Pitkät lomat kunnilla on myönnetty kompensoimaan pientä palkkaa. Lisäksi meillä ei ole pekkasia lainkaan.
Lomien turvin jaksaa, ilman niitä ei jaksaisi.
Sairastamisesta ei saisi rankaista palkan vähentämisellä, koska sille et itse voi mitään.
Suomea ei nosta kunnan naisten olojen kiristäminen, sillä se ei lisää tuottavuutta millään lailla.
Naiset hoitavat lapset, kodin asiat, vanhukset oman työn ohella, tämäkö on kiitos siitä?
Voisi SSS-miehet tulla kokeilemaan vanhustenosastolle joku ilta, 2 hoitajaa 15 vanhusta hoidettavana. Koko illan vaihdat vaippoja ja nostat vanhuksia. Syötät, juotat, annat monenlaiset lääkkeet ja juokset avaamassa ovea ja vastaat puheluihin ja paikalla olevien omaisten kyselyihin vanhuksista. Estät konflikteja ja rauhoitat asukkaita jne jne.
Lomien turvin jaksaa, ilman niitä ei jaksaisi.
Sairastamisesta ei saisi rankaista palkan vähentämisellä, koska sille et itse voi mitään.
Suomea ei nosta kunnan naisten olojen kiristäminen, sillä se ei lisää tuottavuutta millään lailla.
Naiset hoitavat lapset, kodin asiat, vanhukset oman työn ohella, tämäkö on kiitos siitä?
Voisi SSS-miehet tulla kokeilemaan vanhustenosastolle joku ilta, 2 hoitajaa 15 vanhusta hoidettavana. Koko illan vaihdat vaippoja ja nostat vanhuksia. Syötät, juotat, annat monenlaiset lääkkeet ja juokset avaamassa ovea ja vastaat puheluihin ja paikalla olevien omaisten kyselyihin vanhuksista. Estät konflikteja ja rauhoitat asukkaita jne jne.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Totta on. Pekkaspäivät on yhdistetty lomaan ja se pitää vielä ansaita olemalla töissä 15 v.
En ole ainakaan kuullut että tehtaissa pitäisi olla 15 v. töissä ennenkin pekkaspäivät tipahtaa.
Ihmisillä jotka eivät koskaan ole hoitaneet ketään ei ole käsitystä siitä millaista on hoitaa ihmistä joka ei itse pysty tekemään enää mitään. Siitä syntyy epäkunnioittava asenne ettei hoitaja edes saisi istahtaa syömään.
Kun aikansa kaadetaan lokaa niin kohta alalla ei ole ketään. Joillakin on käsitys että pakolaiset hoitaa. Miten ne kristittyä suostuisivat hoitamaan kun ne ei voi edes samoista astioista syödä. Minä en usko heidän tahraavan käsiään kristittyä hoitamalla. Ja pitäähän heidän tulevaisuudessa hoitaa omassakin, kyllä siinä sarkaa riittää.
Ennenkuin he oppisivat edes kieltä tai edes ammatin aakkoset, se veisi vuosia. Miten he täällä alkaisivat töitä tekemään kun eivät edes maataan puolusta.
Vanhukset nukkuu suurimman osan ajasta, välillä käydään vilkaisemassa, loppuaika katotaan telkkaria ja juodaan kahvia. Enpä tiedä helpompaa hommaa, ja palkkakin hyvä työmäärään nähden.
Ei ne vanhukset paskassa ja kusessa nuku. Ne syötetään aamupalalla, lounaalla, päiväkahvilla, päivällisillä ja iltapalalla. Suoli pitää toimittaa ettei ne täyty paskalla. Iho pitää rasvata ja hoitaa ettei se rikkoonnu ja vaikka kuinka hoitaisi heikko iho rikkoontuu helposti.
Heidät on pestävä, puettava, riisuttava, vessattamalla, käänneltävä jne. Jokainen toiminto mitä sinä teet päivittäin hygieniasi tms hyväksi, tekee joku toinen heille koska he ovat avuttomia eivätkä pysty. Harva edes pystyy hampaitaan pesemään.
Kun olet kaikista hoitotoimenpiteistä suoriutunut yhden vanhuksen kohdalla niin vuorossa on toinen. Meidän osastolla niitä on 35. Joskus ylipaikoillakin vielä lisää. Hoitajia on töissä iltavuorossa 5 joten juosta saa että kaikesta työmäärästä selviää. Toiset vaan luulee että kaikki käy simsalabim. Yleensä ne luulee jotka ei itse tee mitään ja heistä ne kovimmat arvostelijatkin löytyvät.
Pitää tietää mitä työ pitää sisällään ettei puhu puuta heinää. Lisäksi on huolehdittava heidän lääkkeensä, sairastumistapauksensa, diabetesta sairastavien insuliinipistokset ja verensokeritasoa seurattava jopa useita kertoja päivässä. Hoitaja seuraa heidän terveydentilaansa, arvioi tarvitsevatko lääkärinhoitoa, huolehtivat lääkemääräysten toteuttamisesta jne.
Terveisiä vaan sulle yheltä laiskurilta
Mulla on vaimon kanssa pieni kioski maaseudulla, siis " KIPSA ".
Töitä tehdään 7 päivää viikossa ja pyhät, illat, viikonloput kaikki.
Ei maksettuja lomia, ei ylityökorvauksia ja kipsan tuotto on olematon.
Meidän tuntipalkka on muutamia euroja tunnissa. Emme silti valita, sillä tämä on elämänmuoto. Olisi kiva, jos joskus saisi vaikka viikon loman, vois mennä vaikka Helsinkiin katsomaan raitiovaunuja ja metroa. Ehkä joskus tämä onnistuu.
Nyt täytyy kiirehtiä pullien tekoon, sillä aamukahvit ja tuoreet pullat kipsalla on monen asiakkaan aamun aloitus.
Eipä unohdeta myöskään pienipalkkaisia myyjiä, ei pitkiä lomia, ei
pekkasia.
Ei huolta opettajien 3,5 kuukauden lomiin ei hallitus puutu, ei myöskään kansanedustajien 4 kuukauden vuosilomiin, Sipilä osaa, reilu mies....
Kunnilla mitään pieniä palkkoja ole, lähes kaikesta maksetaan lisiä ja lomallakin palkka puolitoistakertaisena.
Irtisanomissuojakin vielä 5 vuotta ja muutenkin lähes ikuinen virka.
Vähänkin koulutusta enemmän, niin 4 tonnia kuussa helposti ja pikkupäälliköilläkin jo 5 tonnia. Rehtoreilla 6 - 8 tonnia, joista kertyy vielä komeat eläkkeet.