Hei, olen 13-vuotias tyttö ja nyt tässä parin päivän sisällä en ole saanut unta kunnolla. Ensimmäisenä yönä nukuin about 3h ja oli koulussa 7h päivät ja vielä treenitkin. Seuraavana yönä nukuin yli 10h ja viime yönä taas 3-4h. Mistä tämä johtuu? En ole edes puhelimella ja valvoin taas 5 tuntia sängyssä. Tämä on todella ahdistavaa koska tarvisin unta elämääni koska koulut ja harjoitukset vievät paljon energiaani. Mitä teen! :(
Vastaukset 2
- melatoniinia
Hei enpä tiedä tavoittaako tämä viesti sinua, mutta menepä tuonne apteekkiin ja kysele melatoniinivalmistetta. Se auttaa pitämään nukkurytmistä kiinni ja nopeuttaa unentuloa. Ei ole unilääke vaan kropan oma hormoni, jota erittyy illalla, kun tulee pimeää ja nukkuaika.
- toivottavasti.jo.ok
Olet ilmeisesti aloittanut juuri yläasteen. Onko elämässäsi jotain mikä aiheuttaa stressiä ja vie samalla yöunet. Joskus yöunet voi mennä väliaikaisesti ihan harmittomastikin ja palautuu normaaliksi taas hetken päästä.
Yövalvominen esim. tv:n katselu myöhään ja pelien pelaaminen tai muu aktiivinen toiminta ennen nukkumaan menoa voi vaikuttaa myös siihen ettei uni tule helposti. Jos tilanteesi ei helpota voitko käydä esim. koulun terveydenhoitajan juttusilla tai jutella vanhempien kanssa asiasta.
Melatoniinia voit kokeilla jos ei asiaan ole tullut muutosta. Se ei ole voimakas aine mutta jonkin aikaa käytettynä se normalisoi unirytmiä ja sitä käytetäänkin usein esim. ulkomaan matkojen jälkeen tasapainottamaan aikaerosta johtuvaa univajetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1561441Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281160Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216859- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus58668- 41617
- 48613
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29552