sähköikkunan moottorin vaihtoneuvoja tarvitaan

Tiina29

Volvo 850, yksi ikkuna ei pelaa, laskee kyllä, vaan ei nouse. Ovipahvi irroitettu ja moottori löydetty, virta tulee mittauksen perusteella sinne asti, joten varmaankin se moottori on sitten epäkunnossa? Ei herännyt, vaikka vähän naputtelinkin sitä... Kuinka hankalaa tuollaisen palikan vaihto itse on? Ja mikä on kyseisen osan oikea nimi, jolla sellaista voi kysellä vaikka jostain purkamosta? Jos kyseessä on "liittimien irooittelua ja ruuvaamista"-tyyppinen operaatio, niin onnostun varmaankin, vaan jos uusi palikka tulee mukanaan miljoona katkaistua johtoa, jotka on itse osattava laitella liittimiin, niin sitten menee sormi suuhun. Olen kiitollinen, jos joku osaa ja haluaa blondia hädässä auttaa! =)

6

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • E220_CDI

      Oletko nyt ihan varma, että ongelma on moottorissa? Meinaan vaan, että kun se moottori kuitenkin toimii ja laskee ikkunan alas ja tuon mallin ovikatkaisimissa on tunnettu tyyppivika, jonka korjauksen juuri vasta selostin samantapaista ongelmaa kysyneelle?

      Voihan se tietenkin olla moottorin tai ikkunan mekanisminkin vika, mutta katkaisinpanelin avaamiseen ei pitäisi enää monta minuuttia mennä, kun ovipahvi on jo valmiiksi avattu?

    • Tiina29

      En ole varma. Katkaisin ei ole ovessa vaan keskellä autoa, vaihdekepin takana. Täytyy koittaa, jos saan sen auki.

      • E220_CDI

        Sortsi! Kasipätkästä kyllä puhuit, mutta unohdin, että tuo katkaisinpaneli vaihtui S/V70 sarjoissa sinne ovikytkimiin ja ne ovat hauraita.

        Toivotaan silti, että löytyy katkaisinten tienoilta se vika, niin pääset helpommalla ja halvemmalla.


    • Tiina29

      Paitsi että ei kai virta siis tulisi moottorille asti kumpaakin johtoa, jos katkaisin ei toimisi?

    • volleri

      Jos siihen ovimoottorille tulee vain kaksi johtoa, niin silloin vika on todennäköisesti katkaisimessa, se vaihtaa napaisuuden sen mukaan pitääkö ikkunan laskea vai nousta. Eli jos sinne tulee esim. valkoinen ja sininen johto niin toiseen suuntaan ajettaessa miinus on valkoisessa ja plussa sinisessä johtimessa. Suuntaa vaihdettaessa napaisuus vaihtuu, eli katkaisija vaihtaa plussan valkoiseen jne.
      Kokeile toimintaa matkustajan puoleisella katkaisijalla jos se puoli toimii.

    • Tiina29

      Testaanpa tuota. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1815
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      291
      1458
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1359
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      945
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      50
      873
    Aihe