Sopu sijaa antaa

Jos kaikki laittaisivat kellon soimaan viisi minuutti aiemmin, jäisi tien päällä kiukkuilu vähemmälle. Hymyillen kaikki mahtuu sopuisasti! :)
757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itketään että sujuvuus kärsii liikenteessä. Turvallisuus tulee kuitenkin aina ensin. Mokailijat ja hätäilijät eivät tajua että itse aiheuttavat omalla toiminnallaan tiukentuneet otteet ja tiukemman valvonnan.

Esim. niitä peltipoliiseja tai hidastetöyssyjä ei tarvita tai lisätä heitä varten jotka noudattavat nopeusrajoituksia. Syypäät löytyvät muualta. Syytä kenties katsoa peiliin.

Siinä olen aloittajan kanssa täysin samaa mieltä että liikenteessä tulee ottaa asiat rauhallisesti ja jättää kiire narikkaan. Hätäilemäällä saattaa tulla jopa ruumiita.

Äänestä

Samaa mieltä. Jo sen 5 minuutin lisääminen ennakkoon aikatauluun tuo paljon kevyemmän mielen liikenteessä. Tai sitten ei pitäisi olla niin vakavana, jos hieman myöhästyisikin.

Äänestä

Jos kaikki lähtee 5 minuuttia aiemmin on liikenne ihan samanlaista kaaosta. Autoilijat ovat jopa huonommalla mielellä kun uhrasivat 5 minuuttia elämästään silti joutuen ruuhkaan.

Äänestä
  • Jos haluat sujuvuutta, käytä metroa. Liikenteessä liikuu muitakin ja siellä ei hötkyillä.

    Äänestä

Joo, lähtee 5min aikaisemmin, mutta on perillä 3min myöhemmin ja myöhästyy, mutta siltikin hymyilyttää kun oli mukava ajella rauhallisesti. Kaikkia oikein nauratti autoissaan kun huomasivat miten mukavaa voikin olla.

Äänestä

Hauskoja nämä "hyvät ja ajattelevat kansankynttilät", ensimmäisen ovat näyttämässä keskaria ja tekevät muuta liikennettä vaarantavaa jos joku ajaa heistä ohi, vaikka ohitus tapahtuisi mahdollisimman turvallisesti. Kovin näillä hienoilla ihmisillä näyttää pipo kiristävän ja pannu kiehuvan.

Äänestä

Kaikkien polkupyöräilijöiden pitää laittaa kello soimaan viisi minuuttia ennen jalankulkijan ohittamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sopulirenkailla kirjoitti:

Jos kaikki laittaisivat kellon soimaan viisi minuutti aiemmin, jäisi tien päällä kiukkuilu vähemmälle. Hymyillen kaikki mahtuu sopuisasti! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu