Psorin kotihoito

Olen saanut ruokavaliolla psoriaksen rauhoittumaan niin,etten tartte käyttää rasvoja lainkaan,ensiksi jätin rakastetun perunan pois,se ei sovi jostain syystä ainakaan minun psorilleni.Sitten vehnä pois,ja sokeri.Näitä kaikkiahan on melkein jokaisessa elintarvikkeessa tänään.sokerissa ja vehnässä ei ole mitään ravintoa elimistölle.Ne on niin pitkälle jalostettuja tai pilattuja.Ja vielä yksi on purkkimaito,sekin on pilattu iskukuumentamalla,hyödylliset bakteerit on tapettu.Jos kaipaat maitotuotteita välttämättä niin käytä happamia,parempi kun ei ollenkaan.Maidon lopettamisen jälkeen niveleni lopettivat napsumisen.Sokerin,perunan lopettamisen "sivutuotteena" aloin hoikistumaan myös.Juo paljon sitruunavettä,se tasapainottaa vatsan liiallista happamuutta(ei heti uskoisi)myös kamomilla tee on hyvää psoriaatikolle.Tällä pääsee alkuun.Kokeile,niin viikossa,jopa aiemmin näkyy tuloksia.

4

1441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paavo

      mitä sinä sitten syöt vai elätkö pelkällä sitruunalla?

      • Sorry,kun vastaus tulee vasta nyt,on tietty muutakin tekemistä kuin istua koneella,mitäkö syön,Otat nuo aikasemmin mainitut pois niin kaikki mitä siitä jää niin sitä.Kerrataan:sokeri,peruna,jalostetut valkoiset jauhot pois,muutenkin vähemmän viljatuotteita,Syön paljon kaaliruokaa joka on halpaa,esim.parsakaali on hyvää ja terveellistä,emäntä höyrystää perunaa ja samassa kattilassa minä parsakaalta.Vähän höyrystetyn kaalen päälle hienoa merisuolaa ja kunnon voita reilusti.On hyvää.Kylkiäisenä vaikka tonnikalaa öljyssä.Onhan sitä nyt paljonkin vaihtoehtoja,sitä ollaan niin totuttu,että aina paljon perunaa ja siihen jotain lisukkeeksi,esim.puolipalanutta vehnävesivelliä jota tavataan sanoa ruskeakastikkeeksi.Vihanneksiahan on paljon ja niitä voi höyrystää,porkkana,kukkakaali,parsa,jne.Liha ei minun psoriini vaikuta,nautin lihasta kalasta kanasta,makkarastakin,tietysti kohtuudella.Yleensähän leipää ja viljaa muutenkin muntataan mielettömiä määriä(pitsoissa,hampurilaisissa,sipseissä)en syö lainkaan noita.Tai voin ottaa kylässä kahvin kans pullaa,ei se vaikuta juuri mitään,mutta pidän itteni muuten kurissa.Noita kovetettuja kasvirasvoja en käytä ollenkaan,siis margariineja.Ne eivät yksinkertaisesti ole terveellisiä,yleisestä mielipitestä huolimatta.Ne on ns.transrasvoja.Voi on puhdas luonnontuote,maistuukin hyvälle.(olen ihannepainossa)Kokeile Paavo,niin huomaat eron aika nopeasti.voidereseptit on päässy minulla vanhenemaan,kun en ole niitä tarvinnut.


    • kuriin

      itse sain apua psoriin:omega-3 lohiöljystä,asidophilusksestaja formula nelosesta.en ole tarvinnut rasvoja ainakaan vuoteen

      • Psoritar

        Kertoisitko lisää tuosta lohiöljystä sekä Formula nelosesta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      268
      1627
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      41
      1519
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      150
      1239
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 136
      1018
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      961
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      943
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      442
      905
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      862
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      149
      843
    Aihe