Ihmettelin, kun tästä ei ollut kukaan tehnyt aloitusta? Sitten ymmärsin, että nämä aloittajat ovat olleet näitä romahdusteoreetikkoja, jotka jo parin vuosineljänneksen aikana ovat hampaita kiristellen tyytyneet murisemaan, että ainakin vuositasolla löytyi vielä laskua. Nyt kun laskua ei enää löydy edes vuositasolla - ei ole kirjoittajiakaan.
.
Koko maassa vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat viimeisellä vuosineljänneksellä 0,3 prosenttiyksikköä. Nousua on myös edellisen vuoden vastaavaavaan hetkeen verrattuna 0,3 prosenttiyksikköä. Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 0,7 prosenttiyksikköä.
.
Positiivisia uutisia löytyy myös omakotitalojen kauppamääristä http://keskustelu.suomi24.fi/t/13776964/omakotitalojen-kauppamaarat-nousivat-tonttien-ei
.
http://www.stat.fi/til/ashi/2015/07/ashi_2015_07_2015-08-28_tie_001_fi.html
.
Koko maassa vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat viimeisellä vuosineljänneksellä 0,3 prosenttiyksikköä. Nousua on myös edellisen vuoden vastaavaavaan hetkeen verrattuna 0,3 prosenttiyksikköä. Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 0,7 prosenttiyksikköä.
.
Positiivisia uutisia löytyy myös omakotitalojen kauppamääristä http://keskustelu.suomi24.fi/t/13776964/omakotitalojen-kauppamaarat-nousivat-tonttien-ei
.
http://www.stat.fi/til/ashi/2015/07/ashi_2015_07_2015-08-28_tie_001_fi.html
Vastaukset 26
Vanhimmat
Asuntojen hinnat vai neliöhinnat?
No joo, tarkasti ottaen vuosineljänneksen aikana myytyjen vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat olivat korkeammalla kuin aikaisemmalla vuosineljänneksellä myytyjen osakeasuntojen neliöhinnat.
Tehdyt taloyhtiön remontit nostaa luonnollisesti hintaa jonkin verran, mutta pääsääntöisesti ei kuitenkaan koko remontin määrää. Nousu ei siis takaa myyjälle voittoa.
Tämähän on tietysti väistämätöntä. Asuntoja rakennetaan varsin vähän ja syrjäseuduilla vanhoja taloja jää tyhjilleen. Samaan aikaan ulkomaalaisia työntyy maahan 500 viikossa. Totta kai siinä kysyntä ja tarjonta menevät epätasapainoon. Tätä kestää niin kauan kuin valtio ja kunnat haluavat ja saavat velkaa kansainvaelluksen rahoittamiseen.
Ja aina löytyy selitys sille, miten tämä 20v jatkunut nousu on vain pieni pomppu alamäessä :D
20v nousua on siis tae nousun jatkumisesta? Vai millä sen itsellesi perustelet?
Se että meillä on käytössämme raha ja rahatlousjärjestelmä mikä edellyttää inflaation pysymistä positiivisena, eli sitä että rahan arvo laskee aina pidemmän päälle mennen, on se asia joka vääjäämättä aiheuttaa hintojen nousemisen, sen ikuisen nousun. Ainakin siis pidemmän päälle näin vaikka hinnat joskus huonoina aikoina vähän notkahtaisvatkin.Toki nyt tämä eurovaluutta on ollut vakaampi kuin mitä markka aikoinaan oli, mutta inflaation puolella tämänkin kanssa mennään ainakin pidemmän päälle.
Eipä sitä oikein kannata muuten perustella. Jos olisin ajatellut jo 20 vuotta putkeen vuokramurjussa, että pakko se joskus on romahtaa, niin oikeassahan minä olisin ollut.. mielenterveys nimittäin olisi jo romahtanut.. kauan sitten.
Lähes kaikkien palveluiden ja tuotteiden hinnat ovat nousseet myös - samoin tulot. Maanmittauslaitoksen tilastoista selviää, että rakennetun omakotitalokiinteistön arvo on pääkaupunkiseudulla noussut noin 350 prosenttia vuodesta 1985.http://keskustelu.suomi24.fi/t/13776964/omakotitalojen-kauppamaarat-nousivat-tonttien-ei
Tämä on myrkkyä palstan von dyfnehofeille!
Aika lailla saa romahtaa että päädytään vuoden -85 hintoihin :"D
Tilastosta huomaa, että Helsingistä muutetaan mamujen alta pois. Siksi maaseudulla hinnat nousseet reippaasti enemmän, kun kantaväestö muuttaa pois somalingista.
Moikkuli, hei laitas sellasia tilastoja esille, mistä käy ilmi tuo väittämäsi asia.
Kertoisitko, miksi käyrien mukaan näyttäisi siltä, että Pk-seutu on ollut v. 2014 alkuvuonna korkeammalla tasolla kun nyt. Ja Muu Suomi on tehnyt hyppäyksen v. 2013 alussa, ja on sen jälkeen ollut siitä tasosta selvässä laskussa?
Seuraavan viidentoistavuoden aikana Pääkaupunkiseudulle tulee väestönlisäystä yli 100 000 asukasta (viikonlopun Hesari). Mistä näille asunnot? Tällä rakentamisvauhdilla ei toivoakaan. Kysyntä ylittää tarjonnan ja hinnat nousee. Valitettavaa.
Sitähän tässä kovasti vakuutettu, että kysyntä lisääntyy, ja asunnot loppuu kesken. Mutta kun nyt on vapaana uusia olevia asuntoja, jotka eivät mene kaupaksi?
"Lahden ydinkeskustaan, kaupungintalon viereen valmistui puolitoista vuotta sitten uusi kerrostaloyhtiö, jonka asuntojen ennakoitiin menevän nopeastikin kaupaksi. 54 asunnosta 21 on kuitenkin yhä kaupan."
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/uusissa-asunnoissa-jopa-kymmenien-tuhansien-eurojen-tinkimisvara/5171600
Jos tarkoituksesi oli vastata tuohon kysymykseen käyrien näyttämästä hintatasosta laskusta, niin et kyllä siinä onnistunut?
Onko Lahti nykyään pääkaupunkiseutua?
No se mikä näkyy käppyröistä, pitää varmaan paikkansa. Voisihan noista käppyröistä vetää senkin johtopäätöksen, että alkuvuodesta asuntojen hinnat tuntuisivat olevan aina vähäsen nousussa ja loppuvuodesta laskussa. Nyt hinnat ovat kuitenkin korkeammalla kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.
.
Varmaan on niin, että vuoden 2010 alusta alkaen korkeimmalla tasolla pk-seudun asunnoista on yleisesti ottaen tehty kauppoja alkuvuodesta 2014 ja muussa Suomessa puolivälissä 2013. Silmämääräisesti näyttäisi siltä, että korkeimmillaan muun Suomen asuntojen hinnat ovat olleet noin 3,5 prosenttiyksikköä korkeammalla kuin tällä hetkellä. Silmämääräisesti näyttäisi siltä, että Pk-seudun asunnoista olisi hetkellisesti tehty kauppaa n. 1,5 prosenttiyksikköä korkemmilla hinnoilla. Tämän hetken hintataso vaikuttaisi olevan keskimääräinen hintataso vuoden 2013 alusta Pk-seudulla. Muun Suomen hinnat näyttäisivät olevan hieman matalammalla tasolla.
Nyt tulikin ihan toisella se totuus, kun aina olet selittänyt miten indeksien mukaan on ollut jatkuvaa nousua
"Eniten samoja asuntoja oli edelleen myynnissä Turussa (74%), Lahdessa (70%), Kouvolassa (69%), Oulussa (68%) ja Espoossa (63%)."
Ei Lahti, mutta jos avasit linkin niin siellä on mm. yllä oleva juttu. Ja Espoo kyllä on pk-seutua!!!
Paljonko nostaa asunnon arvoa kun pakolaiskeskus muuttaa kaupunkiin?Kertokaa?Asun itse tanskassa ja täällä tuota ihmeellistä ongelmaa ei ole.Mutta mielenkiinnosta kysyn.Olisi kiva kuulla paljonko hinta romahtaa kun liinapäiset tyypit porhaltaa keittiön ikkunoiden alta?
Omituinen kommentti. Onhan Tanskaan tullut koko ajan enemmän siirtolaisia ja turvapaikanhakijoita kuin Suomeen. Jos se ei aiheuta ongelmaa asuntojen hintoihin Tanskassa, miksi se aiheuttaisi Suomeen? Esim. vuonna 2014 Tanskaan tuli lähes 15.000 turvapaikanhakijaa, kun heitä tuli Suomeen vain 3651.
Kouvola otti heti pakolaiskeskuksen. Pakolaisia on tarkoitus siellä majoittaa tyhjinä oleviin asuntoihin, mitä siellä on paljon.
Vastaanottokeskusten ylläpitäminen jopa työllistää kuntalaisia. Sosiaalityöntekijöitä, terveydenhoitajia ja talous- ja henkilöstöhallinnon henkilökuntaa tarvitaan kutakin 1-4 vastaanottokeskuksen koosta riippuen. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015090220283650_uu.shtml
Valehtelukeskuksen tilastoja. Kuka näitä uskoo. Kiinteistökoijarit tekee kauppaa ja lyödään sellaiset prätingit pöytään, että ikuista nousua on. Ei muuten oo.
Tuhnun viimeinen oljenkorsi: kaikki tilastot ovat väärennettyjä. Hinnat ovat olleet laskussa jo 2002 lähtien, mutta se ei VIELÄ näy tilastoissa.