Seppo: Mitähän Soini mesoisi jos olisi oppositiossa ja toiset tekisivät näitä kiristyksiä.
Tulee kyllä mieleen että kolme SSS nauttii tilanteesta.Uskovaisia miehiäkö?
Tulee kyllä mieleen että kolme SSS nauttii tilanteesta.Uskovaisia miehiäkö?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Soini saisi kyllä hieman katsoa peilikuvaansa,
pukeutuminen törkeää, kravatti, paidan kaulus, paita pois housuista, ym
kuka vastaa soinin ulkonäöstä........
Ajaa partansa kun ja jos muistaa. Nakkimukien sinapit rinnuksilla. Naamansa nykyinen harmaus taitaa olla huono merkki mitä terveyteen tulee. Taidamme pian kuulla sairauslomauutisia.
Suomi on Kreikan tiellä. etuuksia on pakko leikata. Teitä kiinnostaa ainoastaan Soinin olemus! teitä ei vaivaa tippaakaan olla 20 000 euroa velkaa/suomalainen. Miten ajattelitte maksaa tuon velan? eivät velanantajat ikuisesti odota.
Soinihan se on innolla ollut lapioimassa rahaa Kreikkaan, vaikka vasta äsken puhui ihan muua.
Suomen velkaantuneisuus on n. 60% bkt:sta. Kreikalla > 170%. Joskin velkaantumisvauhti on viime vuosina ollut kovenemaan päin. Silti löpinät Suomesta Kreikan tiellä ovat propagandaa, jolla yritetään myydä ideologiset valinnat välttämättömyyksinä. Persujen osa tässä Hankkeessa on toimia kumileimasimena ja huudahtaa kulloinkin sopivassa tilanteessa kansalle, että Hei kattokaa, mamu!
Useimmilla maailman valtioilla on velkaa ja siinä joukossa Suomen velkaantumisaste on siitä matalimmasta päästä. Valtion velka on myös eriasia kuin henkilökohtainen velka. Yksityishenkilöltä luotottaja haluaa saatavansa pois tämän elinaikana. Valtioilla ei taida olla ihan samanlaista rajoitetta. Velkaa lyhennetään pois ja otetaan uutta tarvittaessa. Velkoja jaksaa kyllä odottaa niin kauan kuin velallinen on maksukykyinen ja saatavat voidaan kirjata taseisiin varoina.
Nicolae Ceausescun tavoite reilu neljännesvuosisata sitten oli maksaa Romanian velat pois. Kuinkahan hänenkin kävi?
Ja herrojen tekemän velan kuittaavt köyhät ja duunarit samalla kun herrat itse eivät viitsi luopua mistään tai laittaa rikkaille kavereilleen varallisuusveroa jonka soinikin jo meni lupaamaan. Jollain jenkeillä velkaa on yli 114 prosenttia BKTsta ja asukasta kohden 160000 pyöreästi. Japanissa tuplasti BKTn verran ja velkaa per naama tulee 100000. Briteillä puolestaan on velkoja Napoleonen sodista. Jotta kyllä ne velkojat vaan odottavat, eikä suomella vielä ole edes verraten paljon velkaa per asukas. Ja viimeksi kun tarkastin kumpikaan noista ei joudu kreikan tielle.
Soin kääntää takkinsa koko ajan, mies hekotteli nytkin, että hyvä sopimus tärkeintä, että veroja ei koroteta eli isotuloisten verotusta ei nosteta, Soini on isotuloisten asialla kuten Sipilä ja Stubb, kaikki periaatteet hylätty Persuilta, ai niin missä se Soinin lupaama verottomuus pienituloisille 1000/euroa/kk asti?
Nyt pistetään duunarit kuseen, leikataan työttömyyskorvauksia, leikataan pieneläkeläiseltä jaTimon mukaan tärkeintä että isotuloisten verotusta ei koroteta, hyvä Persut, olette näyttäneet mitä porvareita olette ja kun Sipilä ja Stubb tuovat lisää mamuja niin sekin käy laatuun.
Oppositiossa Soinin puheet tietysti olisivat hallituksen ja sen päätösten haukkumista, vaikka toisenpohjainen hallitus tekisi prikulleen samat päätöxet kuin nykyinen tekee. Suomessa mielipide eduskunnassa menee pääsääntöisesti sen mukaan kuuluuko oma puolue oppositioon vai hallitukseen. Saarakkala-Immoset yms. ovat erittäin piristyttäviä väriläiskiä kaikenmaailman mitättömiin TammenTerhoihin verrattuna. Soinin, Slungan ja Terhon hampaattomuus... anteeksi vaan... oksettaa.
Kun kansanedustajaksi valitaan on kansaa vastaan ja
kun ministeriksi pääsee on alhaisin palvelija finanssimaailmalle ja kansaa riistää.
Tämä on sitä DEMOKRATIAA.