Onko kenelläkään maa-/hotellisuosituksia, joissa tajutaan gluteeniton ruokavalio?
Lisäksi kiellettyjen listalla on raaat kasvikset, kaikki makea, sipuli, useat hedelmät, rasvat, makeutusaineet, ym. närästykseni takia. Olen maidottomalla, gluteenittomalla, alkoholittomalla, sokerittomia ruokavaliolla.
On kurjaa olla näin vatsavaivainen, ja yrittää selittää näitä sitten ulkomailla. Ihmiset katsoo kuin hullua ja luulee että olen nipottaja vaikka oikeasti tulen kipeäksi monesta ruoka-aineesta allergioiden ja yliherkkyyksieni takia :(
Matkalaukkuunkin mahtuu vain rajallinen määrä tuoda Suomesta omia ruokia.
Toivon ymmärtäväisiä vastauksia, olen aika poikki tän asian takia :(
Keliakiaprintti mulla on matkoilla mukana, mutta siitäkään en voi kaikkea syödä.
Onko kellään kokemuksia esim. Eilatista, Ibizasta, Zakinthoksesta tai jostain muusta Euroopan maasta?
matkustelu, keliakia ja närästys
4
375
Vastaukset 4
- tuontiruokaa
Euroopassa syödää, jos syödään valkoista vehnää. Patonkia.
Joten syöt ihan normiruokaa, niin ei siinä mitään jauhoja ole.
Viljojen puputus on suomalaista maatalouspolitiikkaa ja vanhaa perintöä, kun muutakaan ei ollut.
Meidän pitkä talvi aiheuttaa sen, että rehut kasvaa vaan kesällä ja muuten ollaan tuontiruuan varassa. - 19191234
Hei,
perheessä kaksi keliaakikkoa.
Kokemuksia seuraavista maista, viiden viime vuoden aikana.
Espanja (Malaga, Alicante), ymmärtävät gluteiinittoman ruokavalion, suht helppoa löytää ravintolasta, kaupasta jne. ruokaa. Oikeastaan kaupoissa tähän asti parhaimmat valikoimat gluten free tuotteita.
Italia Rooma, Galabria, ymmärtävät gluteiinittoman ruokavalion, suht helppoa löytää ravintolasta, kaupasta jne. ruokaa on pitsaa/ pastaa ravintoloissa.
Englanti (Lontoo), vähän vaivaa niin löytyy ravintolat, kaupoissa pienet valikoimat.
Venäjä, Pietari (Petroskoit) yksi ravintola, kaupoistakin löytyy gluten free tuotteita (kesä 2015).
Kreikka, Kreeta. Apteekeista sai gluteiinittomia tuotteita, hotellin ravintolassa all in g... , taistelun jälkeen, muista ravintoloista selittelyn jälkeen.
https://www.keliakialiitto.fi/liitto/gluteeniton_elama/matkalla/kielikaannoksia/
Tuolta kannattaa tulostaa kielikäännökset, ennen matkaa niin saa pikku kylistäkin matkalla jotain suuhun pantavaa. - keliaakikkokertoo
Monet gluteenittomista tuotteista myydään, ainakin etelä-euroopassa, apteekissa. Monet turistirysät ovat hoitaneet tuotteilleen myös englannin kielisen ruoka-aineselosteen. Eihän ulkomaillakaan joka ruokaa ravintolassa syödä. On valitettaa, kun erityisruokavalioisia pidetään nipottajina. Allergisia ja keliaakikkoja on Suomessa eniten, joten tieto siitä vasta kasvaa muissa valtioissa.
- aiaiaiaiaiAA
Oletko kokeillut D-vitamiiniä? Äskettäin luin tutkimuksesta, että ärtynyt suoli voi johtua D-vitamiinin puutteesta. Googlaa, jospa löytäisit artikkelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092260- 103896
- 70882
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22862- 48835
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha548781- 80697
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561