Yksiöiden koot ja vuokrahinnat Hakametsässä

LiinaZ

Olen suunnitellut muuttavani Uuteenkaupunkiin ainakin hetkellisesti äitiäni hoitamaan.
Kyselen nyt jo tässä vaiheessa paljonko niissä on neliöitä ja minkä hintaisia ovat Hakametsän kerrostalojen yksiöt? Onko ne hyvässä kunnossa. Kovin kalliisiin paikkoihin en voi mennä ja olen kuullut, että Hakametsässä saattaisi olla edullisimmat asunnot. Onko niissä parvekkeet?

6

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksiossa

      Heippa.
      Ite asun Hakametsässä, kylläkin omassa kerrostalo-osakkeessani. Luulisin, että yksiöiden vuokrat täällä on tänäpäivänä minimissään n.300 € vesi, sähkö. Osaan asunnoista sähköt siksältyy vuokraan. Yksiöt matalemmissa kerrostaloissa on 32,5 neliöö. Korkeimmissa muistaakseni hiukan pienempiä ja kalliimmalla vuokralla. Yksiöissä ei ole parvekkeita. Toivottavasti ei ole kauhea este. Tervetuloa ukiin, jos niin päätät :)

    • kaksiossa

      Ainiin. Kämpät ovat asuttavissa kunnoissa. Monissa taloissa täällä on tehty isoja remontteja. Kaupungin vuokrakämpät maalataan aina edellisen asukkaan lähdettyä. (Luojan kiitos) Suurin osa täällä taitaa olla jo omistusasuntoja. Niiden ainakin luulis olevan kunnossa :)

      • Muuallajo

        Joo, kyllä niitä kaupungin vuokrakämppiä maalataan mutta lattiat, keittiön kalusteet yms. voivat olla tosi surkeassa kunnossa. Kolhuisia, kuppasia suorastaan. Jääkaappi ajalta kivi ja kirves ja sen mukaisessa kunnossa. Liesi raavittu pilalle aikojen saatossa jne... Ei ne kovin ihmeellisiä ole mutta onhan niissä katto sentään pään päällä ja seinät ympärillä. Jos onnistut löytämään yksiön johon on tehty vaik keittiöremppa niin onnea.
        Nykyisistä yksiön vuokrista en osaa sanoa mitään. Vuokrat ovat kuulemma nousseet jonkinkin verrat niissä taloissa joihin on tehty ikkunaremontit. (Se remontointi on todella ollut tarpeellinen) Kaupungin kerrostaloissa ei kait makseta erikseen sähköstä mutta vedestä pitää henkilöluvun mukaan pulittaa jotain... ehkä/noin 20 euroa kuussa?????


      • Lusmuluu

        Mutta hei, hei! Onhan Hakametsän joissakin kerrostaloissa semmoisia maan tasalla olevia yksiöitä, ikään kuin kellarikerroksessa. Niissä on terassi. Siis semmoinen parvekkeen kokoinen aidattu alue. En tiedä mitä maksavat! Kertokoon joku kun tietää.
        Itse en pakollakaan muuttaisi niihin parvekkeettomiin yksiöihin edes väliaikaisesti. Ahdistaa pelkkä ajatuskin.
        Käätyjärven lämpö isännöi tietääkseni kaupungin kerrostaloja.


    • LiinaZ

      Kiitos vastauksista!
      Kertokaa ihmeessä lisää niistä asunnoista! Mistään ei saa parempaa tietoa kuin jo siellä asuvilta tai äskettäin asuneilta.
      Parempi katsoa kuin katua. Enkä jaksa ajatella muuttavani ensin ihan mihin tahansa ja sitten kohta jo toiseen paikkaan. Äidin hoitaminen ja asioiden järjestely vie varmasti aikaa ja voimia kun töissäkin on käytävä, joten oman asuntoasiani olisi syytä onnistua kerralla nappiin.

    • Riittayläkerrasta

      Sen alueen taloissa on tapana, että rapun työttömät ja viikollakin juhlivat , istuskelevat
      siinä pyörävaraston ja pyykkituvan oven edessä päivät pitkät aikaansa tappaen. En itse ole siihen tottunut, mutta sopeutua täytyy jos siinä meinaa asustaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      139
      11248
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5759
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      88
      5238
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4483
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe