Pyhäjärven kotisivuilla on maanantain hallituksen lista. En ole vielä päässyt tutustumaan lieneekö asioita, jotka kiinnostavat? Mutta ehkäpä huomenna hyvänä
päivänä.
päivänä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Esityslistan nro 9 uskoisin aiheuttavan runsaasti keskustelua. Harmittavasti hallituksen kokoukset ei näy Namon kautta. TOISAALTA eihän valtuustokaan ole näkynyt pitkään aikaan netissä.
Onhan nyt mennyt jo yli puoli vuotta vesi YMS. Oy perustamisesta. Näinkö taas laskelmat silloin menivät pieleen. Ei taida olla ensimmäinen Pyhäjärven kaupunkikonsernin omistama osakeyhtiö, jolle näin on käynyt.
On päätös "kumminpäin" tahansa - asiasta valitetaan hallinto-oikeuteen.
Onko meillä koko valtuustoa olemassakaan ??????????
Tuskin tuossa esityksen nro 9 päätöksestä on kenenkään tarvetta valittaa, päätös esitys on vaan valmistelulta äkkinäisin mitä tähän mennessä on ollut, jos kuntalaisia vähäkään hallitus ajattelee ottaa vesi ja energia hallituksen esityksen vakavasti ja käsittelee sen oikeudenmukaisesti, valmistelu ei oikein ole varmaan ymmärtänyt, että investointeja täytyy tehdä, ei yhtiö näytä olevan kaupungin rahoja vailla, ainoastaan sitä, että vois investointeihin olla mahdollisuus varata enemmän kuin 500000 €, olisko noin ? aina voi sopimuksia tarkistaa ja neuvotella vai ?
Miksi silloin noin puolivuotta sitten, kun energia ja vesi perustettiin, ei muka tiedetty, että jo puolen vuoden kuluttua ollaan tilanteessa: "sopimusta on muutettava". Yhtiötä perustettaessa käytettiin apuna FCG Konsultointi Oy:tä.
Miksi ei silloin kyseinen konsulttiyhtiö osannut laskea asioita puolta vuotta eteenpäin. Heille on kuitenkin maksettu kohtuullinen rahamäärä tekemästään työstään. Energia ja vesi voi hyvinkin hakea rahoitusta vaikka paikallisilta pankeilta ja varmaankin takauksiakin löytyy kaupungin takaa.
Eikö silloin PUOLI VUOTTA SITTEN tiedetty, että laitoksen pitää investoida ensi vuonna n. 1,5 miljoonaa euroa?
eI YHTÄÄN TAKAUSTA ENÄÄ KAUPUNGIN TILITÄ! tÄMÄN ON KERTAKAIKKIAAN LOPUTTAVA. kENEN RAHAT RIITTÄÄ JATKUVIIN TAKAUKSIIN? pITÄÄKÖ RAHAA OTTAA sp:LTÄ, op:LTÄ, kop:LTÄ VAI syp:LTÄ?
Mutta mutta. Nimenomaanhan johtoon saatiin parhaat mahdolliset voimat! Miten voi olla että jo nyt ollaan vakavissa ongelmissa ja anotaan sopimusmuutoksia?
Voi hyvät hyssykät!
Kyllä pitää olla valmiuksia muutokseen, niin tarvittaessa. Eri asia, jos ei mitään huomata ja tulee vahinkoja. Niitäkin voi tulla kenelle tahansa. Ja nekin on sulatettava. Hyvä huomata silloin, kun asiaan on mahdollista puuttua ja parantaa tilannetta.
Työhistoria sen jo todensi, että Vuopio ei osaa vieläkään itse laskea, ei taidot yllä tekemään toteutuskelpoisia suunnitelmia ja sujuvasti muita hyödyntäen huiputtaa tilaisuuden tullen. On niin onneton tunari jotta hyhy hyy, ei muista puheitaan ja on niin olevinaan jälleen täyspätevä henkilöstöjohtajakin , että on vara vätkyttää mielipiteitään laajemminkin.
Laukkanen on kuin nuorempi painos Vuopiosta, ei osaamista, ei taitavaa investointi-talousarvio-osaamista...VV ; ELÄKKEELLE LOPULLISESTI mene jo mene.
Mistä ihmeestä Pyhäjärvi onnistuu haalimaan ympäristöstä oppipoikia johtajiksi tekniseen, homekorjauskierteisiä ja samojen katujen avaajavirkamiehistöä.
Kun kaksikymmentä vuotta elätetään teknisen tumpeloita kuihtuvassa kunnassa, niin sitten yksi mies tai nainen, pystyy hoitamaan eri sektorit, siis mitä jäljelle on jäänyt kunnasta.
Kehityksen ukolla ollutkin kova työpäivä kun on käyny kahesta pankista pyytämässä lainatarjouksia ;)
juu, huomenna taas on 1½metriä täyspönkköä pätevää miestä ajamassa yhdessä tuumattua käärmettä pyssyyn.