kk jäljellä mutta viimeinen kuukausi auto on ollut lähinnä pajalla ihmeteltävänä.

    Toisaalta onpa kuntokin kasvanut kun polkupyörällä vatkaan. Ja enpä todella ole yksin Skodani ongelmien kanssa, korjaamon pihassakin oli ainakin 20 hajonnutta Skodaa, moottori hajonneena.
    Ja onhan se kuitenkin valittu vuoden autoksikin, korjaamon omistajien äänillä ylivoimainen voitto. Jälleen kerran.

    Äänestä

  • Ostin itse vuoden 2006 mallia olevan Skoda Octavia 1.6 Fsi Elecange mallin joka oli samalla elämäni ensimmäinen uusi ja samalla ensimmäinen Eurooppalainen autoni!Ostovalintaani vaikuttivat hyvät arvostelut autosta autolehdissä,loistava hyvitys vanhasta autostani sekä pikaisen koeajon luomat vaikutelmat auton laadukkuudesta!Auto oli käytössäni 1,5 v ja tässä kokemuksiani siitä:vakionopeussäätimen oikuttelu alussa,takaikkunan suhinat,vesivuodot etujalkatilaan,radio vaihtoon,ilmastoinninmoottori vaihtoon,bensamittarin toimimattomuus,ykkösvaihteen kytkeytymisongelmat,pieni öljyvuoto moottorissa,kovillapakkasilla etuovet eivät avautuneet kaukosäätimellä,vilkkukytkimen itsestään löystyminen,takakaiuttimen hajoaminen,etupäästä kuulunut kolahtelu peruuttaessa ja rattia samalla kääntäessä,jatkuvat nitinät ja natinat kojetaulusta ja muusta sisustuksesta..sinänsä pikkuvikoja mitkä tietysti korjattiin takuuseen!Lisäksi jotkut auton ominaisuudet harmittivat(meluisuus,kylmyys talvella,vaillinainen suuntavakavuus,jousituksen toiminta)Toikihan hyvääkin löytyi(taloudellisuus,loistava ohjaus,vaihteisto pienin varauksin,varustelu,muotoilu ja sisätilat)..sinänsä hienonoloinen auto jota mielestäni vaivasi ainaskin minun mielestäni jonkin sortin viimeistelemättömyys!!En ole minkään automerkin fanaattinen kannattaja mutta tässä kokemukseni Skodasta.

    Lähde : Tuulilasi lehti

    Äänestä

  • Ruma kun saatana, mutta vaatii about kasapanoksen että tämä vehje pysähtyy. Tsekkiläiset ovat keksineet lähes tulkoon ikiliikkujan....

    Lähde : www.nettiauto.com

    Äänestä

  • Vahvistan ainakin itselläni tuon ongelman. Suuttimia on sattuneista syistä vaihdettu jo kaikki. Mutta veikkaan, että työnjohtaja meni kuuroksi vaikkei hänen vika ollutkaan. Tuosta jutusta on vaan jäänyt pois kaksoismassavauhtipyörä ja DSG. Ei nekään 200 tkm kestä. Lisäksi on ollut EGR, turbo, pa-pumppu ja kansiongelmia. Kaikki sellaisia tonnin remppoja/kpl.

    Pumppusuutin on minulla hajonnut aina kuormituksessa eli sattunut ohituksissa jolloin auto sammuttaa itsensä. Henkikulta on meinannut mennä mutta tuuria on ollut.

    Mielestäni kaikissa autoissa on ongelmia mutta jos ko. auto on 15% muita kalliimpi huonommin varustettuna ei tuollaista saa tapahtua.



    R-KIOSKI 17.4.2015 21:12

    Mutta kekustan R-Koskille meen vaikka käsillä " kävellen," kyllä ne on aina Sodan kuntoon saaneet. Ainakin tähän asti.

    Äänestä

  • Kaksi hajonnutta ruiskupumppua 30000 kilometrin aikana, takajarruissa tappavan vaarallinen vika, jota diagnostiikka ei huomannut, jatkuvat käynnistysongelmat kylmällä kelillä. Pakkasilla lämpeni vasta 70 kilometrin ajamisen jälkeen jne... Ja ne ovien lukot - raah :)

    Lähde : Taloussanomat

    Lopetin tilauksen. Liian rehellinen lehti mielestäni.

    Äänestä

  • VAG saa maksaa mulle ennenkuin huolin yhtäkään niiden tuotetta omaan pihaani.


    Talouselämä lehti. En lue enää. Typerän rehellinen tämäkin mokoma.

    Äänestä

  • Heikot suuttimet, DSG-laatikot. Aivan sontaa koko auto/merkki. Muuten kelpaisi..

    Sama roskalehti. Inhoan koko lehteä.

    Äänestä

  • toy_ota_lelun_saat kirjoitti:

    Heikot suuttimet, DSG-laatikot. Aivan sontaa koko auto/merkki. Muuten kelpaisi..

    Sama roskalehti. Inhoan koko lehteä.

    Niin kyllähän se on pirullista kun ei koskaan tiedä milloin jättää tien päälle..Koettu on ja maksettu siitä..

    Sama juorulehti... Itsellä AINA polkupyörä kuljetustelineessä, ei tarte kävellä. Suosittelen muillekin Skoda autoilijoille.

    Äänestä

  • Ehheheheheee... "käytettyä laatuautoa". Mitäs sitä paskalla jos ei ole peltoa, sano maanviljelijä ;)

    Edelleenkin ihmettelen, miten vaihtoautohalleissa pyydetään volkkareista, skodista, ja audeista käytettynä hintoja, kuin ne olisivat asuntoja. Hyvä etteivät ole kalliimpia satatonnia ajettuina miinoina, kuin uusina.

    Suomi kielsi takavuosina miinat, muutenhan noi satasen ajetut volkkarit voitaisiin viedä rajalle maanpuolustuksellisiin tehtäviin ;)

    Vastaa Ilmoita asiaton viesti



    ***tu mä kostan tän teille, mä oon toimittaja tiäksä 18.4.2014


    Lehden arvaattekin...v#¤u näitä lehtiä..Pakkoko se on aina totta puhua KYSYN MINÄ..

    Äänestä

  • Viivi Avellán menetti hermonsa liikenteessä: "K***pää!" Tuumasi kun skoodan näki...?

    Iltalehti

    Äänestä

  • 1.8 tsi moottori hajosi - Skoda - Suomi24 Keskustelut



    keskustelu.suomi24.fi/t/11552649/1.8-tsi-moottori-hajosi



    Kaksi viikkoa sitten Skoda Octaviani 1.8 tsi ei lähtenyt käyntiin. Kuului vain epämääräistä ääntä, räpsymistä. Hinaukseen ja diagnoosina jakoketjun ...

    Äänestä

  • voi_ihme kirjoitti:

    1.8 tsi moottori hajosi - Skoda - Suomi24 Keskustelut



    keskustelu.suomi24.fi/t/11552649/1.8-tsi-moottori-hajosi



    Kaksi viikkoa sitten Skoda Octaviani 1.8 tsi ei lähtenyt käyntiin. Kuului vain epämääräistä ääntä, räpsymistä. Hinaukseen ja diagnoosina jakoketjun ...

    skooooda

    27.6.2013 16:13




    Mikä ihmeen hinku ihmisillä on ostaa skoodaa, kun samalla rahalla saa länsiauton, minkä takia pitää ostaa sellainen itäauto, joka varmasti hajoaa ja jonka korjaaminen, sekä varaosat ovat länsimaisia autoja korkeammat.

    "Kuule rakas vaimo, mä haluan niin kovasti ostaa skoodan, kun siinä on se ihmeellin en TisSI moottorikin, tulee ihan äiti mieleen."

    Kannattaa mieluiten ostaa vaikka Seat, niin jää rahaa vähän ylikin ja ei tarvitse häpeillä koko ajan, jos omistaisi itäauto skooodan.

    Äänestä

Toyota kuski jälleen kiimaisena levittää samoja höpö juttuja. Työnnä munasi sinne toyotan pakoputkeen ja ota lääkeesi.

Äänestä
  • TISsi moottori " autoilijahan " siellä piipittää, toinen nimimerkkisi on R-KIOSKI, huomaa siitä että sinulla on lukihäiriö TISsimoottori sairauden lisäksi. V¤tuttaako kun lähes kaikki lehdet moittivat " autoasi, " no ei ne suotta hauku, huonohan se on, heheh...!

    Äänestä

  • erasmus ensimmäinen

    22.7.2013 14:12










    Heippa sinullekin!

    Skodan 1.8 mylly paukahti 150 000km ja totalisesti. Jakopää petti että silleen

    Suomi24 Terveisiä TISsimoottori autoilijoille=Skoda, VW, Seat, Audireppanoille, hehehe...

    Äänestä

  • Äidin_TISsi_moottoriko kirjoitti:

    erasmus ensimmäinen

    22.7.2013 14:12










    Heippa sinullekin!

    Skodan 1.8 mylly paukahti 150 000km ja totalisesti. Jakopää petti että silleen

    Suomi24 Terveisiä TISsimoottori autoilijoille=Skoda, VW, Seat, Audireppanoille, hehehe...

    sovjet union

    26.6.2013 13:21




    Kyllä ne sokolootat on semmosia vikapesiä ettei ole tosikaan. Te ette vaan uskonne takaa näe mitään. Se on se mentaliteetti että kerran skoda, aina skoda. Ja suut vaahdossa puolustetaan jotain skodaa.

    Heratkää jo.

    Äänestä

  • R-KIOSKI kirjoitti:

    sovjet union

    26.6.2013 13:21




    Kyllä ne sokolootat on semmosia vikapesiä ettei ole tosikaan. Te ette vaan uskonne takaa näe mitään. Se on se mentaliteetti että kerran skoda, aina skoda. Ja suut vaahdossa puolustetaan jotain skodaa.

    Heratkää jo.

    kallistaromua

    26.6.2013 13:53










    No eiköhän siitä viisastu kun makselee korjauksia. Suosittelen muuten välttelemään DGS-vaihteistoja. Ne ovat myös vikaherkkiä ja kalliita. Täytyy ihmetellä miten tuo VAG-konsernnin tuotteet myy hyvin...

