Mites se olikaa tuo valo

asia? 120litraseen akvaanko ois hyvä yx kasvivaloputki? Meinaan jos aikoo saada kasvit rehottaa ja kalat kauniin värisiksi? Nyt mul on päivänvaloputki. Mitä siis kysyn valokauppiaalta? Akvaliikkeen hintoja en putkesta nytkään aio maksaa..
Yritin eri sivuilta ettii tietoo, mut ei oikee auennu..siis mulle! ;) Joku watti/litra-suositus oli, vai muistanko oikein?
En haluis alkaa ostaa koko lamppuu uusix, jos kahta putkee pitäis pitää! Toivottavasti ei?
Kertokaas taas... =)
5859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Selvittelin juuri tänään kyseistä asiaa akvaarioliikkeestä. Itselläni on liikkeestä ostettu 128l:n akvaariopaketti, jossa alkuperäinen valaistus. Kasvit eivät viihtyneet hoidosta huolimatta. Tiesin että kasvit tarvitsevat "oikeanlaista" valoa viihtyäkseen, joten marssin liikkeeseen tiedustelemaan.asiaan:
(Toisen)Liikkeen myyjä kertoi että akvaariopaketteihin laitetaan hinnan alas viemiseksi huono loisteputki, minkä varassa kasvit eivät voi hyvin.Et tarvitse kahta loisteputkea(päivänvalo/värillinen), vaan on olemassa loisteputkia joissa nämä molemmat yhdistyvät. itse ostin 60 cm pitkän SYLVANIA GROLUX 18w lampun (18.50E), joka on sininen kasvivalo, mutta ei näytä ihmissilmään siniseltä. Myyjä suositteli tätä.kokeillaan...

Äänestä
  • Kiitti vinkistä! Hyvä homma! =D
    Mitäs muut tähän kommentoitte....?
    Meinaan kun on näitä mielipiteitä aina useita ja parempi poimii sit se vaihtoehto jota useempi kannattaa, ni on varmempaa, eikö! ;)

    Äänestä

  • gro luxia ei kyllä kannata pitää yksinään... lähes satavarmasti pian alkaa räjähdysmäinen levänkasvu. se ei ole akvaarioihin tarkoitettu putki vaan huonekasveille. siis pelkkä kasviputki, todella "vahva" sekä himmeä. ei hyvä. yksiputkiseen valaisimeen kannattaa laittaa yhdistelmäputki, kuten sylvania aquastar tai philips aquarelle. näissä siis yhdistyvät päivänvalo ja kasviputken ominaisuudet. on myös päinvaloputkia joista kasvit pitää. silloin on vain itse päätettävä haluaako kylmää valoa (kuten noi yhdistelmäputket) vai kellertävämpää (päivänvalot).

    Äänestä

  • susu kirjoitti:

    gro luxia ei kyllä kannata pitää yksinään... lähes satavarmasti pian alkaa räjähdysmäinen levänkasvu. se ei ole akvaarioihin tarkoitettu putki vaan huonekasveille. siis pelkkä kasviputki, todella "vahva" sekä himmeä. ei hyvä. yksiputkiseen valaisimeen kannattaa laittaa yhdistelmäputki, kuten sylvania aquastar tai philips aquarelle. näissä siis yhdistyvät päivänvalo ja kasviputken ominaisuudet. on myös päinvaloputkia joista kasvit pitää. silloin on vain itse päätettävä haluaako kylmää valoa (kuten noi yhdistelmäputket) vai kellertävämpää (päivänvalot).

    oli hyvä tietää tuo levän kasvu vaara! Kiitokset sinullekin! Taidanpa hilpasta valopuotiin! =D

    Äänestä

Kannattaa hankkia vielä toinenkin valaisin vaikka allas on "vaan" 120-litrainen. Mikäli senkin kokoisessa haluaa saada kasvit viihtymään ja kasvamaan niin ne vaativat valoa. Eli jos sulla on nyt yksi yhden loisteputken valaisin niin suosittelen hankkimaan vielä toisenkin yksiputkisen, ei tule sitten niin kalliiksi ;) Loisteputkiksi akvaarioliikkeestä päivänvaloputki ja kasviputki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minni kirjoitti:

asia? 120litraseen akvaanko ois hyvä yx kasvivaloputki? Meinaan jos aikoo saada kasvit rehottaa ja kalat kauniin värisiksi? Nyt mul on päivänvaloputki. Mitä siis kysyn valokauppiaalta? Akvaliikkeen hintoja en putkesta nytkään aio maksaa..
Yritin eri sivuilta ettii tietoo, mut ei oikee auennu..siis mulle! ;) Joku watti/litra-suositus oli, vai muistanko oikein?
En haluis alkaa ostaa koko lamppuu uusix, jos kahta putkee pitäis pitää! Toivottavasti ei?
Kertokaas taas... =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu