Jotkut idän tumppukylät saavat toki tukea, mutta ainakaan niillä ei Föglön, Finnströmin ja muiden tukirohmujen lisäksi ole syömävelkaa.
Idässä velattomat kunnat
näinseo
11105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Föglön taloudellinen tilanne on vuosikymmeniä ollut (kiitos kalanjalostuksen) taloudellisesti hyvinvoiva kunta. Jos Ahvenanmaalla on puhuttu kunnasta, jolla menee taloudellisesti hyvin, on aina mainittu juuri Föglö. Jomala on samoin täysin velaton, Finströmin tilannetta en nyt tiedä.
Ja siihenkin ELY-keskus maksaa kalatalouden edistämiseen tarkoitettua tukea. Ettekö te paskiaiset tosiaan tule toimeen ilman muiden rahoja. AHVENANMAA SAA ENITEN TUKES ASUKASTA KOHDEN.
Ahvenanmaalla ei ole mitään ELY-keskuksia! Kannattaisi ottaa selvää itsehallinnosta.
Ahvenanmaa saa kuitenkin kyseistä tukea maksaapa sen mikä taho hyvänssä. Uskomatonta se on, mutta tuollainen tuki on todella olemassa.
Tiedät siis että Ahvenanmaa (?) saa kyseistä tukea, mutta et tiedä kuka sen maksaa? Olisi vakuuttavmpaa jos tietäisit sen.
Ei minun tarvitse sinulle kotiäidille selvittää kanssaelättiesi 'saatavien' alkuperää. Jokainen kuitenkin ymmärtää miten raskaasti kalatalous ja maatalous ovat valtion tukemia. Ahvenet ovat jo vuosia saaneet esimerkiksi vientitukea siinä missä muutkin kalastajat ja maajussit. Seuraavana varmasti väität ettei vientitukea ole, vai onko sekin yksi Henrikssonin mainitsema veropalautus.
Ahvenanmaa saa klumpsumman josta maakuntahallituksen elinkeinovirasto (eikä mikään ELY) sitten jakaa mahdolliset elinkeinotuet.
Olisi vakuutavampaa, jos kertoisit mihin väitteesi perustat. Mutta kun siellä peruskoulussa ei ole edes oppinut lukemaansa ymmärtämään, niin ei voi kauhalla vaatia, kun on lusikalla annettu.
Jumalan kunnalla on velkaa. Tämän voi jokainen tarkistaa itse velattomat kunnat sijaitsevat pelkästään idässä. Naurattaa miten sinä kotiäiti luulet sitä terveeksi taloudenpidoksi, että ottaa itsensä täyteen velkaa ja maksaa kun jaksaa. Ahvenet pelastaa ulosotolta suomenkieliset, Ruotsia ei pelasta kohta mikään.
Kaikki muut kalatuottajat ja maajussit tarvitsevat tukea, mutta ahvenet eivät.
Eikö Ahvenanmaa olisi kokonaisuudessaan sopivan kokoinen yhdeksi kunnaksi?
Suruudenhulluus estää.