Eivät kuitenkaan ole valmiita puolustamaan maatamme aseellista hyökkäystä vastaan.
Halla-Aho jäi suosiolla sivariksi Immonen yritteli armeijaa muttei pärjännyt siellä. He eivät siis ole valmiit puolustamaan maatamme hyökkäystä vastaan eli luistavat muiden sivareiden tavoin tärkeästä kansalaisvelvollisuudesta.
Mielestäni näillä petturi lusmuilijoilla ei saisi olla äänioikeutta, se on otettava pois. Vain oikeat miehet saisivat osallistua maamme päätöksentekoon.
Halla-Aho jäi suosiolla sivariksi Immonen yritteli armeijaa muttei pärjännyt siellä. He eivät siis ole valmiit puolustamaan maatamme hyökkäystä vastaan eli luistavat muiden sivareiden tavoin tärkeästä kansalaisvelvollisuudesta.
Mielestäni näillä petturi lusmuilijoilla ei saisi olla äänioikeutta, se on otettava pois. Vain oikeat miehet saisivat osallistua maamme päätöksentekoon.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jokainen kai ymmärtää, että tänä päivänä aseelinen hyökkäys, ja sen torjunta ei oikeastaan ole edes vaihtoehto. No, tietystikin jos hurri sekoaa ja hyökkaisi tänne, siihen riittäisi sivaritkin torjuntaan.
Luultasti tarkoittamaasi aseellista hyökkäystä, eivät kykenisi estämään eikä pidättelemään mitkään, minkään maan armeijankaan käyneet. Mutta kuten todettua, se ei ole luultavaa eikä todennäköistä. Vain erään ryhmän (Natokiimaiset) harhaista kuvitelmaa.
Sittenhän armeijat voitaisiin lopettaa. Suurvallat kuitenkin vain jatkavat armeijoidensa kehittelyä Venäjäkin aika reippaasti.
Vain Putin kimainen väittää ettei armeijaa tarvita, ja sivarit tietysti.
Alat lähestyä asiaa !
Suurvalloille pullistelun aihe, ja koska toisellakin on, toisellakin pitää olla.
Pikkuvaltiolle suhteellisen turha rahareikä. Rajavalvontaan lähinnä pakolaisia estämään, mutta mutta, sellaistahan ei saa EU,ssa olla sisärajoilla, ja ulkorajat muualla vuotavat, eli ei merkitystä siihenkään täällä.
Armeija on käyty RUK;ta myöden.
Meille on selvää, että Suomi voidaan valloittaa -kysymys on hinnasta joka siitä maksetaan. Jos piilo-operaatio Ukrainassa on maksanut Venäjälle nyt kolauksen kansainväliseen maineeseen ja yli 2000 ruumispussia, on selvää, että Suomeen ei tulla ihan yhtä halvalla. Krimillehän käveltiin.
Jokaisessa maassa on armeija. Ei välttämättä oma. On hyvä pitää riittävä puolustuskyky koska sotilaallisilla tyhjiöillä on taipumus täyttyä. On hyvä pitää hinta hyökkääjälle niin korkeana, ettei sitä haluta maksaa.
Kertoo varmaan tuo Ukrainankin tilanne ja kesto siitä, ettei Venäjä ole hallunnut Ukrainaa. Tämä länsimaiden tukema "vallankaappaushan" sai aikaiseksi sen, että lännen asettamat nokkamiehet kuvittelivat ajavansa lännen tukemina Moskovaan asti ja liittyvänsä Natoon. Sehän ei käy, jonka Venäjä teki selväksi jo Georgian kanssakin, heidän rajoilleen ei tule enempää Natovaltioita, miksi sitä ei voinut uskoa ? Krimmhän oli vuokrattuna Venäjälle, johon se on kuulutkin, mutta taisi Jeltsin pikkuporossa vaihtaa vodkapulloon.
20 minuuttia Maarinhaminaan, ei ole suurikaan hidaste, eikä siitä ainakaan kannata jenkeille makdaa kymmeniä miljardeja sotakoneista.