Kepulia rahanhaaskausta rautateillä

Vehviläisen (kesk.) ollessa liikenneministeri ja VR:n hallituksen puheenjohtaja hän heitti 35 miljoonaa euroa kotiseudun äänestäjilleen tähän ratatyöhön, jota ei koskaan ole tarvittu. Näin on Suomi tuhottu heittämällä toistuvasti rahaa tarpeettomiin maaseudun turhahankkeisiin. http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-1441335220934.html
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos yksityissektorilla joku tekisi 40 miljoonan virheinvestoinnin, tätä henkilöä ei koskaan enää nähtäisi firman kirjoilla. Annas olla kun yhteistä rahoista sama summa heitetään kotiseudun äänestäjille mukainvestointina niin palkitaan uudelleen ministerinpostilla. Eli yhteisistä rahoista ei ole ministeri Vehviläiselle pienintäkään väliä, kunhan saa vaan jakaa. Sitten sanotaan, että meillä ei Suomessa muka olisi korruptiota.

Ikävä puoli tässä tietenkin on, että VR joutuu lopettamaan koko toimintansa kannattamattomana ja henkilöstö irtisanotaan kortistoon.

Äänestä

Sitä se monopåoli teettää.

Ei siinä lasketa kannattavuutta vaan pääätetään vain junat pois reitiltyä.

Sitä yritti Rovaniemi Kemoijärvi reitillekin. Kuitenkin kun sinne lisättiin yöjunavuoro rata kannattaa vieläkin paremmin kuin ennen yöjunaa.

Äänestä
  • Höpöhöpö. rovaniemi-Kemijärvi - junaliikenne on valtion ostamaa liikennettä. Ei ole kaupallisesti kannattavaa liikennettä vaan pyörii kokonaan vero varoilla tuo juna liikenne.

    Äänestä

  • Kemijärvigogo kirjoitti:

    Höpöhöpö. rovaniemi-Kemijärvi - junaliikenne on valtion ostamaa liikennettä. Ei ole kaupallisesti kannattavaa liikennettä vaan pyörii kokonaan vero varoilla tuo juna liikenne.

    Älä höpötä.

    Talven aikana tulee jo vuoden voitot kassaan. Junat on ääriään myöten täynnä hiihtosenkien aikana. Viime talvena oli vilkkaimpaan aikaan lisävaunutkin käytössä. Kaikki mitä oli saatavissa juna jaksoi vetää.

    Äänestä

Älä valita. Vehviläinen kannattaa Guggenheimia.

Äänestä

Tyhmää politiikka on jo ollut aivan riittävästi, ei olisi tarpeen vastaanottaa lisää etuisuuksia Guggenheimin pakkomyyjiltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kepulia kirjoitti:

Vehviläisen (kesk.) ollessa liikenneministeri ja VR:n hallituksen puheenjohtaja hän heitti 35 miljoonaa euroa kotiseudun äänestäjilleen tähän ratatyöhön, jota ei koskaan ole tarvittu. Näin on Suomi tuhottu heittämällä toistuvasti rahaa tarpeettomiin maaseudun turhahankkeisiin. http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-1441335220934.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu