Ostin eläinkaupasta parven "inkkareita" tai niin luulin. Kotona parvea katseltuani huomasin, että 3 kalaa muistutivat kovasti muita, mutta näiden kalojen vatsaevä jatkuu yhtenäisesti pyrstön tyveen asti. Myöskin näiltä kaloilta puuttuu keltainen väritys selkäevästä ja pyrstöstä punertava sävy. Nämä kalat omaavat myös valkeat pienet rihmat. Onko kenelläkään siis tietoa, että ovatko nämä intiaaniensulkien jatkojalostuksen tuotosta vai kokonaan joku muu laji?
Inkkareita vai ei?
...
7824
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olisikohan rihmakala?
Ompas kenties käynyt myyjällä kömmähdys????
Olisko tosiaan joku näistä rihmakaloista
http://members.surfeu.fi/vihavais/tekstit/kalat/labyrinttikalat/kaapiorihmakala.htm
http://koti.mbnet.fi/~akvanet/hunajarihma.htm
tai edes joku saman näköinen???
Ei nyt kuvaus sovi mutta voin kertoa että mulle aikanaan yritettiin myydä sitruunatetroja intiaaninsulkina. Myyjä vaan väitti että inkkareita on.
Eli siis rihmakaloja ne eivät olleet (sen jo tiesinkin etukäteen...) vaan nehän ovat sirppitetroja (alias robertsin tetroja?) kyllähän nuo muistuttaa inkkareita, mutta olen samaa mieltä, että kauppiaalle sattui aika moka! No hyvin ovat sopeutuneet oikeiden inkkareiden kanssa parveen, joten ne saavat nyt jäädä meille :) kiitoksia kaikille teille vastanneille!
http://www.aquahobby.com/gallery/gserpae.html
Kuvan tetra on serpatetra, ei sirppitetra...ihan eri kala. Olen omistanut noita serpoja ja ovat kyllä kauniita, mutta ihan hirveitä petoja samalla. Harvoin on evät noin hienossa kunnossa. Tässä kuvia omistani:
http://photobucket.com/albums/v504/thapsus/?action=view¤t=Hyphessobryconserpae.jpg
http://photobucket.com/albums/v504/thapsus/?action=view¤t=hyphessobryconserpaes.jpg
laitan linkin, koska kuvia omistani ei ole vielä otettu!!
http://www.brazil-import.at/hyph_robertsi_leo_wally.html