Maataloudesta leikataa 40 miljoonaa !

Palkoista puolestaan ei leikata senttiäkään. Maatalouden leikkaukset tarkoittavat suomalaiselle viljelijälle noin viiden prosentin palkan alennusta, arvioi maataloustuottajien etujärjestön MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila. Suoriin maataloustukiin on tulossa lähes 40 miljoonan euron leikkaus verrattuna nykyiseen, mikä on valitettavaa, Marttila kertoo Uudelle Suomelle.
1150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei mitään hätää. 40 miljoonan leikkaus on pelkkää silmänlumetta. Se paikataan panemalla 100 miljoonaa tukeen toista kanavaa (Makera) pitkin. Eli maajussin nettohyöty on 60 miljoonaa. Näistä lisäyksistä MTK ei halua ymmärrettävistä syistä mainita sanaakaan.

Arvelisin, että palkansaajillekin kävisi sellainen leikkaus, että ensin otettaisiin 40 euroa kuukausipalkasta pois ja pantaisiin 100 euroa tilalle.

Äänestä
  • kuullut mitään tuollaisesta tuesta ja sen lisäyksestä !

    Äänestä

  • kyllä tarvetta..

    Äänestä

  • summalle..

    Äänestä

  • 300 miljoonan lisäyksestä, viljelijän tulojahan leikataan eikä lisätä..

    Äänestä

Valtion tuen takia maatalousyrittäjät maksavat matalampia eläkemaksuja kuin muut.

Äänestä
  • viljelijät maksavat puolta suurempaa maksua ja saavat puolta pienempää eläkettä kuin muut..

    Äänestä

  • Niin siis tämä on lainaus maalousyrittäjien eläkelaitoksen toimitusjohtajan kommentista.
    " Valtion tuen takia maatalousyrittäjät maksavat matalampia eläkemaksuja kuin muut."

    Äänestä

  • Tosionon kirjoitti:

    Niin siis tämä on lainaus maalousyrittäjien eläkelaitoksen toimitusjohtajan kommentista.
    " Valtion tuen takia maatalousyrittäjät maksavat matalampia eläkemaksuja kuin muut."

    likasanko journalismia, ei niitä pidä todesta ottaa..

    "Viljelijän eläkemaksut 2,5 kertaiset palkansaajaan verrattuna.. Viljelijä maksaa tuloistaan eläkemaksuja 2,5 kertaisesti palkansaajaan verrattuna. HS 1.4.2012
    Viljelijä maksaa tuloistaan eläkemaksuja 2,5 kertaisesti palkansaajaan verrattuna. Lehden esimerkissä 40.000€ vuodessa ansaiseva palkansaaja maksaa eläkemaksuja 5,15%, 2060€ ja vastaavatuloinen viljelijä 13,32% eli 5327€.
    Molemmat ansaitsevat samansuuruisen eläkkeen.
    Hämmästyttävää!"

    Äänestä

TULOJA ON LEIKATTU ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


5prosentinpalkkaale kirjoitti:

Palkoista puolestaan ei leikata senttiäkään. Maatalouden leikkaukset tarkoittavat suomalaiselle viljelijälle noin viiden prosentin palkan alennusta, arvioi maataloustuottajien etujärjestön MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila. Suoriin maataloustukiin on tulossa lähes 40 miljoonan euron leikkaus verrattuna nykyiseen, mikä on valitettavaa, Marttila kertoo Uudelle Suomelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu