IRQ:t päällekkäin

elexi

Oon laitellu kahta konetta yhtáikaa kuntoon.
Molemmissa sama emo MSI K7T266Pro-2 ja W2K käyttiksenä. Toisessa ei äänet lähde millään toimimaan vaikka AC97 asennettu kuten toiseenkin, jossa toimii. Kauhukseni huomasi, että IRQ:t toisessa on päällekkäin (IRQ11 4:llä eri laitteella). Toisessa nätisti eri numeroilla. Mites tohon voi vaikuttaa, kun se keskeytys numero kait "arvotaan" kussakin tapauksessa erikseen. Siis voiko jotenkin muuttaa jostain. Ilmottaa kyllä conflikteja administaattorin työkaluillakin.
Nyt ois hyvät neuvot tarpeen ?

10

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • i-o
      • elexi

        Hain ajurit ja asensin. Asentui OK !
        Ei mitään muutosta.
        Mikäs tähän nyt biossissa vaikuttaa - se IRQ:t kohtako ? Miten muutan, ettei vaan tulis pahaa gämmiä ?


    • Seppottw

      "Problem: You install Windows 2000 and all or most devices are on IRQ 9 or IRQ 11.

      Reason: Windows 2000 has been installed in ACPI mode and that is how it assigns its plug and play resources. Usually it's all assigned to IRQ9, sometimes IRQ11. This single IRQ is used as a gateway to 255 virtual IRQs above IRQ 15.

      Solution: You can do this procedure from a Windows 2000 CD install or from boot disks, they say you can not do this from bootdisks but I have tested this and there is no issues.

      Installation of Windows 2000:

      1. During the first phase of Setup, at the Setup is inspecting your computer's hardware configuration screen, press the F5 key. You will be prompted with new screen shortly asking about your system type.
      2. Select the Standard PC Option
      3. Continue with setup to complete the installation.
      "

      • Seppottw

        Otsikko ; Ei ole ongelma jos kaikki toimii, sinullahan ei äänet toimi eli on ongelma.


      • elexi
        Seppottw kirjoitti:

        Otsikko ; Ei ole ongelma jos kaikki toimii, sinullahan ei äänet toimi eli on ongelma.

        No onks tää nyt se vihamielinen seppo ?
        Tekstit on ainakin kummallisia ?
        Et viittis rehellisiä ihmisiä....


      • elexi
        elexi kirjoitti:

        No onks tää nyt se vihamielinen seppo ?
        Tekstit on ainakin kummallisia ?
        Et viittis rehellisiä ihmisiä....

        Kattokaa ny tota kelloaikaakin ?


      • elexi
        Seppottw kirjoitti:

        Otsikko ; Ei ole ongelma jos kaikki toimii, sinullahan ei äänet toimi eli on ongelma.

        Ei kai sentään olekkaan vihamielinen, koska tuntuu auttavan kaikkia asiallisesti ?


    • elexi

      No niin, kun en valmista sitten millään saanut asensin hyllystä löytyneen SB PCI 128 - kortin PCi-paikkaan ja ajurit MBnetistä ja biossista AC97 disableksi ja kone käyntiin - nyt lähtee saundeja. Jotenkin tuntuu, että paremmat kuin tuossa toisessa koneessa jossa AC97 ! Onko toi AC97 ollenkaan hyvä ?
      Minua kyllä kiinnostaa mikä noissa IRQ:n asetuksissa nyt oikein mättää. Nyt on sitten AC97 eri IRQ:lla mutta edelleen kolme laitetta IRQ11:a.
      Eikä toiminu AC97 nytkään vaikka enabloin biossissa.
      Auttakee auttakee....

      • i-o

        No jos kaikki emolevyn ajurit on asianmukaisesti asennettu ja biosista "plug'n'play OS" disabloitu sekä IRQ:t automaatilla, niin vaikea tietää mistä kyse. Voihan äänipiiri olla rikkikin. Omassa emossa AC97 toimii moitteetta, mutta emo onkin uudempaa vuosikertaa. Niitä vanhempia AC97:a on muistaakseni moitittu.

        Kuten Seppo(se ainoa oikea) tuossa jo kirjoittikin, keskeytysten näkyminen samassa ei pitäisi olla ongelma win2000:ssa. Näin sanoo Microsoft, joka tunnetusti on erehtymätön...


      • Sulla on biosista ACPI päällä, ihan ok!
        Sen takia laitteet on IRQ11 ja pitäisi kyllä toimia ainakin jos kaikki on kiinni käyttistä asentaessa.

        Itellä MSI KT4V emo ja se vaatii W2K:n SP3 tai uudempi jotta äänipiiri toimii.

        Tuon ACPI:n näkee esim. laitehallinnasta kohdasta tietokone painamalla siellä lukee ACPI jos se on päällä tai Standard PC jos ei ole.

        Lopuksi pieni varoituksen sana.

        Kasasin hiljattain toisen vähän vanhemman koneen jossa emolevyn biosissa oletuksena ei olut ACPI päällä.
        Asensin W2K:n ja ihmettelin hetken kun sammuttaessa kone ei sammunut vaan se piti virtanapista sammuttaa. Sitten huomasin että ACPI ei ollut päällä ja laitoin sen biosista päälle. Vaan eipä muuttunut laitehalinnassa Standard PC ACPI:ksi.

        No tuumasin että poistetaan Standart PC niin käyttis löytää ACPI:n seuraavassa käynnistyksessä. Vaan kuinka kävikään. Windows ei käynnistynyt edes vikasietotilassa joten ei kun formaattia ja kaikki uusiksi.

        Eli tuo ACPI on parasta olla biosista päällä jo ennen kuin käyttistä asentaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      143
      2679
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      361
      1984
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1717
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      33
      1584
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1360
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      937
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      928
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe