"Obama sanoi, etti Suoen edustajia ole ollut Valkoisessatalossa vuosikymmeniin, niin esitti Soinille kutsun."
Eikö Lahnanenkin siellä piipahtanut? Vai peruuntuiko se? Vai peruuntuiko vain Bushin tapaaminen ja Lahnanen tapasi vain Cheneyn? Mutta White Housessa kuitenkin? Jos noin on, eihän siitä ole edes kymmentä vuotta. Houraileeko Obama?
Tulikohan persumaisterille muuten puistatuksia, kun kätteli mustaa miestä?
Eikö Lahnanenkin siellä piipahtanut? Vai peruuntuiko se? Vai peruuntuiko vain Bushin tapaaminen ja Lahnanen tapasi vain Cheneyn? Mutta White Housessa kuitenkin? Jos noin on, eihän siitä ole edes kymmentä vuotta. Houraileeko Obama?
Tulikohan persumaisterille muuten puistatuksia, kun kätteli mustaa miestä?
Vastaukset 17
Vanhimmat
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/10120-vanhanen-valkoiseen-taloon
>>>Suomen valtiojohtajat ovat vierailleet Bushin luona kahdesti. Presidentti Tarja Halonen kävi Valkoisessa talossa huhtikuussa 2002, ja silloinen pääministeri Paavo Lipponen kävi valtiovierailulla saman vuoden joulukuussa. <<<
Stasi-Halonen ei saanut virallista valtiovierailukutsua kertaakaan, vaikka häpeällisesti roikkui Bushin krakassakin. Pervo-Halonen on matkustellut kuin meistä kuka tahansa.
Virallinen valtiovierailu tai ei, mutta Valkoisessa Talossa on käynyt, vaikka persut yrittävät tohkeissaan väittää, ettei siellä ole käynyt suomalaisia vuosikymmeniin.
Paavo Lipponen kävi valtiovierailulla saman vuoden joulukuussa (2002).
"..matkustellut kuin meistä kuka tahansa."
Kuinka usein olet käynyt tapaamassa USA:n pressaa?
Hohhohhooo, Detroitin kautta Phi-Phisaarille...ja sitä rataa..
>>>Obama sanoi, etti Suoen edustajia ole ollut Valkoisessatalossa vuosikymmeniin, niin esitti Soinille kutsun<<<
Pankkokenraali kirjoittanut kirjoitusasusta päätellen. Missä persu kulkee, sieltä on järki kaukana.
Suomen valtiovierailu USA.
Koitappa etsiä viimeisin. Ei suinkaan ole Tarja Halonen käynyt kertaakaan valtiovierailulla USA:ssa.
Jos et löydä, avitan.
Mitä tarkoitat valtiovierailulla, jos Halosen vierailuja Balkoisessa talossa ei katsota sellaisiksi??
Joka tapauksessa avauksessa oli kyse valkoisessa talossa vierailuista.
Miten on Halosen vierailujen suhteen?
http://www.hs.fi/kotimaa/a1305555894123
Kommentoin omaa kirjoitustani, Tuleepa paljon kirjoitusvirjeitä.
Mutta pääasia, että pysyn totuudessa. Mieluummin totuus kirjoitusvirhein kuin vale oikein kirjoitettuna. Paitsi pankkotollo ei kykene edes valeitaan kirjoittamaan oikein. Tyhmä kun on.
Ei tarvitse pankkopöljäkkeen avittaa.
Mikä kutsu ja koska?
Tarkenna kysymystä.
Vai on sinulla taas harhoja? Se ei ole yllätys. Yllätys olisi, jos olisit edes hetken harhoistasi vapaa.
Matti Vanhanen on vieraillut Valkoisessa Talossa vuonna 2008:
http://www.finland.org/public/default.aspx?contentid=152022&nodeid=35833&contentlan=1&culture=fi-FI
Tarja Halonen vieraili Valkoisessa talossa presidenttinä kahdesti, vuosina 2000 ja 2002:
http://www.hs.fi/kotimaa/a1305555894123
Erkki Tuomioja vieraili Valkoisessa Talossa joskus Kataisen hallituksen aikoina.
http://www.suomenmaa.fi/etusivu/tuomioja_takki_auki_valkoisessa_talossa_5690569.html
Muistelen myös Toimi Kankaanniemen käyneen kauan sitten siellä, mutta ei virallisena Suomen edustajana, vaan lähinnä helluntailaisten edustajana jossain rukoushetkessä.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1305555894123
Missä Ilkka KAnerva tapasi Condoleeza Ricen?
Saukki Niinistö ei ole tainnut vierilla valkoisessa talossa?
Se orjien jälkeläinen mitään tajua.