olet persujen edustaja, onko ensi vuonna tulossa takuueläkkeellä olevan raisiossa yksin asuvan asumistuen noin 100e alennus vuokran ollessa 500e. kerro nyt julkisesti, etteivät persut tule siihen suostumaan,
vastaa kike elomaa
sinuaäänestänyt
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei persut ole yksin päättämässä asioista ja tietty tulotaso säilyy aina, tuleepa ne rahat sitten sossusta tai mistä tahansa. Jos ei hyysärit olisi ottaneet älyttömästi mamuja elätettäväksi, ei tarvitsisi tinkiä mistään.
siinäpä se sairaita, ja vanhoja ihmisiä juoksutetaan luukulta luukulle. valtio ei säästä euron euroa. ainakin takuueläkeläiset pitää jättää leikkauksesta pois. muistanpa jonkun sanoneen ennen vaaleja että alle 1000e tienaavilta ei leikata. lupaaja oli itse timo soini.persuja äänestin itsekkin, mutta jos ainuttakaan lupausta ei saa läpi ,on syytä lähteä hallituksesta, jos ei tänään niin viimeistään huomenna.
Vanhukset eivät ole osa tulevaisuutta vain menneisyyttä, ei näille tarvitsekaan kustantaa kuin minimi. Työttömiltä nuorilta taas pitäisi ottaa kaikki tuet pois, eiköhän alkaisi töitäkin löytyä.
Suurin osa eläkeläisistäkin sentään ajattelee myös tulevia sukupolvia.
Meinasit sitten palata äänestämään tämän laman aiheuttajia, kreikan lainoittajia, mamuttajia... Valtionvarainmisterinä kokkare, sipilä ja keput päätekijä säästöistä päätettäessä. Mitäs jää jäljelle, hurrit, vihreät, vasurit, demarit...olivat edellisessä hallituksessa päättämässä, pelkkä trolli olet.
Toisten rahoilla elävien on turha valittaa!! Vain idiootti luottaa valtion eläkkeisiin, eli saat juuri sitä mitä ansaitsetkin!
ilman menneisyyttä ei olisi sinuakaan, jos satut joskus jäämään työttömäksi, niin oletettavasti kieltäydyt työttömyyskorvauksista. et varmaan käytä myöskään joukkoliikennettä, kirjastoa jne, jne, koulusikin varmaan maksoit itse, vai maksoikohan sen joku menneisyydestä.?
kikellä ei sitten ollut kanttia vastata, eikä taviolla, eiköhän se kerro miten tulee käymään eläkeläisille. takuu varmasti myös persuille, eli eläkeläisiltä loppuu rahat, ja persuilta eläkeläisten äänet.
miks ette kirjoita hänelle suoraan?tuskin lukee näitä sivuja
näin on nyt on persutkin testattu. hallitukseen päästyään takki kääntyi joka asiassa. pieneläkeläiset olisi sentään voinut jättää rauhaan. mukava olisi tietää paljonko valtio säästää asumistuen muutoksella.
eläkeläisten asumistuki rahat laitetaan mamujen asuntoihin, ja sitä persut kannattavat jostain on rahat otettava.
Itse olisitte ottaneet peräti 80 000 mamua.
kohta on joka tapauksessa 80 000 mamua, ja paljon enemmänkin. ylärajaa ei ole, suomi on sitoutunut mamuja ottamaan, näin sanoi itse ministeri urpo. tähän persut suostui , ja rahat otetaan suomen köyhimmiltä, ja sairaimmilta eläkeläisiltä. tämän puolesta persut kike mukaan lukien suostuu. eipä olisi uskonut.
Haluat siis 800 000 mamua vai riittääkö sekään?
Roviokin irtisanoo Suomessa ja palkka lisää Ruotsissa kun hyötyvät hiukan enemmän. Tuloksen heikkeneminen ei johdu työntekijöistä vaan johdon huonoista päätöksistä ja käyttävät tekosyynä irtisanomisille, sama muissakin yrityksissä.
ehkäpä kike ei lue, mutta veikkaan että moni äänestäjä lukee. minimi eläkkeellä olevan asumistuen alennus, lääke omavastuu jne, jne. jos kike ja muut persut tähän suostuvat niin sen jälkeen game over on saletti. yhdelläkään turun persuilla ei sitten ollut munaa kommentoida suostuvatko persut viemään mummolta viimeisenkin silmän. eiköhän se kerro puolueesta kaiken oleellisen.
kyllä on kysytty suoraan. seuraavissa vaaleissa ei ole muuta mahdollisuutta, kun äänestää vasemmisto valtaan, kerran persutkin petti.