Älytlää jo erota kirkosta eläkeläiset

säästö

Miksi kukaan kuuluisi kirkkoon? Köyhältä eläkeläiseltä Sipilän (uskovainen) hallitus on rosvoamassa 800-1000e vuodessa. Raamattua voi kyllä lukea ilman kirkkoakin säästyisi ne verorahatkin vuokraan. Itse olen eronnut jo aikaa sitten.

17

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokapaikkakunnalla

      Kuuluisi kirkkoon siksi, että kirkon sosiaalitoimisto (tunnetaan myös diakoniatoimistona) auttaa, kun valtio lopettaa auttamisen. Kuuluisi kirkkoon siksi, että papit ja perheasianneuvottelukeskukset antavat ilmaista (ei-uskonnollista jos niin ihminen haluaa) terapiaa, kun omat rahat ei riitä maksullisiin terapiapalveluihin. Kuuluisi kirkkoon siksi, että seurakunnan jumpat, kuorot, kesämökit saunoineen ovat ilmaisia, kun kukkaro on tyhjä ja elämä kaipaa sisältöä. Kuuluisi kirkkoon siksi, että kapitalistisessa yhteiskunnassa, jossa kaikki maksaa, on vielä yksi organisaatio, joka tarjoaa elämään sisältöä niin uskonnollisesti kuin ilman uskontoa, niin kirkkoon kuuluville kuin pakanoillekin.

      • täälläkinnäin

        Kiitos, sanoitit hyvin ajatukseni, vaikka en eläkeläinen olekaan.


      • Humanistisesti

        Kirkko käyttä diakoniatyöhön yms. vain pienen siivun keräämästään yli 1000 miljoonasta eurosta.

        Paikkakunnilta löytyy myös ei-uskonnollisia sosiaalialan järjestöjä, joissa on monenlaisia auttamis-, vertaistuki- ja sosiaalipalveluja. Ne on usein kohdennettuja erityisen avuntarpeen mukaan. Kannatta ottaa selvää, eikä uskoa uskonnollisen yhteisön markkinointiin.


      • sääliäkö

        NOOO! Ilmaista nähnytkään. Oletko koskaan miettinyt paljonko kirkollisveroa olet elämässäsi maksanut??? - Mummot luulee saavansa ruokakassin ilmaiseksi, niinpä ovat maksaneet sen moneen kertaan eläissään. Ulkokultaista toimintaa kaikki tyynni. Paljonkohan VALTIO maksaa esim. piispojen eläkkeitä. Ja köyhät vanhat ihmiset helvetipelossa maksaa uskollisesti kirkollisveronsa. Enpä nyt yhtään ihmettele Sipilänkin SYDÄMETTÖMYYTTÄ köyhiä kohtaan kun luin iltalehden. VOI VOI!!!!!


    • en.eroa

      Minä en eroa kirkosta. Mitä enemmän eroamista tyrkytetään, sitä lujemmin pysyn kirkon jäsenenä.

      Mitään asumistukea en saa nytkään enkä ole saanut koskaan. Kirkolle maksan 1 % eläkkeestäni. Se tekee vuodessa vain 360 euroa ja sille rahalle saan niin paljon vastinetta kuin ikinä pystyn vastaanottamaan.

    • eläkemuori

      Olen eronnut jo kauan sitten.

      • eläkevaari

        "Olen eronnut jo kauan sitten."

        Samoin minä. Tuen vuosittain Unescon toimintaa samalla summalla, jonka maksaisin kirkolle mikäli olisin sen jäsen. Olen varma että kyseiset rahat menevät näin paljon varmemmin hädänalaisen ihmisten auttamiseen. Kirkolta en pyydä mitään.


    • eneroaikinä

      Niiden kannattaa erota kirkosta jotka eivät välitä kirkon menoista. Siis ei halua mennä kirkkohäihin tai vauvan ristiäisiin. Niiden jotka eivät kaipaa pappia hautajaisiinsa. Mutta pistää vihaksi kun useat tykkäävät käydä seurakunnan tilaisuuksissa toisten kustannuksella. Pysykää pois kun pihistelette!

      • Eiköhän hää- ja ristiäisvieraat ole paikalla ihan juhlien järjestäjien kutsusta ja toivomuksesta, eikä suinkaan huvikseen toisten kustannuksella kuokkimassa. Kirkkohäiden ja ristiäisten järjestäjät saavat papin ja kirkon loitsupalvelut halutessaan vastineeksi jäsenyydestään ja jäsenmaksuistaan, eikä se riipu siitä montako vierasta paikalla on ja mikä näiden katsomus tai vakaumus on. Ystävien ja sukulaisten toivomia rituaaleja voi kunniottaa, vaikkei itse niihin uskoisikaan tai itselleen haluaisi. Jos joku ei uskonnotonta omiin juhliinsa halua, niin jättäköön kutsumatta.
        Eipä moni seurakunta taida tosin kieltää uskonnottomia tai vääräuskoisia tulemasta tilaisuuksiinsa muutenkaan, vaikka miten jotain jäsentä kiukuttaisi. Toisaalta harva uskonnoton taitaa kokea mitään tarvetta osallistuakaan kirkkojen palvontamenoihin.

        Jos ei pappia halua hautajaisiinsa, asia kannattaa tehdä selväksi jo elinaikanaan omaisilleen, etteivät epähuomiossa pappia hommaa paikalle. Toivomus siviilihautajaisista vielä lompakkoon tai muualle tarvittaessa helposti löydettävään paikkaan: http://www.siviilihautajaiset.fi/


      • näin

        No älä nyt. Kylläkai sinun jotain kuuluukin saada kun olet ne menot jo maksanut. Samoja juhlia voi järjestää ihan ilman pappiakin.


    • Aikaovelaa

      Kirkon diakoniarahasto: Taloudellisen ahdingon korjaamiseksi etsitään yhdessä vaihtoehtoja. Ensisijaisesti apu pyritään löytämään sosiaalitoimen, velkaneuvonnan ja muiden paikallisten auttajatahojen kautta. Avustusvarat koostuvat Kirkon diakoniarahastolle, kerätyitä kolehdeista, yhteisvastuukeräysten tuoton osuudesta sekä lajoituksista. Näin Kirkon sivulla.

      • bnbytb45t

        Kirkko on pahin yhteiskunnan loinen, jota tyhmät ruokkivat.


      • näin
        bnbytb45t kirjoitti:

        Kirkko on pahin yhteiskunnan loinen, jota tyhmät ruokkivat.

        OLET VALLAN OIKEASSA !!! Ruokakassit minkä kirkko jakaa on moneen kertaan kirkollisveroina maksettu. Hullu saa olla muttei tyhmä.


    • kannattierota

      Itse erosin kirkosta silloin, kun ensimmäiset naispapit menivät naimisiin. Silloin ymmärsin, että tämä kirkko mihin olin liittynyt, ei ollut sama, vaan joku "sateenkaarikirkko". En halua olla missään tekemisessä tällaisen yhdyskunnan kanssa. Kirkolta jää viime vuodelta saamatta 731 euroa tämän takia. Sen rahan voi käyttää esimerkiksi etelänmatkaan :) Paljon olen säästänyt, kun aikaa on kulunut tosi paljon erosta.

      • Frans_2

        Ihan hyvä että erosit. Ihmetyttää kuitenkin mitä tekemistä naispappien naimisiin menolla on uskosi kanssa. Kuvitteletko ehkä, että he harjoittavat yhdyntää liperit kaulassa?


    • erotkaaihmiset

      Itse erosin kirkosta 9vuotta sitten ja nyt olen käynyt niillä rahoilla 9kertaa lomilla kreikassa ja turkissa,on pikkasen tullut enemmän vastinetta rahoille .

    • eiorjauskova

      Erosin kirkosta vuonna 2001 ja olen säästänyt kirkollisveroista jo 20000 euroa. Kaikki raha on pois kirkon harjoittamasta tekopyhästä pahuudesta ja uskovien orjuuttamisesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      107
      6241
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      368
      5906
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      62
      5282
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      337
      3880
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2315
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      143
      2287
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      112
      1354
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1151
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      178
      987
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      813
    Aihe