Oku käy kuumana ja flekti ei lähde käyntiin.
Vaihdoin givarin mutta testasin vanhan kanssa jossa ei ollut vikaa vaan toimi 92 asteesta ylöspäin.
Toimiiko givari virran katkaisijana vai yhdistääkö se vain maan.
Piäisikö giivarille menevistä naarasnavoista toisessa olla virta?
Kiitoksia tiedoista
Jäähdyttäjän flekti
10
5812
Vastaukset
- occu män
Itellä sama onkelma, saatan olla tyhmä kun en tiedä mikä givari on, mutta vaihdoin termarin kun luulin että vika olis siinä. Toiminta jatkuu samana ja luulisin että vesipumppu on sökö(???) Eli liekö flektin antura syylärissä kun se on kylmänä, vaikka lämmöt nousee??? Vai onko sähköt vedetty samaa kautta sekä flektille ja pumpulle ja onko pumppn ylipäätään sähköinen vai mekaaninen?????? Jos joku viisas vastaisi niin olisin eri kiitollinen!!!!
- Tyhmä 2
On vain tyhmiä VASTAAJIA
Jokainen osaa oman osa-alueensa vain toista paremmin ja niin sinäkin ehkä osaat jonkin asian meitä paremmin
Vesipumppu on mekaaninen
Flektin givari on syylärin alareunassa jossa on liittimellä kaksi johtoa. - Occu män
Tyhmä 2 kirjoitti:
On vain tyhmiä VASTAAJIA
Jokainen osaa oman osa-alueensa vain toista paremmin ja niin sinäkin ehkä osaat jonkin asian meitä paremmin
Vesipumppu on mekaaninen
Flektin givari on syylärin alareunassa jossa on liittimellä kaksi johtoa.Lämmöt nousee koko ajan kunnes laittaa webaston päälle, eli sen vesipumppu saa veden kiertämään ja pitää lämmöt aisoissa.
Muilla ollut samaa???
voiko mekaaninenpumppu vaan lakata toimimasta vai olisiko tukos jossain päin konetta???
Ja se termarihan on jo vaihdettu.
Kiitos jo etukäteen jos joku osais uattaa!!!
Tarkastanut onko sulakkeet palanu?
- JOJ
Yleensä ei noihin antureihin tuoda plussaa, vaan ne joko kytkee maan suoraan mitattavaan kohteen kautta (jos yksi piuha) tai katkaisijan tavoin
yhdistää maan (jos kaksi piuhaa, yleensä saman värisiä).
Plussaa syötetään ainoastaan sähköllä toimiviin laitteisiin suoraan. Tämä on ymmärrettävää jo oikosulkuvaaran vuoksi.
Voisikohan flektin testata seuraavasti. Mittaa, että moottorille tulee plussaa ja jos tulee, oikosulje anturi ja älä jätä sormia rupelin väliin. En kyllä usko, että flektin moottori on sökö. Tietenkin sulakevika olisi helpoin korjata.
En siis tunne Ocun kytkentöjä, vaikka itsellänikin on ko. auto. Arvailuja vaan ...- RATKAISTU
Löyty vika ja on korjattu.
Se oli seuraava:
Termostaatti on "muovinen" ja siitä tuleva tappi oli pukannut vastakappaleesta takaosan pois ja näin se ei pystynyt aukaisemaan vesikiertoa.
Ei mitenkään tavallisen näköinen termostaatti ja suosittelen että kun ostatte uuden niin samalla ostatte tiivisteen ja termostaatti pesän.
Säästytte turhilta juoksuilta varaosissa.
Helppo vaihtaa.
2 harvakierteistä ruuvia ja yks lemmari.
Homma hoituu 15 minuutissa ja rahaa kuluu n.35€
Kiitos avustajille - Occu män
RATKAISTU kirjoitti:
Löyty vika ja on korjattu.
Se oli seuraava:
Termostaatti on "muovinen" ja siitä tuleva tappi oli pukannut vastakappaleesta takaosan pois ja näin se ei pystynyt aukaisemaan vesikiertoa.
Ei mitenkään tavallisen näköinen termostaatti ja suosittelen että kun ostatte uuden niin samalla ostatte tiivisteen ja termostaatti pesän.
Säästytte turhilta juoksuilta varaosissa.
Helppo vaihtaa.
2 harvakierteistä ruuvia ja yks lemmari.
Homma hoituu 15 minuutissa ja rahaa kuluu n.35€
Kiitos avustajilleItsellä oli se vesipumppu rikki, kustannuksia tuli 150e asennettuna.
- Vaihto
Occu män kirjoitti:
Itsellä oli se vesipumppu rikki, kustannuksia tuli 150e asennettuna.
Nokkahihna, vesipumppu ja työ maksoi minulle 100€.
Vesipumppu oli 38€
nokkahihna 20€
loput tuli työstä - halvalla menee
Vaihto kirjoitti:
Nokkahihna, vesipumppu ja työ maksoi minulle 100€.
Vesipumppu oli 38€
nokkahihna 20€
loput tuli työstäEi tuossa oikein virallisille tuntipalkoille pääse. Kiristin olisi muuten pitänyt vaihtaa myös jos oli kilometrin täynnä, pelkästään se maksaa muistaakseni melkein tuon vesipumpun hinnan.
Maahantuojan korjaamolla 90tkm huolto maksaa helposti yli 600 euroa, eikä siihen hintaan vaihdeta vesipumppua. Hihnan vaihto ei ole muutoin kummallinen toimenpide, mutta moottorin kiinnikkeet täytyy irroittaa toisesta päästä ja moottori ripustaa tuen varaan. Vesipumppua ei bensamalleissa tarvitse tavallisesti vaihtaa, sen sijaan stefoja vaihdettiin ainakin mulla. - Tarkistin laskun
halvalla menee kirjoitti:
Ei tuossa oikein virallisille tuntipalkoille pääse. Kiristin olisi muuten pitänyt vaihtaa myös jos oli kilometrin täynnä, pelkästään se maksaa muistaakseni melkein tuon vesipumpun hinnan.
Maahantuojan korjaamolla 90tkm huolto maksaa helposti yli 600 euroa, eikä siihen hintaan vaihdeta vesipumppua. Hihnan vaihto ei ole muutoin kummallinen toimenpide, mutta moottorin kiinnikkeet täytyy irroittaa toisesta päästä ja moottori ripustaa tuen varaan. Vesipumppua ei bensamalleissa tarvitse tavallisesti vaihtaa, sen sijaan stefoja vaihdettiin ainakin mulla.Pyöristin hinnat ja siitä tuli oikeastaan 98€ kaikkineen.
Tuntuu halvalta mutta ei kysymyksessä ole merkkikorjaamo. En jätä koskaan sinne kun eivät tee työtä kunnolla vaan maksaa rutosti tekemättömistä töistä.
Annan esimerkin: Pojan volvo olisi maksanut Volvon verstaalla stefojen vaihto moottorin ja vaihdelaatikon väliin noin 1000€
Minun "skoda" verstaalla se suoritettiin 380€ ja lisäksi siihen tuli öljyn vaihto sekä filtteri.
Ne jotka kannattavat merkkikorjaamoita niin olkaa hyvä.
Ainoa joka on merkkikorjaamoilla hyvempi on HUOLTOLAMPUN SAMMUTTAMINEN JA KAUHEET HINNAT
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617