Konkurssi ja reklamaatio

5ohva

Ostin Suomi-Soffalta sohvan, jossa on ilmentynyt rakenteellisia vikoja. 2011 ostettu ja siinä tammikuulla siinä ilmaantui sitten vikaa mekanismissa. Kahdenhengen sohva ovh on 2221 € ja saatiin se 1200 € (eikä se mun mielestäni mikään halpa ollut kangassohvaksi). Osto hetkellä epäilin ostaa esittelytuotteen, jossa on mekanismi. Kysyin myyjältä, että onko tässä takuuta. Myyjä sanoi rungolla olevan 10 vuoden takuu.

Silloin oli tiedossa konkurssiasiat. Myyjä sanoi, että takuuasiat kyllä hoidetaa asiankuuluvalla tavalla joka tapauksessa. Hän mainitsi, että tehtaalla on takuun puiteissa pientä toimintaa eli Reklamaatio onnistuisi.
Epäilin hiukan, mutta se kuulosti kumminkin oikeudenmukaiselta.

Nyt Suomi-Soffa on konkurssissa! Onko mitään mahdollisuutta minkäänlaiseen reklamaatioon ja mihin sen voi osoittaa?

Olen todella kiitollinen hyvistä neuvoista/vinkeistä!

5

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 138

      Taitaa homma nyt jäädä tappioksesi. Se, mitä myyjä ilmeisesti lämpimikseen jutusteli kauppaa edistääkseen, on merkityksetöntä.

    • kkökök

      Ei kait mekanismi kuulu muutenkaan mihinkään runkotakuuseen,

    • Kerrastapoikki

      Hyvä opetus siitä, että ei ikinä pidä sekaantua mihinkään, missä Suomi-Soffa tai sen taustahenkilöt ovat mukana.

    • audio_recorder

      Myyntikeskustelut pitää tallentaa että on jatkossa esittää todistusaineistoa mitä myyjä on luvannut myyntitilanteessa.

    • Valveutunut

      Myyjällä on ensisijainen tuotevastuu, maahantuojalla tai tehtaalla toissijainen. Onkohan sohvan valmistaja vielä hengissä, vai oliko Suomisoffalla oma tehdas?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      203
      13388
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      168
      6363
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      93
      4671
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      69
      4273
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4161
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe