Minkälaisia oireita teillä on joilla on paniikkihäiriö? Itselläni tuli tälläinen kohtaus jossa alkoi ymmärrys heikentymään, korvissa humisi, verenpaine oli erittäin korkealla, pelkäsin että sekoan/ kuolen, korvassani kävi outo pistos, tärisin aivan kamalasti, sydän hakkasi todella kovaa ja hengitys oli todella nopeaa. Minulla on myös yksittäistä oireilua esimerkiksi tuo korvien humina tuntuu olevan nykyään jokapäiväinen vaiva. Eli tuon kohtauksen sain eilen ja soitin ambulanssin paikalle koska tajusin että kaikki ei ollut hyvin. Olen kauan jo miettinyt mikä minulla mahtaisi oikeen olla. Pian on lääkärin tutkimukset.
paniikkihäiriö
7
195
Vastaukset
- artsi9ö
Ainakin paniikkihäiriössä on noita oireita. Tällä palstalla löytyy paljon tietoa paniikkihäiriöstä. Kannattaa selata.
- Neitipaniikki
Itselläni alkaa sydän hakkaamaan, huimata, jähmetyn, silmissä outo tunne ja nämä ovat oireita perus paniikissa.(kaupan kassalla, muuten sosiaalinen tilanne jne ) Siten kun saan kunnon kohtauksen niin pelkään että teen jotain peruuttamatonta, sekoan kokonaan, vapisen, itken, en pysty kunnolla hengittämään, tuntuu kuin koko elämä kaatuisi niskaan.
- KamaliaOireita
Sydämentykytystä ja -muljahtelua (pelkoa siitä että sydän pysähtyy), hyperventilointia/tukehtumisentunnetta, raajojen ja kasvojen pistelyä/puutumista, heikotuksentunnetta, pahoinvointia, hikoilua, kontrollin menettämisen pelkoa, kuolemanpelkoa jne.
Silloin vielä kun kärsin todella rajuista kohtauksista, "vaivuin" epätodelliseen olotilaan kohtauksen aikana, eli en nähnyt enkä kuullut mitään (ympäristö ikään kuin muuttui unenomaiseksi). Nykyään käytän Sertralin-nimistä lääkettä ja kohtausten pahin kärki on onneksi poissa.- hyihh
Hyvi helvtti vieläkö ne tuota SSRI moskaa määrää ihmiselle..
- KamaliaOireita
Onneksi määräävät, sain lääkkeen ansiosta elämäni takaisin. Paniikkihäiriöni meni lopulta siihen pisteeseen, etten uskaltanut enää mennä ollenkaan ovesta ulos kohtausten pelossa ja oli h*lvetillinen ahdistus päällä 24/7.
- nainen-38v
Olen kärsinyt paniikkioireista jo 23 vuotiaasta lähtien. Välillä ovat olleet poissa ja välillä palaavat. Minulla paniikkikohtaus alkaa ihan missä vain ja milloin vain - ihan vaikka autolla ajaessa, ystävän kanssa jutellessa.. paniikkioireet vaihtelevat miten ne alkavat mutta yleensä syke nousee (joka taas se lisää paniikkia entisestään koska minulle iski sydämen ongelmat ja sen jälkeen kaikki sydämen kohdin tuntuvat kiristykset/viillot tai sydämen sykkeen nousu) , tulee ns pysähdys/kauhuolo että kuolenko/mitä tapahtuu, kädet saattaa alkaa täristä ja hiki voi tulla käsiin, samoin kurkun kohdalle saattaa tulla tunne että en saa hengitettyä, ikään kuin joku istuisi keukojen päälle. Kohtaus on ollut nyt rajua ja valitettavasti kun lopetin Sepram- lääkityksen niin oireet ovat kovia. Sanon suoraan että SSRI-lääkkeillä sain suuren avun pienelläkin annoksella, vain 10 mg riitti minulle, jossain vaiheessa 40 mg piti oireet poissa. Aiemmin piti laittaa auto parkkiin kesken ajon, keskeytin hommat jne. Luin ohjeen että paniikkia ei kannata yrittää lopettaa vaan hyvksyä se ja jatkaa hommia - helpommin sanottu kuin tehty. Mutta ehkä sain tänään jotenkin rauhoiteltua itseäni. Syädmen EKG otettu useastai, joskus ollut lisälyöntejä ja nytkin tänään oli ihan normaali EKG. Voimia kaikille. ei tää helppoa ole. Mutta jos tuntuu että paniikki häiritsee niin lääkärille mars.
- panikoija
itselläni on ollut noita samoja oireita sydämmen muljahteluja ynm. lääkäri määräsi doplaar 10mg joka ilta. tästä on ollut paljon apua näihin oireisiin. suosittelen jokaiselle panikoijille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694702
- 1053515
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj383276- 492713
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262678Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52149- 232041
- 1991960
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3981571Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91468