Keuruulla poliisi VAROITTI hankaluuksista näin

KeuruullaJärkiVoitti

http://www.suurkeuruu.fi/Uutiset/1194995991909/artikkeli/turvariskit esilla.html

Ylikonstaapeli Juha Anttinen puhui keuruulaisille turvallisuusriskeistä, joita maahanmuutto tuo mukanaan.

Anttinen johtaa Helsingin poliisilaitoksella työskentelevää moniammatillista työryhmää, jonka toimialaan kuuluu myös maahanmuuttajataustaisten rikollisuus ja rikollisuuden ennalta ehkäisy.

– Turvallisuutta ajatellen vastaanottokeskus ei voi tuoda Keuruulle mukanaan mitään positiivista.

-poliisi ei luotettavasti voi selvittää maahantulijoiden oikeaa henkilöllisyyttä.

-on viitteitä siitä, että tulijoiden joukossa on paljon entisiä sotilaita.

-Tulijoista on 18-35-vuotiaita miehiä noin 75 prosenttia.

– Seurustelusuhteen purkautuminen voi johtaa tyttöjen ja naisten elämässä todella ahdistaviin jälkiseurauksiin

– Iso organisoitumaan kykenevä joukko pienellä paikkakunnalla lisää levottomuuksien riskiä

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Ei pidä maalata piruja seinille, MUTTA..

Asioista pitää puhua totuudenmukaisesti ja julkisesti ilman sensuuria, riskit on kerrottava ja tiedostettava, sillä siten saatetaan pelastaa jopa henkiä.

Tätä ei mielestäni ole tapahtunut poliitisen ylikorrektiuden nimissä.

Aihetta sivuava hyvä blogi

http://professorinajatuksia.blogspot.fi/2015/09/hs-ja-mtv3-uskovat-maton-alle.html

6

1862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokojuttutäällä

      Keuruulla poliisi VAROITTI hankaluuksista

      Päivitetty 30.8.2015 20:48, julkaistu 27.8.2015 11:52
      Turvariskit esillä

      http://www.suurkeuruu.fi/Uutiset/1194995991909/artikkeli/turvariskit esilla.html

      Ylikonstaapeli Juha Anttinen puhui keuruulaisille turvallisuusriskeistä, joita maahanmuutto tuo mukanaan.

      – Turvallisuutta ajatellen vastaanottokeskus ei voi tuoda Keuruulle mukanaan mitään positiivista. Keskuksen myönteiset vaikutukset ovat puhtaasti humanitaariset, tiivisti sanomansa ylikonstaapeli Juha Anttinen, joka puhui keuruulaisille kunnallispäättäjille maahanmuuton riskeistä sunnuntaina.

      Anttinen johtaa Helsingin poliisilaitoksella työskentelevää moniammatillista työryhmää, jonka toimialaan kuuluu myös maahanmuuttajataustaisten rikollisuus ja rikollisuuden ennalta ehkäisy.

      Anttisen sanoma rakentui sekä Sisäministeriön listaamista riskitekijöistä että omista, työn mukana omaksutuista näkemyksistä. Keuruulaiskuulijoilleen Anttinen korosti puhuvansa yksityishenkilönä, ei Helsingin poliisilaitoksen virallisena edustajana.

      Keuruulle Anttisella on vahvat kytkennät sekä vanhempiensa sukujen, että perittyjen maaomistusten kautta. Anttisen kesäasunto sijaitsee Keurusselän rannalla, vain joidenkin kilometrien päässä varuskunta-alueesta.

      Vastaanottokeskuksen perustamista pohtiville keuruulaisille Anttinen ei ruusuista tulevaisuutta maalannut.

      Suuri riski on Anttisen mukaan juuri nyt se, että tulijoiden ison määrän takia puutteellisin resurssein työskentelevä poliisi ei luotettavasti voi selvittää maahantulijoiden oikeaa henkilöllisyyttä. Radikalisoitumiskehitys koskee eritoten taistelualueelta tulevia ja sinne lähtöä suunnittelevia. Anttisen mukaan on viitteitä siitä, että tulijoiden joukossa on paljon entisiä sotilaita.

      Anttinen muistutti myös seikoista, jotka hankaloittavat maahanmuuttajien ja kantasuomalaisten yhteiselämää. Naisen asema islamilaisissa maissa nousi riskitekijänä kärkisijalle. Tulijoista on 18-35-vuotiaita miehiä noin 75 prosenttia.

      – Seurustelusuhteen purkautuminen voi johtaa tyttöjen ja naisten elämässä todella ahdistaviin jälkiseurauksiin, varoitti Anttinen.

      Rinnakkainelo Suomessa voi Anttisen mukaan vaikeutua myös maahanmuuttajien koulunkäynnin hankaluuksien ja jengiytymisen vuoksi. Asuinalueiden eriytymisestä hän myös tiesi varoittaa.

      – Iso organisoitumaan kykenevä joukko pienellä paikkakunnalla lisää levottomuuksien riskiä, Anttinen arvioi.

      Anttisen oli kutsunut Keuruulle puhujaksi yrittäjä Jali Tuhkunen. Tilaisuus järjestettiin päivää ennen kuin kaupungin kanta Keuruulle suunniteltuun vastaanottokeskukseen linjataan.

      Kaupunginhallitus muotoilee kaupungin kannan maanantaina 31. elokuuta.

      Puheenvuoroja käyttivät tilaisuudessa myös Viikinlahden yrityspuiston yrittäjät, joita vastaanottokeskuksen tulo huolestutti.

      (Uutista päivitetty 20.45)

    • Anonyymi

      Syksyllä 2020 ylikonstaapelin Keuruun mökillä oli kotietsintä, ylikonstaapeli kotietsintä. "Keski-Suomen perussuomalaisten vaalipäällikön Pekka Katajan murhan yrityksen tutkinnassa on selvitetty helsinkiläisen poliisina työskentelevän miehen yhteyttä rikoksesta epäiltyyn jyväskyläläiseen äärioikeistovaikuttajana pidettyyn mieheen. Keskisuomalaisen tietojen mukaan epäiltynä rikosnimikkeenä oli vakavan henkeen ja terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelu, jonka tiimoilta poliisi teki muun muassa kotietsinnän ylikonstaapelin Keuruulla sijaitsevalle kesämökille."
      Lainaus on Keskisuomalaisen lehtijutusta; https://www.ksml.fi/paikalliset/3166116

    • Anonyymi

      Tää oli se ministereiden uhkailija ja Teemu Torssosen sissijengissä.

    • Anonyymi

      Mikä on hyllytetyn ylikonstaapeliin liittyvän sähköpostiringin tutkimuksen tilanne?
      Ko. sähköpostirinki oli suunnittelemassa mm. vakavaa väkivaltaa Ohisaloa ja Toiviaista kohtaan,
      https://yle.fi/uutiset/3-11694221

      Ylikonstaapeli Anttinen oli myös johtanut jyväskyläläisiä uusnatseja maahanmuuttajien jäljille.

      Anttinen on myös julkisesti tukenut mm. perussuomalaista Piia Kattelusta politiikassa mm. julkaisussa:
      Poliisi & Oikeus 1/2019 Vaaliliite - Suomen Poliisijärjestöjen Liitto ry

      Joko poliittisesti kieroutuneet poliisit on selvitetty?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1853
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      147
      1312
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      68
      1141
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      65
      1002
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      931
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      86
      858
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      840
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe