Uusi hieno musiikkikappale (cc)

9

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkin.suomalainen

      Luulin että Annapuu on portugalilaislähtöinen laulaja. Google kertoo puun juontuvan nimestä Puustjärvi.

      • kaksiEriAnnaa

        Anna Eira Margarida Heiskari, o.s. Mourão de Melo e Abreun isä on Portugalilainen


    • capt-cöpenick-

      Tänä aamuna kuulin ensimmäisten kurkien trumpettien äänet taivaalla. Nuoret kurjet etsivät kai ruokailupaikkaa.
      Iltapäivällä kuului lisää näiden muuttolintujen ääniä. S on takuuvarma syksyn merkki.

      https://www.youtube.com/watch?v=tJB2Yn1yaSw

      Venäläisbaritonin Dmitri Hvorostovskyn esittämänä vielä parempi.

      • Lo-rena

        Talvilinnut ovat palanneet ihapiiriin, siis varpuset, urpiaisiakin liikkuu pihapuissa. Talvea tietää, viileä on ilman, minäkin jouduin kaivamaan sisällä ollessa villatakin lämmikkeeksi, kun kuuntelin Roivaisen esitystä, Tule luoksein ltarusko.

        https://www.youtube.com/watch?v=D9P1PAVtmyk


      • i6tr

        cc on löytänyt hienon dueton, myös Teemu Roivainesen ääni sykähdyttää!
        Radio on ollut päällä kun olen siivonnut huoneita, hämästyin kun kuulin hienon laulun: ", Minä olen muistanut"ja hyvä-äänisen mieslaulajan, Kim Lönnholm oli
        nimi.


      • sinisirkkueikirj

        Minua herkisti pienen tytön soittaessa Chopin'n Nocturne sis moll


      • capt.cöpenick-
        Lo-rena kirjoitti:

        Talvilinnut ovat palanneet ihapiiriin, siis varpuset, urpiaisiakin liikkuu pihapuissa. Talvea tietää, viileä on ilman, minäkin jouduin kaivamaan sisällä ollessa villatakin lämmikkeeksi, kun kuuntelin Roivaisen esitystä, Tule luoksein ltarusko.

        https://www.youtube.com/watch?v=D9P1PAVtmyk

        Tiaisille maistuisi jo törppöön laitettu ruoka. On pikkusen liian kesäistä siihen. Melkoisia ilkityöntekijöitä ne myös ovat.
        Olivat nokkineet pihakeinun topattuihin istuimiin reiän, siitä mättämään rouheita ulos. Eivät kuitenkaan vahingontekomielessä.
        Olin kuulevinani taivaalta hanhien kaklatusta, mut ei ne vielä muutamaan viikkoon ole muuttamassa.


      • Lo-rena

        Syksyä kohti olemme menossa. Meteorologit ovat luvanneet pitkää loskaista syksyä vuoden loppuun saakka. Näillä mennään, kumpparit jalkaan ja sydvesti päälle ulkoillessa, lippiskin on paikallaan.

        Elämä on tullut vaiheeseen jolloin luonnon tuomat uudet tuulet puhaltavat arkisiin päiviin. Linnut, luonnon monimuotoisuus, ruohokin vähentää kasvuaan mutta pienet pellikset jaksavat kukkia.

        Loppukesä on tuonut elämääni tosi mustia pilven lonkia, saa nähdä vieläkö päivä paistaa elämän päiviin kirkkaammin, sitä kaikesta sydämestäni toivon - rukoilenkin. Lähden loppuviikoksi, (5vrk) matkalle, mitähän sekin reissu tuo tullessaan, pitää jännitystä yllä, ilmojen teillä.

        Tiaiset jättävät käyntikorttinsa parvekkeelle siellä pyrähdellessä, iloa linnut tuovat tullessaan vaikka koputtelevatkin ikkunalaudoilla, hauska on lintujen elämää seurata.

        Aikainen joululaulu tuo terveiseni Sisilian lämmöstä, mustapääkerttunen laulussa kaipailee tänne Suomen maahan.

        https://www.youtube.com/watch?v=Jgm8v6W-rgM


    • jämpti.kuin.mummonryijy

      Tyylikkään näköinen mies Toni Metsäketo näyttää olevan. Ja lauluäänikin hyvä. Ehkä radiossa soitetaan hänen äänityksiään. Aihe hiukan etuajassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe