Viimeisimmän Ylen gallupin mukaan persujen syöksylasku jatkuu. Kannatus on pudonnut kiihtyvällä vauhdilla.
http://yle.fi/uutiset/ylen_mittaus_vasemmiston_kannatus_rysahti_kaikkien_aikojen_pohjalukemiin/8276537
Persujen syöksylasku jatkuu
14
63
Vastaukset 14
- Mahtava_syöksylasku---
.
"Onko tämä yhtä mahtava syöksylasku kuin vaaleissa piti olla galluppien mukaan????"
.- ihmiselle.duudeli
Persujen ennennäkemätön megaluokan vaalipetos on avannut äänstäjien silmät, sanoin persujen jatkuva vihantäyteinen natsivouhotus kautta maan.
- ex-vaasemmistolainen
Ei peruspersläpiä kannata enää äänestää,ovat sen verran pettäneet äänestäjänsä,työttömät,köyhät,vähävaraiset,ja eläkeläiset.tarvitaan uusi puolue,joka on selkeästi homotusvastainen,mamutusvastainen,ja venäläiskriittinen.
- Vasemmistoromahti
Otsikko sen sijaan on miellyttävä! "Vasemmiston kannatus rysähti kaikkien aikojen pohjalukemiin"
SDP:n ja vasemmiston kannatus yhteensä vain 22%. Persuillahan pohjalukemiin on vielä matkaa ja kohtuu kannatus jatkuu!
Mutta mitäs v ittua? Antipersuhan on huutanut että oppositiossa sitä on helppo nostaa kannatusta ja plaa plaa plaa... Mites on Rinteen helppo kannatuksen nosto sujunut? Entäpä haravajuoppo Paavon?
Mutta mites se kuuluisa vasemmistolausahdus kuuluikaan " kannatus kasvaa ja väki tykkää"
Ei oo oikee tykänny :D- soinisutkuttaataas
"Ei haittaa, vaikka kannatuksemme laskee, kun vasemmiston laskee vielä enemmän. Ei vaikuta säätiöni miljoonatuloihin. Röh röh röh Wiiiiiik!"
Isä Timo
- Haydeman
Eihän se mikään ihme ole, toistaiseksihan on tullut vain "turpaan", mutta eiköhän tämä jossainkohtaa tule mitta täyteen maksajillakin.
- jipiiiiii
Kiva nähdä, etteivät ihmiset sentään ihan hölmöjä ole. Persujen kannatus on laskenut saman verran kuin Sdp, vihreät ja vasemmistoliitto yhteensä.
- jörkkiiw
Persut pettää aina.
Mistään syöksylaskusta ei voi puhua varsinkin jos otetaan huomioon, ettei persujen kannatus ollut gallupeissa nykyistä suurempi ennen eduskuntavaalejakaan. Vaalien alla persut nousivat hyvän vaalityönsä ansiosta ja ilmeisesti myös siksi, että osa persuäänestäjistä ei jostain syystä mielellään kerro äänestysaikeistaan gallupeissa.
Hallituksessa esille tulleet hankalat kysymykset ovat lisänneet epävarmuutta persujen kannattajien keskuudessa ja lisänneet entisestään noiden vaiteliaiden määrää. Kantansa kertomattomien merkityksen voi päätellä siitäkin, ettei oppositiopuolueet ole kyenneet omimaan persukannatusta. Vai uskooko joku, että persut ovat livenneet vihreisiin ja RKP:hen?- faktaperse
Jatkossa kannattaa muistaa: Mikäli edes vaivautuu äänestämään, mikä tahansa muu puolue kuin persut on parempi vaihtoehto. Mikään muu puolue koko Suomen historiassa ei ole syyllistynyt todistettavasti niin totaaliseen vaalipetokseen kuin persut.
”Vaalien alla persut nousivat hyvän vaalityönsä ansiosta”
Tuon voi esittää rehellisemmällä suomen kielellä näin: persut pärjäsivät vaaleissa perusteettoman hyvin pelkästään törkeällä valehtelulla. Kreikan lisätukien vastustaminen oli muka tärkein vaaliteema vaalipäivän iltaan asti. Sitten Soini alkoi lapioida lisää rahaa Kreikkaan.
Persuäänestäjiltä on täytynyt poistaa aivot, jos jatkavat puolueen kannattamista.Liike kirjoitti:
”Vaalien alla persut nousivat hyvän vaalityönsä ansiosta”
Tuon voi esittää rehellisemmällä suomen kielellä näin: persut pärjäsivät vaaleissa perusteettoman hyvin pelkästään törkeällä valehtelulla. Kreikan lisätukien vastustaminen oli muka tärkein vaaliteema vaalipäivän iltaan asti. Sitten Soini alkoi lapioida lisää rahaa Kreikkaan.
Persuäänestäjiltä on täytynyt poistaa aivot, jos jatkavat puolueen kannattamista.Törkeäkään valehtelu ei riitä tuomaan vaalimenestystä. Potentiaalisen äänestäjän pitää myös kuulla valhe tai valheet. Siihen kuuleeko, vaikuttaa vaalityön määrä ja laatu.
Tässäpä faktat:
Viime vaaleihin verattuna Perussuomalaiset on hävinnyt Ylen uusimmassa kyselyssä 2,7 % ja Punavihreät (vihr vas) voittaneet 4,4 %. Perussuomalaisten kannatus pudonnut lukemiin 15,0 % ja Punavihreiden noussut lukemiin 20,0 %.- OlisikoKäynytNiin
Persut ovat nyt todistaneet sloganinsa pitävän paikkansa: "sitä saa mitä tilaa" on toteutumassa persujen toiminnassa täydellisesti. Kun ensin luvataan olla kääntämättä takkia ja seuraavaksi ollaan myymässä kaikki periaatteet, äänestäjät osoittavat, miten huijareita kohdellaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551