Toimiva ajuri eppson skannerille

voihaweetous

Onko niin että skanneri joutaa roskiin.
kybä ei asenna sitä?

Joku tietysti sanoo että kybä roskiin, sitä olen kyllä ajateutkkin.

13

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öölmän

      Jos ei ole muita tietoja kerrottavaksi niin vie SER-keräykseen.

      • Lähetä mulle, linux osaa ja tunnistaa sen iliman veivaamista.


      • Kylläubussatoimii

        Ubu on tunnistanut ainakin mulla hp, epson ym ihan nukisematta.
        Avaaja ei laittanut typpiä että varma en voi olla.


    • Saattaa tulla viiveellä, että varmaan kannattaa kysyä valmistajalta onko tulossa. Jos ei niin sitten uusi laite.

    • epsonja

      Kymppi ei saata tunnistaa, mutta lataamalla epsonin ohjelmat toimii.
      Itsellä ikivanha Epson Perfection 2400 PHOTO, ja toimii kympissä

    • Mä luulen että olis varmempaa ottaa yhteys Epsonin tukeen.
      Sain just itse mun Vistan ikäisen HP:n monitoimilaitteen skannaamaan kasilla (vuoden viiveellä tosin kun asennuslevyke oli kateissa, ja muulla tavoin tehtynä se näytti mun taidoille ylivoimaiselta). Ongelmia oli jo seiskan kanssa, kun ei toiminut ollenkaan, mutta sain sillon HP:ltä aika hyvät ohjeet ja samat näköjään toimi taas. Kymppiä en uskalla vielä edes ajatella. Mä laitan nyt, miten mulla meni kasiin. (tosin yhteensopivuusvalikossa ei ollu vielä 10-vaihtoehtoa). Epsonilla exe -nimet on tietysti erilaiset.
      Ohjeen mukaan alkuperäinen asennuslevyke piti kopioida C:lle (programsiin).
      Sen jälkeen exe -tiedostojen, Autorun.exe, Hpzsetup.exe, Hpzstub.exe, Setup.exe Yhteensopivuustila (Compatibility Mode) (välilehdellä Ominaisuudet/Properties) piti käydä muuttamassa Windows 8:aan. (Pukki kohtaan Run this program in compatibility mode for/Suorita ohjelma yhteensopivuustilassa:)
      Kun ne on muutettu ja tuplaklikkaa Autorun, ni asennus alkaa.
      Siitähän se lähti.
      Laitehallinnassa, Muut laitteet oli vielä kaks virheriviä: HP EWS ja HP SCAN. Niihin piti vielä päivittää ohjain (klikkaamalla päivitä ohjain). Se ohjainohjelmisto piti etsiä Tietokoneesta (sijainnista Program Files HP koneen malli). Sen jälkeen olikin enää Tulostimista skannauksen pikakuvake työpöydälle, ja se lähti toimimaan.

    • kymppimämmi

      Mulla ei toimi edes uusi HP.
      tai w7 koneessa toimii, mutta kympissä vain tulostaa.

      • Taitaa olla vielä niin uus toi kymppi, ettei oheislaitteet oo ehtiny mukaan. Mullakin oli lähes vuoden, että kasilla tulosti ihan hienosti, mut jos oli skannattavaa, niin piti vaihtaa piuhat seiskakoneeseen (ja harvoin kun sen avas, ni päivitysten kanssa meinas käämit palaa).
        Vai haluutko sä kokeilla tota, että asennat tulostimen uudelleen ja katot et onks siel yhteensopivuustilassa Windows10.


    • Henskelimies6

      Voi olla että jonkun muunmallisen Epsonin emuloinnin 10 hyväksyy, kannattaa ainakin kokeilla...itsella ei vanhaan Brotheriin löytynyt mistään ajaureita..niin vanhan epsonin emulointi kävi ja tulostin pelaa hyvin

    • epsonilla

      Juuri nakkasin halpis Epson XP-225 tulostimen tulille W10 ja hyvin asentui mukisematta WIFI yhteydellä.

    • pslisälaitteet

      On todella paljon kaikkee, mihin ei ole ajuria ja mihin ms ei halua tukea.

      • faktatkuntoon

        Laitteen ajurituki on laitevalmistajan vastuulla, ei Microsoftin.


    • Msvaraaoikeudenlisälait

      ei ole, ei ole moneen muuhunkaan, eikä tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      136
      5531
    2. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      216
      4815
    3. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      86
      3990
    4. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      86
      3427
    5. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      68
      3151
    6. Anteeksi mies

      Mun vaan pakko sanoa että en pääse ajatuksesta koskettaa sinua🙈tää on niin noloo. Olet vaan niin namu. En voi edes kert
      Ikävä
      35
      1882
    7. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1815
    8. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      78
      1530
    9. Hei T.....

      Ajatuksissani olet. T.A
      Suhteet
      14
      1438
    10. Kansanedustaja

      Kaikkonen vierailee Ähtärissä lauantaina. Mikä mahtaa olla paikka.?????
      Ähtäri
      19
      1374
    Aihe