Aborttilakialoite ei saa tukea puolueilta.

tietävä

"Yksikään suurista puolueista ei asetu tällä hetkellä aborttilain muutosta ajavan kansalaisaloitteen taakse. Keskiviikkona eduskunnan puhemiehelle luovutettava aloite ajaa terveydenhuollon henkilökunnalle oikeutta kieltäytyä suorittamasta raskaudenkeskeytystä.

Keskustan, kokoomuksen ja SDP:n ryhmissä lakimuutoksen tarpeeseen suhtaudutaan penseästi.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja SAMPO TERHO kertoo, että puolueella ei ole valmista linjaa asiasta eikä aiheesta ole vielä keskusteltu eduskuntaryhmässä.

Kokoomuksessa ja SDP:ssä ei nähdä tarvetta muutokselle.
- Kun tälle alalle hakeutuu, niin tietää, että silloin tehtäviin voi kuulua myös raskauden keskeytys, linjaa SDP:n ryhmän puheenjohtaja ANTTI LINDTMAN.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja MATTI VANHANEN on henkilökohtaisesti samoilla linjoilla.
-Arvioni on, että aloitteella ei ole läpimenon mahdollisuuksia."

Tälläinen uutinen on ESS:ssä tänään maanantaina.

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä että toivottavasti ei mene läpi. Antti Lindtman ja Matti Vanhanen ovat tiivistäneet lausuntoihinsa sen mitä itsekin ajattelen: kun alalle lähtee, kaikki toimenpiteet kuuluvat siihen.

Abortti on laissa tietyillä syillä sallittu (syiden etsimisen voi hyvin lopettaa, koska se kohta on enää pelkkä pykälä jolla ei ole käytännön kanssa mitään tekemistä) joten se että se on murha, on ainoastaan moraalinen kysymys ja jokaisella ihmisellä on oma moraalinsa.

12

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskiajallaedelleen

      Eipä ihme kun siellä kökkii suvakkihyysärien sakki joka on kaukana kansanenemmistön todellisen tahdon edustajista. Se nähtiin jo homoliitoissakin.
      Toivottavasti tappajalääkäreistä tulee olemaan huutava pula tulevaisuudessa. Turhakkeet sossusyyt ym. porsaanreikäsen lepsulain verukkeet voidaan poistaa kokonaan kun niillä ei mitään virkaa varsinkaan nykyajassa enää ole.
      Murha ei moralisoinneista paremmaksi muutu, ja sen määrittää faktallisesti sanakirja.

      • Mikä on suvakki? Avaatkos vähän.


      • Eiköhän toi jumalharha ole poistumassa keskuudestamme ja mukana luolamieslogiikka.


      • Kansan enemmistön mielipidettä jos kysytään, niin eihän silloin ainakaan ole mitään läpimenon mahdollisuuksia. Tämä tosin on taas eri asia kuin itse abortti, ja puheenahan on vapaus kieltäytyä aborttiin osallistumisesta.

        En ymmärrä vieläkään, miksi mennä työhön naistentautien klinikalle ja sen jälkeen kieltäytyä töistä, jos tietää että siellä tehdään myös abortteja. Hoitaja ja lääkäri voi valita lähes minkä muun tahansa osaston. Esim. Sari Tanus itse on yksityislääkärinä, eikä joudu tekemään abortteja lainkaan, kun voi valita potilaansa. Gynekologiaan kuuluu naisten kaikkien tilojen hoitaminen ilman että voi valita niistä oman terveyskäsityksen mukaiset tapaukset. Jos ei pysty tähän, voi hyvin mennä vaikka synnytysosastolle. Olen kertonut oman paikkakunnan tapauksesta (kun itse olin raskaana). Toinen tervedydenhoitaja hoiti ehkäisyn ja aborttiasiat, kun ensimmäinen ei hyväksynyt lestadiolaisena näitä. Ihme kuitenkin, että sai olla virassa. Mutta mitä olisi tapahtunut, jos molemmat olisivat kieltäytyneet?


      • kunjuurikinnäin

        "Kansan enemmistön mielipidettä jos kysytään, niin eihän silloin ainakaan ole mitään läpimenon mahdollisuuksia."

        Mietippä nyt tarkkaan miksei kansalta haluta kysyä tätäkään, kuten ei esim. homoliitoistakaan ;)) paljastuis ikävästi että tämä nykynenkin suvakkihyysärien "edustus"joukko on kaukana siitä kansan todellisesta tahdosta.

        "miksi mennä työhön naistentautien klinikalle"

        No katos, tätä hankilökuntaa tarvitaan moniin muihinkin tilanteisiin siellä kun tekemään sitä eduskunnan määräämää likasta työtä pyöveleinä..

        "Mutta mitä olisi tapahtunut, jos molemmat olisivat kieltäytyneet?"

        Niin, miten mahtas olla...jokuhan siihen sitten lopultakin on pakotettava, kun tämä "loistava" laki niin määrää eikä anna mitään vaihtoehtoja.


      • AteistiEiUsko

        Oletko vasenkätinen? Tunnetko vasenkätisiä? Nimittäin myös he olivat ennen vähemmistö joita pakotettiin oikeakätisiksi ja tämä aiheutti esimerkiksi lukihäiriöitä. Nykyään vasenkätiset ovat aivan yhtä normaaleja ihmisiä kuin oikeakätisetkin. Kunhan uskonto saadan erotettua politiikasta kokonaan, niin myös homoseksuaalit saavat heille kuuluvat oikeudet


      • Epäoikeudenmukasta
        kunjuurikinnäin kirjoitti:

        "Kansan enemmistön mielipidettä jos kysytään, niin eihän silloin ainakaan ole mitään läpimenon mahdollisuuksia."

        Mietippä nyt tarkkaan miksei kansalta haluta kysyä tätäkään, kuten ei esim. homoliitoistakaan ;)) paljastuis ikävästi että tämä nykynenkin suvakkihyysärien "edustus"joukko on kaukana siitä kansan todellisesta tahdosta.

        "miksi mennä työhön naistentautien klinikalle"

        No katos, tätä hankilökuntaa tarvitaan moniin muihinkin tilanteisiin siellä kun tekemään sitä eduskunnan määräämää likasta työtä pyöveleinä..

        "Mutta mitä olisi tapahtunut, jos molemmat olisivat kieltäytyneet?"

        Niin, miten mahtas olla...jokuhan siihen sitten lopultakin on pakotettava, kun tämä "loistava" laki niin määrää eikä anna mitään vaihtoehtoja.

        Sari Tanus on itse esimerkki siitä miten voi välttää aborttien tekemisen vaikka on gyne. Ei pyri töihin naistentautien polille. Muut tekee vaan ihan samoin. En tajua miksi joillekin pitäisi antaa sekä työpaikka, että mahdollisuus kieltäytyä töistä mitä on tullut tekemään. Ainut syy on mielestäni se että halutaan viedä naisilta aborttioikeus. Eli kyykyttää naisia. Pakotetaan nainen kantamaan vastuu seksistä. Ja mieheltä ei vaadita mitään vastuuta.


      • novoikyynel

        Onhan se nyt ihan pöyristyttävää kyykytystä että murhanhimokeilta vietäs oikeus tappaa kun OmaNapaLelliPrinsessaa sattuu huvittaan!!! TÖRKEETÄ!!!! :((((


      • Paskis
        novoikyynel kirjoitti:

        Onhan se nyt ihan pöyristyttävää kyykytystä että murhanhimokeilta vietäs oikeus tappaa kun OmaNapaLelliPrinsessaa sattuu huvittaan!!! TÖRKEETÄ!!!! :((((

        Mä ihmettelen tota sun tapaa nimittää lelliprinsessaksi naisia jotka päättää omasta elämästään ja kohtalostaan. Vahva ja itsenäinen nainen tuntuu olevan sulle vaikea asia. Kadehditko heitä, ja mistä syystä? Miksei nainen sun mielestä saa itse päättää mikä hänelle on hyväksi ja oikein ja mikä ei? Karusta elämästä on prinsessamaisuus kaukana.


      • tulikos

        "naisia jotka päättää omasta elämästään ja kohtalostaan."

        lelliakalla rajottuneeseen pikku mieleen että siinä päätetään enssijalla jonkun ihan muun koko ihmiselämästä ja kohtalosta kun se OmaNapaPrinsessan?! No eipä tietenkään.... kas "yllätys" :D Kerroppa ykskin kelvollinen syy miks murhaajan pitäs saada päättää tappaako jonkun huvikseen vaiko ei! Tiedetään, vastauksena tulee taas sitä iänikuista "mutku ei oo murha"-kieltovalhemussutusta :DDD

        "Vahva ja itsenäinen nainen tuntuu olevan sulle vaikea asia. Kadehditko heitä, ja mistä syystä?"

        Voi voi kun pöpelikköön menee että pölisee :D tekeekö lasten tappaminen sun mielestä naisesta jotenkin ihailtavan vahvan, vai pikemminkin raukkamaisen pelkuri-luuserin?? Joo, ja että vielä kateellinen ittensä traumatisoineille, omantuntonsa ryvettäneille murhaajille... huhhuh :D


    • Hei olin juuri tulossa tuomaan keskusteluun tämän asian, että eikös huomenna ole se käsittelypäivä? Sen huomasin uutisisista, että ryhmäkuria ei kai edellytetä. Sehän tarkoittaisi sitä, että saisi äänestää omantunnon mukaan, ei puolueen linjan mukaan. Mietin, että kuitenkin kokoomuksessa ja persuissa on lainmuutoksen kannattajia, joten ihan mielenkiinnosta pitää nyt seurata, miten tämä asia oikein etenee. Sitten alkuvuoden ei mitään ole tällä saralla tapahtunutkaan.

      • päivänselvää

        Ihan järkeen käyvä asia että aloite ei voi mennä läpi.
        Kuten on sanottu, pitää valita työnsä sen mukaan että ei tule vakaumuksellisia ristiriitoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      197
      4194
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      40
      2705
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      119
      2290
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      91
      1988
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      219
      1884
    6. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      26
      1560
    7. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      16
      1405
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      94
      1298
    9. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      47
      1280
    10. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      87
      930
    Aihe