Tarkoitan lähinnä kaikki Psykot huomioon ottaen.
Kumpi tarjoaa paremmat kauhunhetket?
Kumpi tarjoaa paremmat kauhunhetket?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kummatkin ovat kauhun parhaimpia mestariteoksia, mutta Hohto on noista osannut todella pelottaa ja säikäyttää. Perkele, että vieläkin karmii selkärankaakin se Nicholson kirveineen. Ja muutenkin Hohdossa on paljon ahdistavampi musiikki kuin Psykossa. Mutta kyllä Psykokin osaa pelottaa hyvin. Kubrick osasi luoda ainoasta kauhuelokuvastaan maailman parhaan kauhuelokuvan.
Tiukat viisiä tähteä kummallekin klassikolle, mutta Hohto on jyrkästi parempi kuin Psyko.
Hohto ehdottomasti!
joo joo !
Katsoin eilen Hohdon ja mielestäni se oli tosi surkea!
Kaamea pettymys.
Leffa oli todella tylsä ensimmäisen tunnin, ainoa "pelottava" hetki oli kun se ärsyttävän näköinen pikkupoika näki harhoja.
Jos se oli teistä pelottavaa niin huhhuh.
Ja nuoren naisen muuttuminen vanhaksi akaksi oli vain naurettavaa, koska eihän se nainen ollut yhtään pelottavan näköinen.
Jos se vanha akka oli teistä pelottava niin katsokaapa Norman Batesin äitiä Psyko-ykkösen lopussa!
et tainnu kattoo loppuu asti jännät kohat tuli sit ku tää ukko rupes heiluu kirveellä!!
Juu, näin kyllä loppukohdan, itse asiassa arvasin mitä lopussa tapahtuu jo ennakkoon, kun kaikissa hesrin kuvissa oli juuri se kirves-kuva.
Ja oliko se sinusta muka pelottavaa? Ei ole totta...Mitä pelottavaa siinä nyt oli kun mies vähän rikkoo ovea ja kaikki tietää ettei se kuitenkaan saa vaimoaan kiinni.
Ja se pojan jahtamaaninen lumihangessa olisi voinut olla pelottavaa, jos oltaisiin kuvattu vain sitä poikaa ja katsojat olisivat saaneet jännittää mistä kulmasta Jack Nicholson putkahtaa esiin.
Mies oli koko ajan näkyvissä, toisin kuin Norman.
mä sanoin "jännät kohat"
en sanonut pelottavaksi, "JÄNNÄKSI"
Hohto on surkea. Visuaalista pelleilyä. Kuution huonoin leffa. Kellopeli appelsiini on loistava.
Kirjakin on aika heikko esitys. Hohdossa ei ollut suspensionia ollenkaan, mutta Jackin suoritus on loistava. Että osaa heppu näittää mielipuolelta.
Psyko taas... Loistava musa =)
Juoni on tyylikäs ja sopivasti kiero. Puukotus legendaarinen. Kumpikaan ei kuitenkaan ole pelottava. Ja varsin typerää edes verrata niitä.
Jos se on sinun mielestäsi visuaalista pelleilyä niin et ole ymmärtänyt elokuvaa ollenkaan.
Oletko nähnyt sen lopun, missä eräs nainen löytää lopulta Norman Batesin "äidin"?
Ja entäs Psyko-kolmonen, jossa Norman putoaa vahingossa sinne suohon, eikös sieltä löydy muka mitään pelottavaa??
Hyvin se "visuaalinen pelleily" silti minusta ja suurimmista osin yleisöstä ja kriitikoista tuntuu toimivan.
Hohto on kauhuelokuvana lähellä täydellistä, tarkasti harkittua mielipuolisuutta ja psykologista arjen piinaa.Psyko on enemmänkin trilleri.
Se on tietysti täysin makuasia mistä saa kiksinsä, mutta on mielestäni vähän typerää lähteä haukkumaan leffaa lyttyyn vain sillä perusteella, ettei se pelottanut.
Itseäni pelottaa noin joka viideskymmenes kauhuleffa vaikka niistä pidänkin ja niitä osaan arvostaa.
Niin.. siinä onkin ihan hulluna ymmärtämistä. Fulcin City of the living deadkin vaatii enemmän aivotoimintaa kuin hohto. Mini-sarja oli ok.
Hohto (kubrick) on tylsä. Hallusinaatioissa ei ole mitään pelottavaa, saati surkeissa säikyttelyissä.
Jopa king oli sitä mieltä, että kubrick häpäisi hänen teoksensa.
Ps. nämä "et ymmärtänyt leffaa" postit on naurettavia.
"Hyvin se "visuaalinen pelleily" silti minusta ja suurimmista osin yleisöstä ja kriitikoista tuntuu toimivan."
Aivan. niin kuin Triple x tai chronicles of riddick. Kriitikoiden ylistys ei merkkaa paskan vertaa. Eikä elokuvista tietämättömän massa yleisön, jonka mielestä texas chainsaw re-make on pelottava.
"Hohto on kauhuelokuvana lähellä täydellistä, tarkasti harkittua mielipuolisuutta ja psykologista arjen piinaa."
Mielipuolisuus ei ole koskaan harkittua ja kuution pikkutarkkuus näkyy juuri tässä.
En missään vaiheessa haukkunut leffaa lyttyyn. En vain pidä sitä kauhuna ja huono kubrick ei ole yhtäkuin huono leffa =D
Ei. Nyky ihmiset pelkäävät ihan kaikkea. Tai sitten olen vain nähnyt liian monta kauhu-leffaa ja saa olla oikeasti "pelottava", että edes hiukan jännittyy. Aina saa pelätä, että se tappo on kuitenkin off-screen =D
Musta kumpikaan elokuva ei ole mitenkään pelottava, (molemmissa on tietysti omat pelottavat hetkensä) mutta yleensä jos näen hyvän kauhun, niin olen muutaman päivän sen näkemisen jälkeen vieläkin ihan fiiliksissä.
Hohto on loistava elokuva, Nicholson on siinä loistava näyttelijä. Mitään pelottavaa siinä ei nyt välttämättä ollut, tietysti muutama suhtkoht hyytävä kohtaus, mutta ei se oikeastaan pelottanut. Enemmän se oli jännittävä elokuva.
Psykokin on loistava elokuva, siinä oli myös hyytäviä kohtauksia, mutta sekin oli enemmän jännittävä kuin pelottava.
Molemmissa oli joitain ällöttäviä kohtauksia (tyyliin nainen mätänee), mutta ei pelottavia.
Niitä on aika paha lähteä vertailemaan, että kummassa nyt olisi parempaa kauhua. Hyviä elokuvia, mutta kauhuna eivät mitenkään hyytäviä.
Psykossa on ne legendaariset suihkukohtaukset ja Hohdossa upeat Nicholsonin kirvekohtaukset.
Sanon kuitenkin Psyko, sillä se oli ehkä hiukan enemmän karmivampi.
Ei psyko ole mitään kauhua, vaan jännityselokuva. Mikään ei-yliluonnollinen ei voi olla pelottavaa, sillä niissähän tietää koko ajan, että pahis ei esim. voi kulkea seinien läpi tms. (Eivät kai AIKUISET sentään oikeasti PELKÄÄ elokuvia katsoessaan? Come on!)
Et ole tainnut nähdä leffaa.
Katsopa ykkönen ja kakkonen, ja varsinkin Normanin äiti.
No täytyy tunnustaa, että nukahdin kesken leffan vähän sen puukotuksen jälkeen (ei ollut erityisen hieno, mitään ei näkynyt). Minulle tuo nukahtelu on tuottanut ongelmia muissakin leffoissa, kun ne Suomessa lähetetään keskellä yötä ja en omista videoita. Mutta jos se ei olisi ollut tylsä, niin en olisi nukahtanut.
Olen nähnyt Psyko ykkösen uuden version, ja siinä ollut Normanin äiti ei ollut erityisen riipaiseva, ihan tavallinen muumio. Hohdossa ollut vanha nainen kylpyammeessa näytti pahemmalta. (Kuka se muuten oli, sen Charles Gradyn vaimoko? Entä se nuori nainen?)
Itse katsoin juuri äskettäin sen alkuperäisen Psykon vuodelta 1960 (eli Bodomin murhan vuosi) ja ei siinä kyllä paljoa nukahtanut.
Silloinkin kun puukko ei heilunut niin oli mahtavaa katsella vähän aikaa sitten Aidsiin kuolleen Anthony Perkinsin suoritusta Norman Batesina, mies näyttää oikeasti aivan sairaalta.
Ja vaikka et tykkäisikään siitä ykkösestä niin kannattaa lainata jostain kakkonen ja kolmonen!
Kakkosessa on kaikista paras juoni, kun katsoja saa koko ajan miettiä, onko Normanin äiti taas talossa, ja kolmosessa verta, rumiita ja tietenkin Normanin äitiä näytetään sen verran mukavasti ettei varmasti ole tylsää, heh :)
Onko Norman Bates hullumman näköinen kuin Jack Torrance Hohdossa? Ainakin Psykon alussa Norman oli ihan mukava nuorimies. Tosin niin oli myös Jack. Olisi ehkä maksanut vaivan sinnitellä loppuun asti hereillä...
Mun mielestä hohto on kevyesti parempi ja siitä vielä se uudempi ja pidempi versio