Homealtistuneet, kestättekö hajuja (jatkoa)?

toivoa_hajuttomuudesta

Niin moniko kärsii haju tai tuoksuYLIHERKKYYDESTÄ?

Parfyymit, nahka, banaani jne jne kuten samalla otsikolla jo v 2008 moni kertoi...

Onko tilanne ennallaan vai pahentunut?
Onko oireilu kasvussa ylipäätään parfymoinnin, homerakentumisen tms kasvun myötä?

4

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hometoipuja

      Minulle tuli hajuherkkyys paitsi homeille, niin hajuvesille, pesuaineille ja ylipäätään kaikille hajusteille. Hajuaisti kävi muutenkin ylikierroksilla, esimerkiksi lasillinen appelsiinituoremehua saattoi löyhkätä sietämättömästi. Tämä oli silloin kun homeoireilu oli kaikkein pahimmillaan.

      Kun pääsin puhtaaseen tilaan, hajuherkkyys väheni vähitellen, siihen meni ehkä viitisen vuotta että lakkasin haistamasta. Toisin sanoen kun terveys paranee, niin tämäkin ongelma häviää tai ainakin vähenee.

      Nykyisin haistan vain silloin, kun kuntoni on jostain syystä alentunut. Kuntoa alentaa tietenkin altistuminen, mutta myös ihan tavallinen flunssa.

      Pahimmasta on omalla kohdallani kulunut jo kymmenkunta vuotta, ja nykyisin voin elää melko tervettä ja normaaliakin elämää, kunhan en oleile homerakennuksissa. En enää oireile julkisissa liikennevälineissä kuten pahimmillaan, en enää saa lyhyellä kauppakäynnillä homeflunssaa, ja niin edelleen.

    • läpi-elämän-vaiva

      Hajuvedet ja hajustetut pyykipulverit ovat tosi paha ongelma vaikka en itse hajustettuja tuotteita pysty käyttämään. Koko perheenikin pitää käyttää hajusteettomia hygieniatuotteita. Altistuin homeille ollessani töissä siitakesenimössä 90-luvun lopulla ja samalla asuin homehtuneessa vanhassa talossa. Sain tosi vaikean reaktion kahdessa tunnissa kyseisessä työpaikassa ja sen jälkeen keho alkoi reagoimaan aina kun siihen on aihetta. Kyllä mun täytyy miettiä tarkkaan mihin menen ja siirtää paikkaa jos joku on käyttänyt hajustettua pyykkipulveria tai parfyymeja sillä kurkku turpoaa heti.

    • Hajusteeton

      Minä olen allerginen heinien siitepölylle ja eläimille. Sen lisäksi minulla on homeallergia, vaikka sitä ei virallisesti ole voitu osoittaa. No, testithän on mitä on eli pelkkiä huonoja vitsejä, joihin ei kenenkään pidä luottaa ja itse sitä parhaiten tietää mille on allerginen. Niinä aikoina kun minulla on allergiaoireita olen myös herkempi hajuille. Käytän hajusteettomia meikkejä ja kemikaaleja kotona. Vältän voimakkaita hajuja kulkiessani kaupungilla. Kaikki hajut eivät ole ärsyttäviä. Minulle tulee nenän kirvelyä ja aivastelua tietyistä hajuista.

    • tuoksuttomia_aineita

      Minulla tekee pahaa kaikki hajut nyt :( hajuvedet,painomuste,pakokaasut ja yksi joka minusta tosi outo sain astmakohtauksen bioluvilista. Siis pyykinpesujauheet ja huuhteluaineet kamalia myrkkyjä. Jos joku vielä terve sattuu lukemaan älkää altistako lapsia /nuoria ja muita voimakkaasti lemuavil pyykinpesuaineille. Nyt voin itse paremmin kun kaikki tuoksuva pois. Minä olen kauneudenhoitoalalla töissä joten tiedän kuin turhaa parfym on tuotteis yleensä kertoo huonoista raaka-aineista peitetään huonot aineet niillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7065
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3968
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      47
      3401
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2968
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2127
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2088
    Aihe