Konstigt att här alltid påpekas

vändapåsteken

att en svenskspråkig från Finland inte klarar sig i Sverige med vår muminsvenska.Om någon talar sin hemorts vilda dialekt,då kan det vara svårt ,men jag vågar nog påsta att vi alla behäskar högsvenska och då blir det inga problem.
Min svärson (finskspråkig ) från Åbo har berättat att det nog är likadant med dem som talar finska dialekter också,han måste då och då besöka norra och östra Finland,och det är inte alltid så lätt att förstå i synnerhet äldre människors tal.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dkkfhlv

      Fint klarar sig alla svenskspråkiga artister och skådespelare från Finland i Sverige,ingen fordrar att de skall börja tala rikssvenska.

      • gudbevareoss

        Ja,inte tror jag riktigt på riktigt på de här fennonas sagor om att finlandssvenskar behöver tolkar i Sverige.


      • Kom hem från ett par veckors resa i Sverige. Enligt fennona så klarar jag mig inte med min svenska. Jag vet inte vad de yrar om. Det fanns inte ett enda ställe där jag inte klarade mig med min svenska och kul hade vi.
        Jag behöver inte bry mig om vad fennona tror om finlandssvenskan utan använder den för det skulle vara rent löjligt att tala engelska


      • nemesis10
        twervig kirjoitti:

        Kom hem från ett par veckors resa i Sverige. Enligt fennona så klarar jag mig inte med min svenska. Jag vet inte vad de yrar om. Det fanns inte ett enda ställe där jag inte klarade mig med min svenska och kul hade vi.
        Jag behöver inte bry mig om vad fennona tror om finlandssvenskan utan använder den för det skulle vara rent löjligt att tala engelska

        Det är bara deras legender som berättas år efter år ,inget att bry sig om.Vi har inga problem.också i Norge klarar man sig om man litet tänker efter vad de säger.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      140
      3109
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      58
      2472
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      29
      1969
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1637
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      75
      1464
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      76
      1415
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1398
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1105
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1059
    10. 135
      1027
    Aihe