Koska valtion ja kuntien työpaikat on varattu epäonnistuneille kansanedustajille ja ministereille varatyöpaikoiksi ja kansanedustajiksi aikoville ponnahduslaudoiksi lekoisille päiville ei saa lyhentää lomaoikeuksia ainakaan eduskunnasta, kuntasektorilta, eikä valtion palkkalistoilla olevilta.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/106252-kl-suomalaisten-lomia-leikataan-pikavauhtia
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/106252-kl-suomalaisten-lomia-leikataan-pikavauhtia
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sitten sanotaan, että Suomessa ei ole korruptiota!
Juuri on laskettu, että yhtenästämällä valtion ja kuntien lomaoikeudet yksityissektorin mukaisiksi säästyy 2 miljardia puhdasta rahaa. Mikään ei pitäisi olla esteenä tällaiselle jäkevällle muutokselle.
Mikä oikeus näissä valtion , kuntien ja kaupunkien suojatyöpaikassa on pitkiin lomiin. Lyhentäsivät ne vastamaan yksityisten alojen lomia, alkaisi säästöä syntyä.
Saako yksityisen alan työntekijä 38 pv. vuosilomaa, oltuaan töissä 15v., ei saa.
Kyllä ollaan hiljaa näistä lomista , kun ne jotka päättää ovat itsekin niitä jotka saavat pitkät lomat.
Päälle pitkät sairaslomat.. Kaverit käy huomauttamassa, että sulla noin paljon vielä sairaslomiakin pitämättä! Yksityisellä tulis monoa..
Tämä vaatisi hallituksen esityksen ja eduskunnan päätöksen, mutta kun lähes kaikilla kansanedustajilla on joko pysyvä, tai varalla työpaikka jossakin Suomen kunnassa niin kukaan ei halua tätä muuttaa. Ja nyt kun Kepulit vetävät hallitusta sellaista esitystä ei voisi kuvitellakaan tehtävän. JOKA TOISIN VÄITTÄÄ ON VARMSTI VÄÄRÄSSÄ!
Kansanedustajien 4-5 kuukauden vuosilomista ei ole mitään puhetta, heillähän on jopa enemmän vuosilomaa kuin opettajilla, joiden etuihin ei myöskään puututa.
Kepulien kannatus lepää kuntoloisien varassa!
Kuntien ja valtion työntekijöiden ja toimihenkilöiden erikoisetuisuudet on purettava ensinmäisenä.