Tukholmasta Kolmårdeniin julkisilla?

123-

Hei! Lähden viikonloppuna ensimmäistä kertaa Tukholmaan ja sieltä olisi tarkoitus vierailla Kolmårdenin eläintarhassa. Osaisikohan joku neuvoa miten/millä bussilla tai junalla sinne pääsee helpoiten?

6

4048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parasneuvomielestäni

      Ihan vain omalla autolla menet laivaan, ja sieltä jatkat joko suoraan tai hotellin parkkipaikan kautta eläinpuistoon. Tulee helpommaksi kuin julkisten kautta kulkeminen. On myös paljon hiljaisempi ja mukavampi tapa liikkua. Vaikeinta on navigoida itsensä ulos Tukholmasta, onnistuu toki nykyisin suhteellisen yksinkertaisesti.

      • SödraNorraLänkens

        Paitsi ettei navigaattorit toimi niissä tunneleissa...


    • kylläsieltäpoispääsee

      Eihän tunnelista pääse kuin yhteen suuntaan, eli helppohan niistä on läpi ajaa sen kummemmin asioita miettimättä. Voihan sitä vaikka kartalta etukäteen katsoa mistä haarasta suunnistaa sitten ylös, ja sen mukaan ajaa, joka tapauksessa sitä ainakin seuraavasta pääsee taas maan pinnalle jos ei hokaa oikeasta nousta ylöspäin. Maan pinnalla navigaattori taas toimii kuten pitääkin, ja käsittääkseni ei ole kauhean vaarallista jos joutuu hakemaan oikeaa ulosmenotietä ennen kuin pääsee etelään päin johtavalle valtaväylälle.

    • Booke

      Ota juna Tukholma-Kolmården station, josta sitten bussilla 8 km eläintarhaan.

    • eläinraukat

      Onneksi Ruotsissa suhtaudutaan hyvinkin eettisesti asioihin, ja myös Kolmården on erinomaisesti hoidettu puisto. Puistattaa kun lukee näitä tarinoita villieläinten kaltoinkohteluista:

      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016042721482071_ul.shtml

      Toivotaan, että sieltä löytyy vapaata luontoa jokaiselle näistä eläimistä.

    • Sthlm_resa

      Jos isommalla porukalla menee. (esim. kaksi perhettä) yksi hyvin edullinen tapa on ottaa vuokralle pikkubussi. Max 9 henkilöä.
      Esim AJ Hyrbilar tukholmassa on luotettava ja edullinen vuokrauspaikka. Vuorokauden vuokra pikkubussille on n. 1400 SEK polttoaineet. Muitakin löytyy.
      Takseista erikseen varoitus. Kannattaa käyttää vain Taxi Stockholm tai sitten keltaisia takseja. Muilta kannattaa varmistaa hinta!! Huijaukset / rahastukset ovat ihan arkipäivää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      104
      10658
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      154
      8918
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6107
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      83
      5107
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      66
      4384
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      72
      4065
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3749
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      10
      3433
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      74
      3015
    Aihe