Helsinki on kätevästi siirtänyt keskukset muun Suomen hoidettavaksi, tilojahan esim Helsingin keskustassa runsaasti, tuhansia kiintestojä tyhjillään.
Esitän ett Helsingin keskustaan perustetaan 20 pakolaiskesusta PAKOLLA..
Esitän ett Helsingin keskustaan perustetaan 20 pakolaiskesusta PAKOLLA..
Vastaukset 25
Vanhimmat
tule kurkkaamaan. Aloita vuosaaresta ja etene siitä kohti keskustaa.
Herrat helsingin ei halua riesakseen heitä.
Sijoutus asuntojen hinnat laskee.
Halonen & Tuomioja akselilla jo häviötä, heidän sijoitusasunnoissaan olisi.
Vihreätkin mieluummin huutelee taka-alalta vasureitten tapaan.
Yksi keskuksista voisi olla Sipilän Espoon koti, vaimo voisi olla auttamassa pesemällä pakolaispoikien selät.
Helsingin vastaanottokeskuksella on kaksi toimipistettä; Punavuoren ja Kaarlenkadun toimipisteet. Molemmissa toimipisteissä on 200-paikkainen asuntola, joissa keskuksessa asuville asiakkaille on järjestetty ruokahuolto.
Halosella Tuomiojalla paljon sijoistuasuntoja. muunmuassa.
Ruottalaiset nyt ottaa hoteisiin, joista olette aina puhuneet,
Sipilän tavoi vastikeetta hädänalaisille.
höpö höpö
Helsingin vastaanottokeskuksissa ja niiden vastaanottopisteissä on noin 1400 turvapaikanhakijaa.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/311834-koskelaan-tulee-valiaikainen-vastaanottokeskus-avataan-pikavauhtia
Helsinki on siis vastaanottanut noin kaksinkertaisen määrän kokoonsa nähden turvapaikanhakijoista.
Pakolaisista noin puolet asuu pääkaupunkiseudulla, kuten myös puolet muista maahanmuutajista. Vaikka pakolaisten vastaanottokeskukset sijaitsevat ympäri Suomea "valuvat" maahanmuuttajat kaupunkeihin, etenkin pk-seudulle.
tuon olen ymmärtänyt, pakolaisstatuksen saanut on vapaa liikkumaan EU:n alueella..
Ahvenanmaa, eikö RKP ole ollut suuna päänä pakolaiskeskustelussa !
Paljonko Helsingin pakolaiskeskuksissa on asukkaita/Helsingin väkiluku. Entä muissa kunnissa?
Harjavallassa n 7000 asukasta. Vastaanottokeskuksessa noin 23 pakolaista/1000 asukasta
Helsingin keskustaajaman väkiluku on 1 193 187 (Wikipedia). Jos kaupungin vastaanottokeskuksissa on yhteensä 400 pakolaista niin se on noin 0,3 pakolaista/1000 asukasta. Oleskeluluvan tai Suomen kansalaisuuden saaneet maahanmuuttajat ei ole pakolaisia.
huomaa mitään ?
Taidat olla vähän pihalla asioista...
Eli näissä keskuksissa olevat ovat turvapaikan hakijoita, osalle heistä myönnetään pakalaisstatus jolloin he saavat automaattisesti turvapaikan ja oleskeluluvan.
Oleskelulupa ei siis poista pakalaistatusta vaan saadaan pakolaistatuksen johdosta, kun oleskelulupa on saatu voi pakolainen liikkua vapaasti ja käydä esimerkiksi töissä tai opiskelemassa ihan vapaasti mutta on kuitenkin pakolaistatuksen omaava. Oleskelulupa tosin voidaan saada myös muilla perusteilla kuin pakolaistatuksella (mm. toissijainen suojelu tai humanitaarinen suojelu, työperäinen syy).
Pääkapunkiseudulla on edelleen noin puolet Suomen pakolaisista, suurin osa asuu ihan normaaleissa asunnoissa koska heille on jo myönnetty pakalaistatus eikä heidän näin ole pakko asua vastaanottokeskuksissa.
asunto muuttuu vasta kun asunnon haltija maksaa vuokran omista tuloistaan..
höpö höpö
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/311834-koskelaan-tulee-valiaikainen-vastaanottokeskus-avataan-pikavauhtia
Helsingissä on suhteessa sen kokoon kaksi kertaa enemmän turvapaikanhakijoita kuin muualla keskimäärin
Helsingissä 1400 turvapaikanhakijaa
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/311834-koskelaan-tulee-valiaikainen-vastaanottokeskus-avataan-pikavauhtia
Hesassa ole, niitä on kärrätty pitkin Suomea, sama tilanne Turussa..
Kumpaa uskoisin, tiedotusvälineitä vai valehtelevaa kepupaviaania?
pakolaiskeskuksista on kyllä netissä jos haluat katsoa, Hesassa on tasan kaksi keskusta, kuuluisi olla vähintään 20 kpl..
Ja 1400 pakolaista, pakolaiskeskuksen neljässä eri pisteessä (Punavuori, Kaarlenkatu, Metsälä ja Koskela)
Kun olet tuollainen kepu-paviaani niin et sitten viitsinyt edes lukea tuota Helsingin uutisten juttua.
olla 14 000 vähintään, punaperse paviaanille tiedoksi..
Mieluummin otamme vastaan 14 000 pakolaista kuin maksamme 4,3 miljardia maataloustukiaisia kepupummeille.
Punikit, haisevat nynneröt , perseaukisia porsaita eivät osaa rahaa käsitellä aina pummaillaan yhteiskunnan varoja , mul on rahaa ja pannaan haiseen eikä aina porata paskat housus lääväleväällään ei tu mitään köyhä punikki on aina perseaukinen miljardi onko se muka paljon ootte avuttomia sikoja.
Hesalaisille, muutenkin huutamassa !