Mitä eroa?

Utelias

Niin ihan vain uteliaisuudesta kysyn. Mitä eroa on vanhoillis- ja uuslestadiolaisuudessa? Tunnen kumpiakin muutaman ja en ainakaan huomaa mitään eroa, tosin en kyllä pahemmin ole kummankaan uskosta kysellyt.

5

1326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VL-mies

      - Hyväksymme TV:n
      - Hyväksymme ehkäisyn
      - Emme kuulu kirkkoon

    • UL-MIES

      Uuslestadiolaiset hyväksyvät naisjohtajuuden ja ehkäisyn, koska he arvostavat naista ja haluavat antaa lapsilleen hyvän kasvuympäristön. Myös televisio löytyy useimmista UL-perheistä. Uuslestadiolaiset eivät harrasta painostamista eikä hoitokokouksia.

    • ...Olemassa oleva liike.

      >>
      Mitä eroa on vanhoillis- ja uuslestadiolaisuudessa?
      >>

      Vanhoillislestadiolaisuus on suomen suurin lestadiolainen liike.

      Uuslestadiolaista liikettä ei puolestaan ole oikeasti olemassakaan:(

      Jos joku väittää että uuslestadiolaisia olisi oikeasti olemassa, niin laittakoon tähän osoitteita, missä pitävät seuroja?

      Olemassa olevan uskonnollisen yhdistyksen (välttämätön seurojen järjestämiseen) yhdistydrekisterinumero ja puheenjohtajan siviilinimi ovat lisäksi julkista tietoa.

      Uuslestadiolaiset eivät sellaista pysty esittämään, koska heitä ei oikeasti ole olemassakaan:(

      • usk.m

        "uuslestadiolaisia" on vain yksi - jokainen ul:n nimissä kirjoitettu viesti on samalla tyylillä väännetty.


    • martti (ul)

      niin ja täydennykseksi että uuslestadiolaiset eivät ole (vielä) katsoneet tarpeelliseksi perustaa rekisteröityä, kaupallista toimintaa harjoittavaa yhdistystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      247
      10802
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6913
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5583
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4860
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4134
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3649
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3454
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3382
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      19
      2824
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      55
      2599
    Aihe