Gradun minimivaatimukset (arvosana 1)

1111154245664

Pakko avautua aiheesta, joka on nyt tulossa eteen.

Gradu pitäisi kirjoittaa, mutta aihetta ei ole ja motivaatio on täysin hukassa.

Suoritan maisterin tutkintoa (KTM) ja käytännössä vain gradu puuttuu, pohjalla Tradenomin tutkinto. Ongelma on nyt siinä, että tässä on jo puolittain "ajautunut" työelämään ja gradu jäänyt vain möröksi, joka olisi pakko lusia läpi.

Kysynkin siis, että mitkä ovat hyväksytyn gradun minimivaatimukset? Miten proffa suhtautuu jos suoraan kysyn mitkä ovat minimin minimit, että saan vain paperit ulos? Vähintään tarvitsee apua aiheen valinnassa. Arvosanalla ei ole mitään merkitystä.

Tavoitteena, että viimeistään jouluksi olisi homma paketissa.

11

4197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minttiska

      Sinulla tuskin on kovin suurta riskiä ylittää sitä minimiä.

      Sovi proffan kanssa aiheesta. Voit sanoa, että haluaisit saada gradun valmiiksi nopeasti. Niillä on aiheita varastossa. Kysy neuvoa alkuun pääsemisestä. Sitten vain töihin. Loppu hoituu itsestään. Veikkaan, että arvosana sijoittuu alapäähän.

    • tohtori2013

      Kun sinulta puuttuu gradu, sinulta puuttuu käytännössä kaikki mikä edellyttää omaa tekemistä eikä pelkästään asioiden pänttäämistä. Sori!
      Jos sinulta puuttuisi "vain gradu", niin miksi ihmeessä olisit jättänyt sen tekemättä? Sinultahan se nyt olisi syntynyt ihan tuosta lonkalta vain.

      • aloituspostaaja

        Hei tohtori2013,

        Viestisi "pointti" menee hieman ohi. Opintoja on tehty töiden ohella viimeiset vuodet n.100-140 op vuositahtiin (amk yliopisto). Tämä itsessään ollut jo niin rankkaa, että gradun kirjoittaminen isompana projektina ei ole aikataulujen ja jaksamisen kannalta ollut mahdollista.

        "Vain gradu"-ilmaisulla, johon halusit tarttua, tarkoitin vain sitä asiaa, että muut tutkintoon vaadittavat kurssit on kasassa. Nyt syksyyn tilanne on se, että töiden ohella ei muita opiskeluprojekteja ole ja pystyy sen osalta tähän keskittymään. Selventäisitkö, mitä ajat takaa?

        Valitettavasti viestisi ei tarjonnut vastauksia aloituspostauksen kysymyksiin tai mitään muitakaan eväitä tähän projektiin. Yksittäisiin sanoihin tarttuvan röllin viestejä en niinkään kaipaa vaan asiallisia vastauksia ja ideoita siitä, miten tutkinto saadaan mahdollisimman helposti kasaan.

        Ensimmäiselle postaajalle kiitos. Täytynee proffan kanssa käydä tästä keskustelemassa kun pahimmat työkiireet kuunvaihteen jälkeen helpottavat.


    • tsemiä

      Lyhyt gradu, eli n. 50 sivua kokonaispituus. Jos pääaine on näitä kirjallisia kuten johtaminen tai yritysjuridiikka niin ehkä vähän yli, ja jos taas näitä numerotaulukoiden kanssa pyöriviä kuten laskis tai kansis, niin jopa tuonkin alle. Eli leipäteksti olisi 50 sivun gradussa n. 40-42 sivua.

      Noudatat tiukasti kirjoitusohjeita, sillä jos tutkielma on lyhyt, niin kirjoitusohjeitten vastainen työ otetaan sitten helpommin arvostelun kohteeksi näiden puutteiden takia, ja niihin puututaan jos on ongelmia jolloin valmistuminen voi siirtyä. Muutenkin ulkoisesti siisti asu, sekä kielellisesti selkeä, eli ei kielioppi- eikä kirjoitusvirheitä. Ja sitten nämä sivujen asettelut ja lähdeviittaukset luetteloineen pitää olla kunnossa.

      Sisällön puolesta on hankala sanoa, kun en tiedä millaisesta aineesta teet tutkielman, mutta jos kirjallisesta pääaineesta tekee n. 40 sivun tutkielman, niin n. 5 sivua saa menemään aiheen esittelyyn ja lopussa kaksi-kolme sivua johtopäätöksiin.

      Jäljelle jää n. 30 sivua, joka kannattaa jakaa kolmeen pääkappaleeseen, jossa ensimmäisessä vaikkapa esittelet aihetta syvemmin ja siihen liittyvää tutkimusongelmaa, ja sitä miksi aihetta on syytä tutkia ja esittelet vaikkapa aikaisempaa aiheeseen liittyvää tutkimusta ja niistä saatuja johtopäätöksiä.

      Seuraavassa kappaleessa esittelet tutkimusmetodeja, ensin yleisesti niiden vahvuuksia ja heikkouksia tutkimusongelmasi näkökulmasta, ja sitten tarkemmin sitä jota itse käytät, ja syyn miksi olet valinnut kyseisen metodin.

      Kolmannessa kappaleessa teet sitten esittelemääsi metodia käyttäen analyysin kertomastasi tutkimusongelmasta, ja johtopäätökset tuloksineen, sekä sen miten metodin käyttö vastasi tutkimusongelmaan.

      Tässä yksi speksi, mutta tee oma muunnelmasi, tai katso vaikka yliopiston kirjastosta mallia aikaisemmista yksinkertaisista graduista.

    • Opintohaukka

      Teen kandintyötä ja se voi olla loppusuoralla. Sanottiin, ett 25-35 tekstisivua ja päälle kansi sis.luettelo lähteet. Gradu vois olla 70-90 sivua, mutt se ei vielä ole murhe!
      Mulla on vain yksi kuva. Pitääkö kuvaan viitata tekstissä miten paljon? Pitääkö välttämättä sanoa "Kuvassa nro 1 ...jotain" vai riittääkö viittaus kuvan juttuihin?
      Entä lähteet? Minkä verran pitäis olla? Itellä n. 20, valtaosa netistä. Pari kirjaakin on, ja onhan noi Actat kirjojakin vaikka luinkin niitä netistä. Pitääkö nettiosoitteet olla kaikista lähteistä? Ohjeissa puhutaan vain kirjalähteistä. Lukemissani graduissa on sivukaupalla lähteitä ja paljon nettilähteitä!

      • Että_näin

        Jokainen nettilähde, jolla on issn- tai isbn-numero, on täysin vertailukelpoinen paperiversion kanssa. Muita nettilähteitä kannattaa käyttää opinnäytteissä hyvällä maulla.

        Mikäli olet käyttänyt lähteen nettiversiota, niin viittaat myös siihen.


      • Opintohaukka

        Kiitän viestistäsi.
        En epäillyt nettilähteiden vertailukelpoisuutta vaan kaipasin jotain sääntöjä kandintyöhön liittyen. Minkä verran lähteitä pitäisi olla? Aihetta lähellä olevassa gradussa oli n. 40 lähdettä ja sivumäärä 90 kaikkineen. Tekisi mieli lintsata eikä luetella niitä nettilähteitä!
        Onko ulkomaalaislähteet "pakollisia"?


      • näintein
        Opintohaukka kirjoitti:

        Kiitän viestistäsi.
        En epäillyt nettilähteiden vertailukelpoisuutta vaan kaipasin jotain sääntöjä kandintyöhön liittyen. Minkä verran lähteitä pitäisi olla? Aihetta lähellä olevassa gradussa oli n. 40 lähdettä ja sivumäärä 90 kaikkineen. Tekisi mieli lintsata eikä luetella niitä nettilähteitä!
        Onko ulkomaalaislähteet "pakollisia"?

        Lähteitä pitää olla riittävästi, että saat lukijan vakuuttuneeksi, ts. lähteiden avulla tarkastelet asiaa monipuolisesti. Tältä kannalta yksi lähde on liian vähän, kymmeniä taas on tarpeettoman paljon. Lähteiden joukossa yleensä on myös vieraskielisiä, useimmiten suurin osa. Niiden puuttuminen osoittaa joko kielitaidon puutteen tai liian pintapuolisen ja hätäisen perehtymisen asiaan.

        Jos joku lukumäärä pitäisi sanoa, niin ehdotan, että tavallisessa kandintyössä on 10 - 20 lähdettä. Vähemmistö nettilähteitä. Lähteet vähintään kahta kieltä ja edustavat hieman eri näkökulmia käsiteltävään aiheeseen. Jokin lähteistä saisi olla aivan tuore.


      • Että_näin
        näintein kirjoitti:

        Lähteitä pitää olla riittävästi, että saat lukijan vakuuttuneeksi, ts. lähteiden avulla tarkastelet asiaa monipuolisesti. Tältä kannalta yksi lähde on liian vähän, kymmeniä taas on tarpeettoman paljon. Lähteiden joukossa yleensä on myös vieraskielisiä, useimmiten suurin osa. Niiden puuttuminen osoittaa joko kielitaidon puutteen tai liian pintapuolisen ja hätäisen perehtymisen asiaan.

        Jos joku lukumäärä pitäisi sanoa, niin ehdotan, että tavallisessa kandintyössä on 10 - 20 lähdettä. Vähemmistö nettilähteitä. Lähteet vähintään kahta kieltä ja edustavat hieman eri näkökulmia käsiteltävään aiheeseen. Jokin lähteistä saisi olla aivan tuore.

        Kuten sanottua, tieteellisen lehden nettiversio on aivan yhtä validi kuin lehden painettukin versio. Firmojen esitemateriaalin käyttö lähteenä osoittaa yleensä taas vain osaamattomuutta ja huonoa harkintaa. Sitten riippuu aivan aiheesta, mutta monessakin asiassa yli viisi vuotta vanhat artikkelit (alan historialliset perusartikkelit pois lukien) osoittavat vain huonoa perehtymistä asiaan.

        Mitä useammalla kielellä pystyt artikkeleita referoimaan, sen parempi ammatillinen osaaminen asiasta heijastuu.


    • Opintohaukka

      Tuoretta on! 2015 osa eikä mitään 10v vanhaa. Tiedelehtiä en ole lukenut vaan viranomaismatskua ja EU-lähteet löytyy kaikki suomeksi, joten mitään ei ole tarpeen lukea englanniksi tms.
      Joku hallintotieteilijä sanoi säännön 2 lähdettä/tekstisivu ja 1/3 lähteistä ulkomaalaisia. Yritysjuridiikka on eri juttu, siihen kaipaa jotain vastaavaa sääntöä.
      En kaipaa arvosanaa 5 vaan toivoisin toikkaa käteen, jotta voisin häipyä yliopistolta. On pientä kyllästymistä...

    • Kuppa-K

      Itellä kans isoja gradupaineita.. siitä syntyi biisi

      https://www.youtube.com/watch?v=yd48TjvHxHo&feature=youtu.be

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4716
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      168
      4275
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3855
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3671
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3498
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe