Luterilainen kirkko voi vihkiä nais- ja miespareja

Nassen

8

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvberrygf
      • Näinhän se suunnilleen menee. Tästä saisi pilakuvankin joku: pappi veneessä kieli keskellä suuta. Vene aivan vesirajassa, ja joka keikahduksella tulee loiskahdus vettä veneeseen.

        Ja pohjassa reikä joka vuotaa joka tapauksessa koko ajan.


    • eroaValtiokirkosta

      "Raamattu on niin vanha kirjoitusten kokoelma..."
      Erehtyväisten ihmisten kirjoittama

    • >> Luterilainen kirkko voi vihkiä nais- ja miespareja <<
      !.3. 2017 on tilanne se, että kun papilla on vihkimisoikeus ja vihkimisen esteet on virallisesti selvitetty, niin papin avioliitton vihkimä mies-mies-pari tai nais-nais-pari on ainakin maistraatissa täysin pätevä avioliitto.
      Vaikka kirkon omat pykälät sanoisi mitä, niin näin se menee ja näin tulee varmaankin tapahtumaan ainakin muutaman parin kohdalla. Korkeintaan kirkko voi haastaa papin johonkin tuomiokapituliin tai vastaavaan, mutta sitä papin vihkimää avioliittoa se ei kumoa.
      Mielenkiintoista on sitten nähdä onko tuo pariskunta kirkon mielestä avioliitossa tuollaisen vihkimisen jälkeen vai ei. Eli natsaako kirkonkirjojen merkintä maistraatin merkinnän kanssa.

    • Jos luterilainen kirkko ei ala vihkimään samaa sukupuolta olevia pareja, joku muu vihkimisoikeuden omaava uskonnollinen yhteisö näkee siinä markkinaraon ja houkuttelee jäseniä vihkimällä samaa sukupuolta olevia pareja.

    • tuomionpäivä

      Näin kirkko luisuu aina c´vaan kauemmas JUMALASTA, ja Jumalan sanasta, jonka pitäisi olle kirkon ohjenuora. Mikä on tuollainen kirkko, joka hylkää käskyt, ja ottaa oppinsa siitä, mikä kulloinkin sattuu kansaa miellyttämään. Kirkon tehtävä ei ole olla kansalle mieliksi, vaan julistaa Jumalan sanaa, ja lakia!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      126
      2688
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2167
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1737
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1538
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1298
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1293
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1220
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1065
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      989
    10. 128
      931
    Aihe