    Äänestä

  • R-KIOSKI kirjoitti:

    sovjet union

    26.6.2013 13:21




    Kyllä ne sokolootat on semmosia vikapesiä ettei ole tosikaan. Te ette vaan uskonne takaa näe mitään. Se on se mentaliteetti että kerran skoda, aina skoda. Ja suut vaahdossa puolustetaan jotain skodaa.

    Heratkää jo.

    mä vain

    27.6.2013 23:07



    suo siellä,..... kirjoitti:



    Mutta eikö manuaalivaihteiston ja koneen välillä ole se laukeileva kaksoismassavauhtipyörä, joten jos varovainen ihminen ymmärtää ostaa manuaalin, niin silloinkin joutuu ojasta allikkoon.

    Näytä lisää


    joo, niin on tosi ärsyttävä kytkin. Mulla menossa kaksoismassa vauhtipyörä vaihtoon, siihen saa jonkun korjaussarjan tilalle. vaan noin 1600€. Mulla ei ole varaa tällaisiin kustannuksiin ollenkaan. Nyt auto korjaamolla laturi 600 vaihtoineen ja hehkutulpat 200. Lamppu pimeänä, lamppu 95-145, ohjausyksikkö 280,- johdot 39.- ja työt tutkimukset. Mulla menee työmatka autoiluun jo yli tonni kuussa. Miksi ihmeessä maksan vielä käyttövoimaveroa. Kun vaan julkisilla pääsis niin en omistaisi autoa. Nykyään ei tiedä enää mikä auto kestää. Taisi Skodakin olla tähdenlento vain. Mulla 2005 elegance

    Äänestä

hyvä pöljä elä viitti taesi olla ongelmat sokotassa tojossa on ketju kone ja 3v takkuu

Äänestä
  • Sokotostahan ylempänä kirjootetaan. Sokota elegaanse kai on kysseessä, tojotahan kestää niin olen kuullut ja lukenutkii. Naapuri ajellu tojolla 420 tuhatta, ei murheita.

    Äänestä

  • Niin sie tarkootit alotusta, tosi epäuskottava alootus. Ei kaikista älykkäimpiä todellakaan.
    Etes sokotassa tuskin on tuollaista, provo mikä provo mut harvinaasen tyhymä provo.

    Äänestä

ei sitten menny avensis joka kerralla takuu huoltoon joka kerran ku hajosi,kun kerran uusi oli.tyhmin provo mitä olen lukenu.

Äänestä
  • Ekkö nää ossoo lukkee. Sokoloota huolto ongelmista puhutaan. Ei ees takkuuaikana slootan korjaukset mee takuuseen.

    Äänestä

  • Käytetty moottori risan tilalle



    Veljekset Laakkosen merkkihuollossa ei käyty lävitse kuittia tai mitä autolle oli tehty. Sen vuoksi kävin vasta kotona kuitin lävitse. Hämmästelin mitä V-O moottori 1.8 BZB tarkoittaa. Selvitin, niin V-O lyhenne tulee sanasta vaihto-osa eli Skodaani oli vaihdettu vanha käytetty moottori, jonka veroton hinta näyttäisi olevan 4607,42 euroa! Olisi ollut mukava jos Veljekset Laakkosen huoltoneuvoja olisi muistanut mainita, ettei autoon laitetttu uutta moottoria.



    Skodani hajonnut moottori taas lähti suoraan tehtaalle ilman mitään ilmoituksia. Siellä se kuulemma kierrätetään tai kunnostetaan uudeksi moottoriksi. Tämän siis jouduin selvittämään jälkikäteen. Kuulostaa hyvältä bisnekseltä! Itselleni vaihto-osa moottorista jäi maksettavaa 1713,96 euroa. Eli Skoda saa 1382,23 euroa (verot huomioitu) ja samalla he saavat rikkoutuneen moottorin jonka voi kunnostamisen jälkeen taas myydä eteenpäin. Minun osuus korjauskustannuksista laski 237 euroa kun hyväksyin Veljekset Laakkosen tarjoaman sovintorahan.

    web development by bryant smith

    Äänestä

  • P-SKA-SKODA kirjoitti:

    Käytetty moottori risan tilalle



    Veljekset Laakkosen merkkihuollossa ei käyty lävitse kuittia tai mitä autolle oli tehty. Sen vuoksi kävin vasta kotona kuitin lävitse. Hämmästelin mitä V-O moottori 1.8 BZB tarkoittaa. Selvitin, niin V-O lyhenne tulee sanasta vaihto-osa eli Skodaani oli vaihdettu vanha käytetty moottori, jonka veroton hinta näyttäisi olevan 4607,42 euroa! Olisi ollut mukava jos Veljekset Laakkosen huoltoneuvoja olisi muistanut mainita, ettei autoon laitetttu uutta moottoria.



    Skodani hajonnut moottori taas lähti suoraan tehtaalle ilman mitään ilmoituksia. Siellä se kuulemma kierrätetään tai kunnostetaan uudeksi moottoriksi. Tämän siis jouduin selvittämään jälkikäteen. Kuulostaa hyvältä bisnekseltä! Itselleni vaihto-osa moottorista jäi maksettavaa 1713,96 euroa. Eli Skoda saa 1382,23 euroa (verot huomioitu) ja samalla he saavat rikkoutuneen moottorin jonka voi kunnostamisen jälkeen taas myydä eteenpäin. Minun osuus korjauskustannuksista laski 237 euroa kun hyväksyin Veljekset Laakkosen tarjoaman sovintorahan.

    web development by bryant smith

    Jokaisessa VAGn koneessa on jonkun sortin tyyppivikoja, mutta 1.2 & 1.4 TSI / TFSI koneet on kyllä omaa luokkaansa. Hieno kone, mutta pelkästään valmistajan tunnustamien tyyppivikojen määrä on aika uskomaton kun vertaa mihin tahansa muuhun koneeseen konsernin sisällä.

    Satuin eilen katsomaan uudet kampanjat ja TPI:t läpi ja 1.2 & 1.4 TFSI, sekä 1.4 TSI koneille löytyy mm. seuraavat TPI:t:


    1.4 Turbo - Ylemmän ahtoputken (välijäähdytin - kaasuläppä) sisältä irtoaa pursketta joka tukkii ahtoputken. Seurauksena moottorin tukehtuminen ja käyntihäiriöt.

    1.2 & 1.4 Turbo / Twincharged - Polttoainesuuttimet jäävät vuotamaan suihkutussyklin jälkeen. Saattaa aiheuttaa autodetonointia moottorin sammuttamisen jälkeen tai estää käynnistymisen (tulpat kastuneet).

    1.4 Turbo - DSG (0AM) vaihteiston öljytiiviste asennettu tehtaalla väärin, johtuen tiivisteen muotoilusta. Aiheuttaa öljyvuotoa moottorin ja vaihdelaatikon välistä.

    1.4 Turbo - Turboahtimen imuletkun valmistusmateriaali liian pehmeä. Aiheuttaa resonanssiääntä erityisesti korotetulla tyhjäkäynnillä.

    1.4 Turbo - Lisälämmittimellä varustetun moottorin jäähdytysnesteletkut ovat asennettu väärin päin. Lisälämmittimeltä tuleva jäähdytysneste virtaa suoraan moottorin lämpötilasensorille.

    1.4 Turbo - Öljynpainesensorissa "klappia", resonanssi saattaa aiheuttaa virheellisiä hälytyksiä matalasta öljynpaineesta.

    1.4 Turbo - Turboahtimen hukkaportti jumiutuu, jolloin moottoriohjaimen pyytämää ahtopainetta ei saavuteta tai se ylitetään. Seurauksena moottorin vikatila. Turboahdin korvattava uudella.

    1.4 Turbo / Twincharged - Nokka-akselinsäätöyksikkö ei säädä nokka-akselia oikein kylmäkäynnistyksen aikana. Seurauksena mekaanista kolinaa. Nokka-akselinsäätöyksikkö vaihdettava parannettuun versioon.

    1.4 Turbo - Nokka-akselin keskimmäinen laakeri irtoaa paikaltaan itsestään. Laakerointi korvattava parannetulla versiolla ja nokka-akseli uusittava.

    1.2 & 1.4 Turbo / Twincharged - Polttoaineen korkeapainepumppu jumiutuu, estäen pumpun toiminnan. Polttoainepumppu korvattava parannetulla versiolla.

    1.2 & 1.4 Turbo / Twincharged - Öljynsuodatin tukeuttuu aiheuttaen öljynpaineen laskun. Suodatin ja moottoriöljy vaihdettava välittömästi.

    1.4 Twincharged - DSG vaihteiston kytkimen ohjausventtiili (Mechatronics) kuluu ennenaikaisesti. Seurauksena vaihto-ongelmia ja nykivää käytöstä. Ohjausventtiili korvattava parannetulla yksiköllä.

    1.4 Turbo / Twincharged - Käyntihäiriöitä johtuen likaisista sytytystulpista. Syynä "liiallinen käsittely". Korvattava uusilla.

    1.4 Turbo / Twincharged - Polttoainesuuttimet vialliset. Viallisten suuttimien valmistuspäivämäärä 17.9.2009 - 27.11.2009. Suuttimet korvattava uusilla.

    1.4 Turbo / Twincharged - Turboahtimen kierrätysventtiili (by-pass) viallinen. Korvataan tarvittaessa parannetulla osalla.

    1.4 Turbo / Twincharged - Jakoketjun kiristinyksikkö jumiutuu, eikä saavuta enää säätöarvojaan. Aiheuttaa ajoituksen vääristymisen, mekaanista ääntä sekä mahdollisen moottorivaurion. Kiristinyksikkö korvattava uudella.

    1.2 Turbo - Jakoketju venyy itsestään valmistusmateriaalin poikkeaman takia. Aiheuttaa ajoituksen vääristymisen, mekaanista ääntä sekä mahdollisen moottorivaurion. Jakoketju ja kiristinyksikkö korvattava uudella.

    Luonnollisesti viat eivät koske kaikkia kyseisillä moottoreilla varustettuja autoja tai yksilöitä. Kuitenkin mm. näitä vikoja esiintyy yleisesti kyseisissä moottorityypeissä.

    Kyseessä on siis valmistajan tiedostamia yleisiä vikoja, mutta 1.2 TSI koneen venyvää jakoketjua lukuunottamatta millekkään niistä ei löydy varsinaista takaisinkutsu tai vaihtokampanjaa.

    Toisinsanoen takuuajan jälkeen menee virhevastuusta vääntämiseksi. Esimerkiksi "kolahtaneen" yläkerran (jakoketju / kiristin -> jako tarpeeksi pieleen) vaihtaminen normaaleilla tuntiveloituksilla ja osahinnoilla kustantaa suurinpiirtein 30-50% koko auton markkinahinnasta, iästä ja kilometreistä riippuen.



    .

    .

    .



    10.04.2015

    Äänestä

  • Surkea-Skoda kirjoitti:

    Jokaisessa VAGn koneessa on jonkun sortin tyyppivikoja, mutta 1.2 & 1.4 TSI / TFSI koneet on kyllä omaa luokkaansa. Hieno kone, mutta pelkästään valmistajan tunnustamien tyyppivikojen määrä on aika uskomaton kun vertaa mihin tahansa muuhun koneeseen konsernin sisällä.

    Satuin eilen katsomaan uudet kampanjat ja TPI:t läpi ja 1.2 & 1.4 TFSI, sekä 1.4 TSI koneille löytyy mm. seuraavat TPI:t:


    1.4 Turbo - Ylemmän ahtoputken (välijäähdytin - kaasuläppä) sisältä irtoaa pursketta joka tukkii ahtoputken. Seurauksena moottorin tukehtuminen ja käyntihäiriöt.

    1.2 & 1.4 Turbo / Twincharged - Polttoainesuuttimet jäävät vuotamaan suihkutussyklin jälkeen. Saattaa aiheuttaa autodetonointia moottorin sammuttamisen jälkeen tai estää käynnistymisen (tulpat kastuneet).

    1.4 Turbo - DSG (0AM) vaihteiston öljytiiviste asennettu tehtaalla väärin, johtuen tiivisteen muotoilusta. Aiheuttaa öljyvuotoa moottorin ja vaihdelaatikon välistä.

    1.4 Turbo - Turboahtimen imuletkun valmistusmateriaali liian pehmeä. Aiheuttaa resonanssiääntä erityisesti korotetulla tyhjäkäynnillä.

    1.4 Turbo - Lisälämmittimellä varustetun moottorin jäähdytysnesteletkut ovat asennettu väärin päin. Lisälämmittimeltä tuleva jäähdytysneste virtaa suoraan moottorin lämpötilasensorille.

    1.4 Turbo - Öljynpainesensorissa "klappia", resonanssi saattaa aiheuttaa virheellisiä hälytyksiä matalasta öljynpaineesta.

    1.4 Turbo - Turboahtimen hukkaportti jumiutuu, jolloin moottoriohjaimen pyytämää ahtopainetta ei saavuteta tai se ylitetään. Seurauksena moottorin vikatila. Turboahdin korvattava uudella.

    1.4 Turbo / Twincharged - Nokka-akselinsäätöyksikkö ei säädä nokka-akselia oikein kylmäkäynnistyksen aikana. Seurauksena mekaanista kolinaa. Nokka-akselinsäätöyksikkö vaihdettava parannettuun versioon.

    1.4 Turbo - Nokka-akselin keskimmäinen laakeri irtoaa paikaltaan itsestään. Laakerointi korvattava parannetulla versiolla ja nokka-akseli uusittava.

    1.2 & 1.4 Turbo / Twincharged - Polttoaineen korkeapainepumppu jumiutuu, estäen pumpun toiminnan. Polttoainepumppu korvattava parannetulla versiolla.

    1.2 & 1.4 Turbo / Twincharged - Öljynsuodatin tukeuttuu aiheuttaen öljynpaineen laskun. Suodatin ja moottoriöljy vaihdettava välittömästi.

    1.4 Twincharged - DSG vaihteiston kytkimen ohjausventtiili (Mechatronics) kuluu ennenaikaisesti. Seurauksena vaihto-ongelmia ja nykivää käytöstä. Ohjausventtiili korvattava parannetulla yksiköllä.

    1.4 Turbo / Twincharged - Käyntihäiriöitä johtuen likaisista sytytystulpista. Syynä "liiallinen käsittely". Korvattava uusilla.

    1.4 Turbo / Twincharged - Polttoainesuuttimet vialliset. Viallisten suuttimien valmistuspäivämäärä 17.9.2009 - 27.11.2009. Suuttimet korvattava uusilla.

    1.4 Turbo / Twincharged - Turboahtimen kierrätysventtiili (by-pass) viallinen. Korvataan tarvittaessa parannetulla osalla.

    1.4 Turbo / Twincharged - Jakoketjun kiristinyksikkö jumiutuu, eikä saavuta enää säätöarvojaan. Aiheuttaa ajoituksen vääristymisen, mekaanista ääntä sekä mahdollisen moottorivaurion. Kiristinyksikkö korvattava uudella.

    1.2 Turbo - Jakoketju venyy itsestään valmistusmateriaalin poikkeaman takia. Aiheuttaa ajoituksen vääristymisen, mekaanista ääntä sekä mahdollisen moottorivaurion. Jakoketju ja kiristinyksikkö korvattava uudella.

    Luonnollisesti viat eivät koske kaikkia kyseisillä moottoreilla varustettuja autoja tai yksilöitä. Kuitenkin mm. näitä vikoja esiintyy yleisesti kyseisissä moottorityypeissä.

    Kyseessä on siis valmistajan tiedostamia yleisiä vikoja, mutta 1.2 TSI koneen venyvää jakoketjua lukuunottamatta millekkään niistä ei löydy varsinaista takaisinkutsu tai vaihtokampanjaa.

    Toisinsanoen takuuajan jälkeen menee virhevastuusta vääntämiseksi. Esimerkiksi "kolahtaneen" yläkerran (jakoketju / kiristin -> jako tarpeeksi pieleen) vaihtaminen normaaleilla tuntiveloituksilla ja osahinnoilla kustantaa suurinpiirtein 30-50% koko auton markkinahinnasta, iästä ja kilometreistä riippuen.



    .

    .

    .



    10.04.2015

    Tuulilasin triidistä nimimerkki Vierailija2024:n tyhjentävän selityksen:


    Kyseisen moottorin jakopäässä ei ole muuta kuin hydraulinen eli öljynpaineella toimiva kiristin. Ei siis minkäänlaista räikkää tai jousta, joka pitäisi ketjun kireänä jos öljynpaine ei syystä tai toisesta työtä ole vielä tekemässä. Koska sama moottori myös syö öljyä on öljy usein huoltovälin aikana lähellä minimi tasoa ja kun sitten pakkasaamuna auto käynnistetään ja annetaan vähän kaasua niin jako hyppää kun ei jähmeä öljy ole vielä kerinnyt ketjua kiristämään. Yleensä moottoritekniikassa hydraulinen ketjunkiristin vain kiristää ketjua koko ajan tiukemmalle ja "räikkä" sitten estää löystymisen tai vastaavasti on ihan mekaaninen jousi apuna tekemässä esikiristyksen mutta tässä se unohtui. Ko moottoreita on korjattu useita jopa ennen 20tkm ajoa kun auto on jätetty mäkeen vaihteen varaan ja sitten lähtenyt vyörymään vaihdetta vasten ilman että moottori on käynnissä. Tehdas on tiennyt asiasta jo pitkään mutta ei varmaankaan taloudellisesta syystä ole hirveästä viitsiny asialle tehdä mitään, koska kun ongelmaa hiemna pitkitetään niin korjauskulut siirtyvät osittain mjuiden maksettaviksi ja se muuttuu jopa tulonlähteeksi tehtaalle.

    Se miksi korjaamot laskuttavat osan asiakkaalta johtuu siitä että maahantuonti kertoo jokaisen GW päätöksen ajoneuvon iän ja km määrän mukaan, Esim korvaavat 75% työstä ja 100% osista, tai 100% osista ja töistä, tai 50% töistä ja 100% osista.
    Yleensä vielä niin että osien osalta korvataan suurempi osuus, koska niistä maksetaan takuuanomuksen kautta vain ja ainoastaan sisäänostohinta, eli korjaamolle ei jätetä katetta. Korjaamo on pakoitettu suostumaan tähän merkkledustus sopimuksessa ja näin tehdas voi siirtää osan omasta "ryssimestään" johtuvasta kuluista merkkikorjaamoille, jotka sitten ottavat muusta työstä enemmän jotta keskikate saadaan pysymään tasolla että varastot ja varasoahenkilöiden palkat saadaan katettua. Kyseiset salakoodi listat joita ammattilaiset kutsuvat vauriokoodeihin perustuviksi goodwill listoiksi ovat asioita joista korjaamoilla ei ole lupa puhua. LIstat on tehty tehtaan takuuosaston / maahantuonnin takuu osaston toimesta jotta työnjohdon ei tarvitse joka casessa häiritä takuu osaston kahvituntia vaan näkevät suoraan että esim alle 4V / alle 75tkm tarokittaa GW päätöstä 35% työstä ja 50% osista.
    Alla vielä esimerkki tehtaan korvauksista GW tapauksessa korjaamolle: Osa ovh 100,-, Netto korjaamolle sisään 75,- Gw päätös 50%, jolloin tehtaan ohjeen mukaan asiakkaalta laskutetaan 50% OVH hinnasta.

    Asiakas siis maksaa 50€, ja nopeasti voisi kuvitella että tehdas maksaa 50€ tai edes 37,5€, mutta koska tehtaat haluavat siirtää takuukulunsa muiden maksettaviksi niin tehdas/ maahantuonti korvaa korjaamolle seuraavan kaavan mukaisesti. Netto 75€ - Asiakkaan jo maksama 50€ = 25€. Käytännössä maahantuonti siis myi osan 75€ ja hyvitti sitten 25€ eli sai osasta 50€ jolloin maahantuonti teki jopa pienen katteen ko takuuosalla.

    Häviäjäksi jäi asiakas ja korjaamo. Että pitäisiskö tätä huollon merkkiedustusta säätelevää lakia jotenkin tarkastella, jotta tämä koko euroopassa käytössä oleva tapa saataisiin pois, koska nykyisen mallin mukaan tehtaan ei kovin helpolla kannata havaitsemaan virhettä korjata jos siitä tuotannossa aiheutuu lisäkustannuksia.

    Oman oikeellisuus tajuni mukaan olisi oikein jos tehdas veloituksetta muuttaisi kaikkien ko koneiden jakopään rakennetta niin että ongelmaa ei jatkossa olisi. Mutta tuo tarkoittaisi VAG konsernissa pörssiarvon romahdusta (mikäli yhtiö pörssissä on ) ja johdon irtisanomisia.
    ​




    .

    .

    Äänestä

  • Surkea-Skoda kirjoitti:

    Tuulilasin triidistä nimimerkki Vierailija2024:n tyhjentävän selityksen:


    Kyseisen moottorin jakopäässä ei ole muuta kuin hydraulinen eli öljynpaineella toimiva kiristin. Ei siis minkäänlaista räikkää tai jousta, joka pitäisi ketjun kireänä jos öljynpaine ei syystä tai toisesta työtä ole vielä tekemässä. Koska sama moottori myös syö öljyä on öljy usein huoltovälin aikana lähellä minimi tasoa ja kun sitten pakkasaamuna auto käynnistetään ja annetaan vähän kaasua niin jako hyppää kun ei jähmeä öljy ole vielä kerinnyt ketjua kiristämään. Yleensä moottoritekniikassa hydraulinen ketjunkiristin vain kiristää ketjua koko ajan tiukemmalle ja "räikkä" sitten estää löystymisen tai vastaavasti on ihan mekaaninen jousi apuna tekemässä esikiristyksen mutta tässä se unohtui. Ko moottoreita on korjattu useita jopa ennen 20tkm ajoa kun auto on jätetty mäkeen vaihteen varaan ja sitten lähtenyt vyörymään vaihdetta vasten ilman että moottori on käynnissä. Tehdas on tiennyt asiasta jo pitkään mutta ei varmaankaan taloudellisesta syystä ole hirveästä viitsiny asialle tehdä mitään, koska kun ongelmaa hiemna pitkitetään niin korjauskulut siirtyvät osittain mjuiden maksettaviksi ja se muuttuu jopa tulonlähteeksi tehtaalle.

    Se miksi korjaamot laskuttavat osan asiakkaalta johtuu siitä että maahantuonti kertoo jokaisen GW päätöksen ajoneuvon iän ja km määrän mukaan, Esim korvaavat 75% työstä ja 100% osista, tai 100% osista ja töistä, tai 50% töistä ja 100% osista.
    Yleensä vielä niin että osien osalta korvataan suurempi osuus, koska niistä maksetaan takuuanomuksen kautta vain ja ainoastaan sisäänostohinta, eli korjaamolle ei jätetä katetta. Korjaamo on pakoitettu suostumaan tähän merkkledustus sopimuksessa ja näin tehdas voi siirtää osan omasta "ryssimestään" johtuvasta kuluista merkkikorjaamoille, jotka sitten ottavat muusta työstä enemmän jotta keskikate saadaan pysymään tasolla että varastot ja varasoahenkilöiden palkat saadaan katettua. Kyseiset salakoodi listat joita ammattilaiset kutsuvat vauriokoodeihin perustuviksi goodwill listoiksi ovat asioita joista korjaamoilla ei ole lupa puhua. LIstat on tehty tehtaan takuuosaston / maahantuonnin takuu osaston toimesta jotta työnjohdon ei tarvitse joka casessa häiritä takuu osaston kahvituntia vaan näkevät suoraan että esim alle 4V / alle 75tkm tarokittaa GW päätöstä 35% työstä ja 50% osista.
    Alla vielä esimerkki tehtaan korvauksista GW tapauksessa korjaamolle: Osa ovh 100,-, Netto korjaamolle sisään 75,- Gw päätös 50%, jolloin tehtaan ohjeen mukaan asiakkaalta laskutetaan 50% OVH hinnasta.

    Asiakas siis maksaa 50€, ja nopeasti voisi kuvitella että tehdas maksaa 50€ tai edes 37,5€, mutta koska tehtaat haluavat siirtää takuukulunsa muiden maksettaviksi niin tehdas/ maahantuonti korvaa korjaamolle seuraavan kaavan mukaisesti. Netto 75€ - Asiakkaan jo maksama 50€ = 25€. Käytännössä maahantuonti siis myi osan 75€ ja hyvitti sitten 25€ eli sai osasta 50€ jolloin maahantuonti teki jopa pienen katteen ko takuuosalla.

    Häviäjäksi jäi asiakas ja korjaamo. Että pitäisiskö tätä huollon merkkiedustusta säätelevää lakia jotenkin tarkastella, jotta tämä koko euroopassa käytössä oleva tapa saataisiin pois, koska nykyisen mallin mukaan tehtaan ei kovin helpolla kannata havaitsemaan virhettä korjata jos siitä tuotannossa aiheutuu lisäkustannuksia.

    Oman oikeellisuus tajuni mukaan olisi oikein jos tehdas veloituksetta muuttaisi kaikkien ko koneiden jakopään rakennetta niin että ongelmaa ei jatkossa olisi. Mutta tuo tarkoittaisi VAG konsernissa pörssiarvon romahdusta (mikäli yhtiö pörssissä on ) ja johdon irtisanomisia.
    ​




    .

    .

    Oma 1.8TSI just tällähetkellä korjattavana-> jakoketjun kiristin irronnut.
    Maahantuonti ei tule vastaan vaikka tyypivika.
    Vetoavat siihen että ed. omistajalla jäänyt kolme vuotta takaperin yksi huolto liian myöhään.
    Eli on nota samoja vikoja noissa 1.8 koneissakin.
    Ketju varoittaa kyllä käynnistyksen yhteydessä "rallattamalla", itse en tyhmänä tajunnut...:mad:
    Luulin että kuuluu ketjukoneen ominaisuuksiin ennenkuin öljynpaineet nousee,
    tyhmyydestä sakotetaan, kirjaimellisesti...

    Äänestä

  • Surkea-Skoda kirjoitti:

    Oma 1.8TSI just tällähetkellä korjattavana-> jakoketjun kiristin irronnut.
    Maahantuonti ei tule vastaan vaikka tyypivika.
    Vetoavat siihen että ed. omistajalla jäänyt kolme vuotta takaperin yksi huolto liian myöhään.
    Eli on nota samoja vikoja noissa 1.8 koneissakin.
    Ketju varoittaa kyllä käynnistyksen yhteydessä "rallattamalla", itse en tyhmänä tajunnut...:mad:
    Luulin että kuuluu ketjukoneen ominaisuuksiin ennenkuin öljynpaineet nousee,
    tyhmyydestä sakotetaan, kirjaimellisesti...

    Surkea-Skoda kirjoitti:



    Oma 1.8TSI just tällähetkellä korjattavana-> jakoketjun kiristin irronnut.

    Maahantuonti ei tule vastaan vaikka tyypivika.

    Vetoavat siihen että ed. omistajalla jäänyt kolme vuotta takaperin yksi huolto liian myöhään.

    Eli on nota samoja vikoja noissa 1.8 koneissakin.

    Ketju varoittaa kyllä käynnistyksen yhteydessä "rallattamalla", itse en tyhmänä tajunnut...:mad:

    Luulin että kuuluu ketjukoneen ominaisuuksiin ennenkuin öljynpaineet nousee,

    tyhmyydestä sakotetaan, kirjaimellisesti...

    Näytä lisää


    Venyyhän ne mutta ei ne saa venyä Skodassakaan niin, että kone laukee esim. 40tkm 100tkm 200tkm 300tkm matkalla sen takia.

    Saa se olla hieman venynyt kun mittarissa on vaikka 400-500tkm ja vaihtaa sen sitten joskus.

    Niin ja voihan sen ketjun vaihtaa rattaalla toimivaan niin pääsee siitäkin venymisestä eroon. (joihinkin moottoreihin)

    Eiköhän monet valmistajat halua nykyään suunnitella autot niin, että niitä korjaa tietyt korjaamot ja että varaosia menee budjetoidulla summalla kaupaksi ja että autot kestää suurinpiirtein sen takuuajan ilman kalliita remontteja jonka jälkeen kustannukset maksaa auton omistaja eikä valmistaja :)

    Äänestä

Täyttä paskaa nää kaikki kirjoitukset ajakaa sitte vittu Ladalla jos muut ei kelpaa !

Äänestä
  • Lada oli ja on laatuauto verrattuna Skodiin.

    Äänestä

Ostin viime viikon maanantaina uuden Skoda Octavian ja se hajos jo saman viikon perjantaina.On se vaan lujaa laatua toi tsekki ferraari

Äänestä
  • itäautohäpeää

    17.3.2015 13:42




    Onhan kia sentään laadukas auto jos vw.n halppis mitättömyyteen vertaa.skodan vanhanaikainen tylsä sämpylämäisyys kalpenee pahoin laadukkaan kian rinnalla.

    Äänestä

  • Halppis-Ja-Mitätön kirjoitti:

    itäautohäpeää

    17.3.2015 13:42




    Onhan kia sentään laadukas auto jos vw.n halppis mitättömyyteen vertaa.skodan vanhanaikainen tylsä sämpylämäisyys kalpenee pahoin laadukkaan kian rinnalla.

    sirppijavasara

    27.4.2015 11:38




    Kylläpä harmittaisi omistaa tuollainen ylihintainen meluava kajakki jossa aina v

    Äänestä

  • Ehheheheheee... "käytettyä laatuautoa". Mitäs sitä paskalla jos ei ole peltoa, sano maanviljelijä ;)

    Edelleenkin ihmettelen, miten vaihtoautohalleissa pyydetään volkkareista, skodista, ja audeista käytettynä hintoja, kuin ne olisivat asuntoja. Hyvä etteivät ole kalliimpia satatonnia ajettuina miinoina, kuin uusina.

    Suomi kielsi takavuosina miinat, muutenhan noi satasen ajetut volkkarit voitaisiin viedä rajalle maanpuolustuksellisiin tehtäviin ;)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


toy-ota-lelun-saat kirjoitti:

Ostin viime vuoden keväällä uuden avensiksen.

1500km Moottori hajosi
4000km Vaihdelaatikko hajosi
6000km Pakoputki irtosi, ilmastointi lopetti toimimisen
9000km Alkoi kuluttaa öljyä litran sadalla kilsalla
12000km Jakohihna poikki, jälleen moottori hajalla, korjaus 9000 euroa
13000km Hankkiuduin paskasta eroon ja osti skodan, jolla nyt jo 90 000km takana eikä mitään vikoja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu