Yritin liimailla muutamaa tiikkipalaa yhteen Bilteman epoksilla, mutta eiväthän nuo pysyneet ulkoilmassa ja sateessa kiinni kuin viikon-pari. Tuttava kehotti käyttämään Aralditen hidasta epoksia, mutta enpä ole onnistunut löytämään Espoon rautakaupoista.
Tietääkö joku mistä saa? Tai jotain muuta liimaa, joka tarttuu tiikkiin ja pitää ulko-olosuhteissakin?
Tietääkö joku mistä saa? Tai jotain muuta liimaa, joka tarttuu tiikkiin ja pitää ulko-olosuhteissakin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen käyttänyt menestyksekkäästi vedenkestävää polyuretaaniliimaa. Taidetaan tuntea tyyppinä D4. Valmistajaa en muista, ostin varmaankin Baukkarista. Ennen liimausta kannattaa pyyhkiä pintarasvat pois asetonilla.
Tuota asetoni-pyyhkimistä olen kuullut suositeltavan myös epoksin kanssa liimatessa /poistaa teakin rasvaisuutta).
Lisäksi epoksin kanssa kannattaa pinta karhenta oikein karkeaksi, koska epoksi tekee vain mekaanisen sidoksen ja saa paremman otteen karheasta pinnasta. Lisäksi epoksin kanssa ei liikaa puristusta, liimaa pitää jäädä reilusti väliin, kaikki ei saa pursuta pois. (nämä pätee kaikkiin muihinkin epoksiliimauksiin , ei pelkästään teakiin).
Sika Bond 500.
Kiitoksia neuvoista, taidan yrittää tuota polyuretaania - samanlaista tietoa on tullut muualtakin.