Hyvä kiinteistönvälittäjä Helsingistä?

Luottovälittäjä

Valinta on vaikeaa kun välittäjiä on pilvin pimein ja tarjontaa runsaasti. Mitä kannattaisi etsiä? Ammattinimikkeitä on erilaisia. Haluaisin tehdä turvallisen kaupan josta ei jälkikäteen tule reklamaatioita. En haluaisi itseänsä tyrkyttävää nousukasta besserwisseriä enkä kultakettinkimiestä.

7

399

Äänestä

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HuonojaKokemuksia

      Älä ainakaan Remaxia ota!

    • HakemallaLöytää

      Kiinteistönvälitysala vetää puoleensa onnenonkijoita ja kokeilijoita, koska alalle ei ole erityisiä pätevyysvaatimuksia, riittää vain halu ja tahto ryhtyä myyntiedustajaksi, siksi myyjien kirjo ja osaaminen on vaihtelevaa.

      Hyvän välittäjän valitseminen on vaikeaa. Lähtökohdaksi kannattaa ottaa turvallisuus ja luotettevuus, ammattitaito ja osaaminen, onhan kyseessä merkittävä oikeustoimi. Miten hyvyyttä voi arvioida?

      Hyvä mittari on valita välittäjäksi kouluttautunut henkilö. Mitä parempi koulutus on, niin yleensä sitä enemmän se osoittaa kokemusta, sitoutuneisuutta ja alalla menestymistä.

      Eteenpäin pyrkivä myyjä yleensä haluaa lisätä osaamistaan ja ammattitaitoaan opiskelemalla. Alan tutkintoja järjestyksessä ovat (suluissa tittelit):

      KED= kiinteistöalan koulutus ja tutkinto (esim: myyjä/myyntiedustaja, KED)
      KiaT=kiinteistönvälitysalan ammattitutkinto (esim: myyjä/myyntiedustaja, KiaT)
      LVV=Laillistettu vuokravälittäjä (esim. myyjä/myyntiedustaja, LVV)
      LKV= Laillistettu kiinteistönvälittäjä (esim. Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV)

      Kiinteistönvälittäjä (LKV) titteliä saa käyttää vain Keskuskauppakamarin LKV-välityskokeen suorittanut henkilö. LKV tutkinto sisältää myös LVV-kokeen.

      YKV= Ylempi kiinteistönvälittäjän koulutus ja tutkinto on kiinteistönvälitysalan korkein tutkinto on (vastaa entistä Diplomivälittäjän ja KJK= Kiinteistönvälittäjän jatkotutkintoa. (Esim. Ylempi kiinteistönvälittäjä YKV, kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV)

      Laatukoulutus= Suomen kiinteistönvälittäjäliiton jäsenyritysten on mahdollista käydä lisäksi ratifioitu laatukoulutus. Laatukoulutuksen käynyt yritys saa käyttää Laatuyritys –merkintää ja Laatuvälittäjä –titteliä. Koulutus varmistaa seuraavat arvot; osaaminen, ammattitaito, luotettavuus, laatu, sitoutuminen.

      Näitä tarkastelemalla ja googlettamalla pääset varmasti valinnassasi hyvin eteenpäin ja löydät oikean henkilön!

    • Luottovälittäjä

      Hyvä neuvo, kävin heti googlettamassa ja löytyi heti sopiva. Kiitos!
      "kiinteistönvälittäjä, Helsinki, lkv, ykv,..

    • parasvälittäjä

      Tuohan on varma tapa, valitse ensin koulutettu muutamalla haulla ja sitten kutsut käymään, lopuksi valitset parhaan..

    • tammisalolainen

      Hyvä kiinteistönvälittäjä? Meillä oli välittäjänä Helsingissä tammisalolainen yksityisyrittäjä joka oli aiemmin ollut suuremman ketjun palveluksessa ja myöhemmin oli sitten epäkohtia ja työtapaa arvioiden päättänyt työllistää itsensä perustamalla kiinteistönvälitys -yrityksen. Kertoi, että hänen tavaramerkkinsä on antaa asiakkaalle aikaa, palvella laadukkaasti ja olla alansa erityisosaaja. Hänkin oli LKV, YKV ja taisi olla jopa Julkinen kaupanvahvistaja. Oli mukavaa kun palvelu sujui mutkattomasti varmoin ottein ensitapaamisesta kauppaan asti. Oli luottavainen ja turvallinen olo koko ajan.

    • Luottovälittäjä

      Onko noita YKV - koulutettuja minkä verran ammattikunnasta? Entä Laatukoulutettuja yrityksiä?

    • HakemallaLöytää

      YKV koulutettuja Helsingissä muuta kymmen ja Laatuyrityksiä muutama. Kuvastaa hyvin koulutuksen vaativuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      282
      1126
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      260
      941
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      910
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      102
      853
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      799
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      798
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      669
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      458
    Aihe