http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/809681/Likaista pelia lauttarannassa
Tyrmistyin kovin perjantaina 21.8. Paraisten ja Nauvon välisellä lautalla kello 16.30, kun uudet liikennevalot eivät ajaneetkaan tarkoitustaan.
Tänä keväänähän lauttarannan etuajo-oikeutettujen sekä normaaliliikenteen kaistoille asennettiin liikennevalot, jotta etuajo-oikeutettu liikenne saataisiin lopulta toimimaan kuten on säädetty: etuajo-oikeus koskee vain autoja, jotka ovat rannassa valmiina, kun lautta saapuu laituriin.
Mökkiläisissä toiveita reilusta kohtelusta jonossa herättänyt uudistus ei kuitenkaan toimi.
Kyseisenä perjantaina kaistojen liikennevalot toimivat aluksi kuten oli suunniteltu. Etuajo-oikeutettuja pääsi lautalle niin monta kuin jonossa oli Falcon rantaan saapuessa ollutkin, ja tämän jälkeen lastattiin normaalisti jonottavia autoja.
Tilanne kuitenkin sotkeutui linja-auton tullessa rantaan. Se luonnollisesti päästettiin lautalle, minkä jälkeen valo vaihdettiin taas etuajo-oikeutetuille punaiseksi. Tästä etuajo-oikeutetut autot eivät kuitenkaan lainkaan välittäneet, vaan ne kiilasivat tyynesti päin punaisia toisten autojen edelle rikkoen siis näin lakia ja aiheuttaen vaaratilanteen rantaan.
Lauttahenkilökuntaa ei vaikuttanut lainkaan kiinnostavan törkeä ohittelu ja sääntöjen rikkominen. Punaisia päin ajaneita viittä autoa tervehdittiin iloisesti, lastattiin niillä lautta täyteen ja lähdettiin rannasta. Ei ollut henkilökunnalla ilmeisesti kanttia käännyttää näitä ohittelijoita takaisin jonottamaan kunniallisesti.
Tilanne on mielestäni tyrmistyttävä. Veronmaksajien rahoja on haaskattu huomattavia määriä. Ajatus liikennevaloista on erinomainen, mutta toteutus vaikuttaa olevan ala-arvoista.
Kaikki kyllä toimii niin kauan, kun jokainen noudattaa sääntöjä, mutta kun kuvaillun kaltaisia lainrikkojia ajaa lauttarannassa eikä lauttahenkilökunta puutu asiaan lainkaan, ovat liikennevalot pikemminkin koristeena.
Lauttahenkilökunnan pitäisikin ottaa itseään niskasta kiinni ja pitää kiinni valojen toimivuudesta. Pian kaikki saariston etuajo-oikeutetut oppivan niiden olevankin pikemminkin suuntaviiva, jota ei ole pakko noudattaa, jollei huvita. Riittää, että tervehtii iloisesti lautan lastaajaa.
Likaista peliä lauttarannassa
2
220
Vastaukset 2
- tervapersse
Miksi laivahenkilökunnan pitäis ottaa kantaa tieliikenteeseen? Heidän valta ylettyy lautan rampille ja jää siihen. Tuollaiset nousukkaat voivat mennä vain itseensä ja miettiä tieliikenteen sääntöjä.
- mddmdmddmd
Vuosi sitten kesällä jonon ohi ajoi turkulainen tilausajobussi missä ei ollut etuajo-oikeuskylttiä. Lautalla henkilökuntaan kuuluva (kippari?) koputti bussin oveen ja ripitti todella kovaäänisesti bussikuskia. Bussi ajetaan kahden kaista päälle eli se vei vajaa 10 henkilöautopaikkaa. Törkeää toimintaa ja kaiken kukkuraksi bussi oli tyhjänö menossa Turun suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051334Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91807Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 50686
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124594Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30551Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32526Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔31517Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö184515Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi24500