Muistatteko entiset lyskalaiset Lieksan yhteislyseon kamerakerhon? Se perustettiin vuonna 1959 ja olin mukana monta vuotta ensimmäisestä vuodesta alkaen. Joku opettaja toimi vuoden kerrallaan kerhon vetäjänä ja Esko Lappi toimi kerhon ensimmäisenä johtajana. ”Laboratorio” sijaitsi koulun kellarikerroksen pienessä kerhohuoneessa.
Kellarissa oli muitakin kerhotilaoja, kuten ”teiniboksi”, jossa harrastettiin musiikkia. Ainakin jokin rautalankabändi harjoitteli kellarissa sähkökitaroineen 60-luvun alkuvuosina.
Jo vuonna 1960 kamerakerho sai oman suurennuskoneen, joka oli saatu hankituksi kouluhallituksen myöntämällä avustuksella. Kerho kokoontui kerran tai kaksi kertaa kuukaudessa ja kerran olin mukana kerhon järjestämällä valokuvausretkellä Kolille. Varmaan muitakin retkiä ja juhlia oli noina kamerakerhon vuosina tarjolla.
Kerho järjesti myös valokuvauskilpailuja, joiden palkinnot saatiin lahjoituksina Lieksan kauppaliikkeistä. Myös luokkakuvauksia suoritettiin ja niistä saaduilla varoilla rahoitettiin mm. materiaalien hankintaa. Parhaat valokuvat pääsivät kerhon järjestämään näyttelyyn lyseon tiloihin.
Vaikka valokuvaus kuvien valmistuksineen oli mielenkiintoista puuhaa, kerhossa oli aktiivisia jäseniä kuitenkin vain alle 20. Vuosittain kerhossa valmistettiin tuhansia mustavalkokuvia ja joitakin otoksia löytyy vielä minultakin. Ensimmäinen ”oikea” filmikamerani oli merkiltään Ricoh.
Kaitafilmaus teki tuloaan ja 60-luvun puolivälin tienoilla saatiin opetusta värienkäytön teoriassa erikseen järjestetyssä kaitafilmi-illassa.
Kuinka kamerakerhon toiminta lienee lyseolla jatkunut 60-luvun puolivälin jälkeen? Tuolloin vaihdoin paikkakuntaa eikä minulla ole myöhemmistä ajoista mitään tietoa.
Lieksan yhteislyseon kamerakerho
4
<50
Vastaukset
- lskdöadlf
Ja siirretäämpäs tämäkin etusivulle.
- hiioppi
hiiop.
- adkfdsafjöl
Ja hop.
- portpo
Kommentti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1867938Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1435452Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1534354Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.43829Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y742884Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan
kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.172647Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi112643- 2882514
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1472410Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5842225