EU-komissio esittää puolen miljardin euron tukipakettia Venäjän tuontikielloista kärsiville maataloustuottajille. Tuen tarkoituksena on lievittää viljelijöiden kassakriisiä ja vakauttaa markkinoita.
Paketti sisältää kaikkien jäsenmaiden maitosektorille kohdennettuja tukia. Tarkoituksena on myös aikaistaa tiettyjen maataloustukien maksatusta.
Paketti sisältää kaikkien jäsenmaiden maitosektorille kohdennettuja tukia. Tarkoituksena on myös aikaistaa tiettyjen maataloustukien maksatusta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
tulonmenetykset on miljardeja..
Ja kansallinen tuki siihen päälle, niin hyvin menee mokomilla sossu pummeilla, mitä se auttaa eläkeläisiltä vähästä leikata, kun jyvä juseille sataa euroja ilma vastikeelista ponnistusta. ja etenkin kun muut eu.maat osaa pystyy ja kykenee tuottaa rajusti halvemmalla laadukaita elintarvikeitta ja vielä suomeen asti tuotuna ja samassa kaupassa myytyinä.ei voida siis selitellä kauppiatten osuudella suomalisten elintarvikkeiten korkeita hintoja.
Eläkeläiset ovat saaneet korotuksia, viljelijöiden tuloja on leikattu!
Yhdysvaltain maatalouden kokonaistuki nousi viime vuonna 70,1 miljardista ecusta 87,0 miljardiin ecuun. Kuluttajat maksoivat tuesta hinnoissa 22,5 miljardia ecua ja veromaksajat 66,0 miljardia ecua. USA:n tuottajatuen osuus maatalouden tuotannon arvosta nousi 14 prosentista 22 prosenttiin ja oli 42,0 miljardia euroa.
Tuottajatuki Sveitsissä 73 %
Suhteellisesti korkeinta tukea maataloudelle maksoivat Sveitsi, Norja ja Japani. Sveitsissä tuottajatuen osuus tuotannon arvosta nousi viime vuonna 68 prosentista 73 prosenttiin ja Norjassa 65 prosentista 70 prosenttiin. Islannin tuottajatuki nousi viime vuonna 58 prosentista 69 prosenttiin.
Jopa huumoria kepuloiselta. Viimeksi eläkkeet leikattiin vuodenvaihteessa!
minun nousi, pitääkö olla hiljaa etteivät peri takaisin..
Nyt kun Eu:kin lisää maataloustukea 500 miljoonalla on syytä poistaa suomalaisten veronmaksajien 300 miljoonan euron biotalouden nimikkeellä luvattu maatalouden lisätuki.
ei tuosta tuesta hyödy sentiäkään, mistä reijästä te noita valeitanne oikein keksitte ?
Miksi vai jusseille korvaus Putinin politiikasta? Miksei yhtä hyvin sitten kaikille yrittäjille, jotka ovat kärsineet Putinin asettamista pakotteista? Miksi jussi saa tukea, mutta muut yrittäjät eivät?
Kysehän on Obamasta ja sen natotolaajennushankkeesta. Jyväloiset pelinappuloita!
yrittäjät ovan hävinneet ?
Krimin valtasi, on teillä pehmeät päät !
Voi tollo! Fiksut Krimiläiset halusi liittyä Venäjään ja Nato ei saanut Venäjän tukikohtaa Krimillä. Oikein meni. Pakotteet on typeryyttä!
Krimiläiset pyysi Venäläisiä vapauttamaan heidät Ukrainan kahleista, anna minun kaikki kestää,,,,,,,,,