Valtio ei tue järjetöntä ratikkahanketta

topakkatäti

Ajakaa nyt hemmetissä se huippukallis ratikka Hervantajärveen ja alkakaa tajuta millä vuosikymmenellä maailma elää! Valtio ei tue ratikkaa nyt eikä koskaan, se on tasavarmaa. Muu maailma on siirtynyt ja kauan sitten äänettömien sähköbussien aikakauteen.

Pölhökustaat kaupungin päättäjät tekevät tuosta valtion poisjäämisestä yhtä tyhmän päätöksen kuin jo Paavolan aikaan monta kertaa tehtiin: maksatetaan koko roska kaupunkilaisten rahoilla.

7

141

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettävalittepuoles

      Kaupungille vinkkiä siitä, miten saadaan hankkeen tueksi äänestäjistä kovaäänisimmät, mutta valitettavasti sellaiset, jotka eivät kartuta veroillaaan kaupungin kassaa. Vaan mieluumminkin rikastuttavat sossun odotushuonetta.

      Eli keskustorille pahvinen ratikka. Ja lapsille ilmaisia värejä ja lehdistö paikalle kun kaikenlaiset Jotta-Junnat ja Lotta-Kerttulit pilaavat hyvää pahvia. Lähikuvia itseään toteuttavista lapsista. Että millainen sen ratikan pitäisin lapsen mielestä olla. Ja sen jälkeen oletkin jo niin kuollut niin kuollut, jos menet ratikkaa enää vastustamaan. Jos Lotta-Kerttulilta edes meinaa päästä itku se takia, että ei laitetakaan satoja miljoonia tarpeettomaan ratikkaan, niin vähintään se on rasismia. Voi olla natsismiakin. Ainakin se on vihamielisyyttä sukupuolineutraalia kehitystä vastaan!

    • Ratikan-rakastaja

      Tutustutaanpa kivaan ja informatiiviseen listaan Euroopan raitioteistä. Kuinka ollakaan, niitähän on tehty kymmeniä aivan viime vuosina ja kymmeniä on tulossa lisää. Fiksu juttu, hoitaa homma raiteilla. Tehokkaasti ja mukavasti. Minäkin käytän aina ratikkaa kun olen edistyksellisessä Euroopassa.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Trams_in_Europe

      • ratikatkettuun

        Ei pidä alistua siihen, että päättäjät tuhlaavat yhteisiä varoja kaikenlaisiin ratikoihin.


      • TyömatkaasiKiemuraa

        Kun tutkii noita ratikkasuunnitelmia, niin onneksi olkoon vaan: sinä, joka aiemmin pääsit töihisi yhdellä bussiyhteydellä, sinä joudut melko todennäköisesti joko kävelemään ison matkan ratikalle. Tai kulkemaan ensin bussilla ratikalle, sitten ratikan odottelua ja vaihto ratikkaan. Kunhan saapuu. Ja vasta sitten pääset jonnekin. Huonoimmalla onnella voi olla, että ratikasta joudut vielä kulkemaan pitkähkösti jalan tai sitten bussilla jatkoyhteydellä. Kun ratikkahan kulkee vain niitä kiskoja. Ja reitit ovat harvat.


    • tkutstav

      Jos ratikkaan tulee kääntyvät etupyörät ja kumirenkaat, niin kannatan lämpimästi.

    • trollikanpuolella

      Käykää nyt kaikki ratikkakannattajat ensin kokeilemassa Tallinnan trollikkaa (=kumipyöräinen nivelbussi jossa sähköjohdot yläpuolella), nopea, tehokas, äänetön ja varmasti taloudellisesti järkevin vaihtoehto. Tällainenhan Tampereella oli aiemminkin ja olisi varmaan vieläkin jos...

      • Ratikkaseonhuono

        Se on selvä, että ratikaa ei pidä rakentaa. Olen sitä mieltä, että ei myöskään trollikkaa. Sen sijaan sähköbussit voivat olla hyvä vaihtoehto. Niitä tulee olemaan tarjolla hyvissä ajoin ennen kuin ratikka ehtisi valmistua. Ja toistaiseksi on edullisinta jatkaa normaalien bussien kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1806
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1182
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      50
      593
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      33
      551
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe