Perintään meni Ferratum ja Euro24, molemmista 2000 euron joustoluotot. Mutta mitä helvettiä tämä meinaa:
Ok perinnän kirje (Ferratumin lainasta):
velan pääoma 2643 e
viivästyskorko maksusuunnitelman loppuun saakka: 185 e
Gothian kirje (Euro24:n lainasta):
velan pääoma 2894 e
viivästyskorko maksusuunnitelman loppuun saakka 1845 e
Onko tuo laillista? Miksi toinen perintätoimisto toimii toisin?
Ok perinnän kirje (Ferratumin lainasta):
velan pääoma 2643 e
viivästyskorko maksusuunnitelman loppuun saakka: 185 e
Gothian kirje (Euro24:n lainasta):
velan pääoma 2894 e
viivästyskorko maksusuunnitelman loppuun saakka 1845 e
Onko tuo laillista? Miksi toinen perintätoimisto toimii toisin?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuota samaa ihmetellyt, Gothialla on kyllä ihan omat nuo korkoprosentit...Oletko tehnyt maksusuunnitelman noista perinnän kanssa?Jos olet niin minkälaiset sopimukset sait tehtyä? Itse odottelen ok-perinnältä kirjettä Ferratumin lainasta. Gothian kanssa sain kyllä sovittua pitkän maksusuunnitelman ja pienen kk-erän mutta tuo korko on kyllä sitten aikamoinen.
Ferratumin lainan sain sovittua Ok perinnän kanssa 25 erään. Gothian kanssa 19 erää, mutta erät ovat tietysti paljon suurempia koska tuo heidän ilmoittama korko on niin törkeä.
"Mikäli luotonantajan ennen luoton erääntymistä perimä korko on korkolain 4§ viivästyskorkoa suurempi, on luotonantajalla oikeus periä viivästyskorkona tätä korkoa enintään 180 vuorokauden ajan siitä, kun luotto on kokonaisuudessaan erääntynyt. Jos velkaa koskeva tuomioistuimen tuomio annetaan ennen mainitun ajanjakson päättymistä, korkoa on maksettava saman perusteen mukaan kuin ennen eräpäivää tuomion antamiseen.
Luotonsaajan koronmaksuvelvollisuus alkaa siitä päivästä, kun lainasumma on siirretty asiakkaan lainahakemuksessa ilmoittamalle pankkitilille.
Luotonsaaja on velvollinen maksamaan luotonantajalle avoinna olevalle pääomalle, nostoprovisiolle sekä korolle lainasopimuksen mukaista kuukausikorkoa, joka on 9,9%"
Tuossa Euro24.n lainaehto.
En tiedä, mutta Gothia on tuohon "vähä" lisäilly omiaan, ja viivästyskorkohan pitää joka tapauksessa tippua tuohon 7.5% 180 päivän jälkeen.
Onko sinulla kuinka pitkä tuo maksusopimus gothian kanssa?
Voin laskea sinulle tarkalleen, paljon viivästyskorko saa kokonaisuudessaan olla lain puitteissa?
gothian maksusopimus on 19 erää, siten että ekat erät hieman pienempiä kuin muut.
Mutta miksi olet Suostunut tuollaiseen gothian suhteen?
Ei missään herran nimessä voi olla viivästyskorot pääomasta 2894eur ---> 1845eur!!!! Ja oletan, että maksat tuon lainan 19kk pois kokonaan. Näinkö oli?
Tuohan on koronkiskontaa!
Enhän minä vielä puhelimessa tuosta tiennyt. Luulin että laina kuittaantuu maksetuksi suurinpiirtein vuodessa, koska heidän vaatima minimilyhennys oli niin paljon isompi kuin Ok perinnän. Mutta kun tutkailin sitä kirjettä niin sitten asia selvisi.
Toimistojen toiminta ei ole nykytilanteessa edes inhimillistä. Nyt ei auta, vaikka ottaisivat entistä lyhyemmän hameen kokonaan pois.
Miten maksuhäiriömerkintä?Gothia ei ilmoita sitä mutta miten Ferratum?
Ei ole kumpikaan ilmoittanut merkintää.
Tietääkö muuten kukaan laittaako Vipster merkintää jos laina menee perintään ja sen maksaa siten osissa pois? Siltä näyttää että sekin menee sinne, koska nyt en pysty maksamaan. en tiedä miten kauan menee ennen kuin vipster sen perintään laittaa.
Pidät vaan huolen, että teet sen maksusopimuksen ennen tuota yli 60 päivää laskun alkuperäisestä eräpäivästä, niin silloin ei tule merkintää.
Tämä on siis karkeasti laissa määrätty, mutta jokaisella on oma tapa toimia sen suhteen, ilmoittaako heti merkinnän yli 60 päivän, vai viivytteleekö tarkoituksellajostain muusta syystä merkinnän kanssa.
Neuvoisin sinua olemaan yhteydessä kuluttaja-asiamieheen ja imoittamaan aluehallintovirastoon heidän toiminnasta, koska tuo "viivästyskorko" on aivan järjetön, ja lainvastainen.
Itsellä omia kokemuksia kyseisen lafkan suhteen ovat sellaisia, että kun tilasin aikoinaan laskulla "tavaran", ja arvaton oli heidän laskuttaja, ja maksoin laskun päällekkäin heidän maksumuistutuksen kanssa, jonka siis laittoi gothia, niin he yrittivät periä siitä 5eur, että he laitoivat korjatun laskun. Siellä olevinaan "lakimies" perusteli päätöstä, että heidän mielestä heillä on oikeus vaatia tuo 5eur kulu siitä, että he korjasivat laskun, vaikkakin 14 päivää ei ollut kulunut, vaan 4 päivää. Siis 5eur kulu maksumuistutuksesta ja 5eur kulu oikaisusta, että viellä on maksamatta maksumuistutuskulu.
No, olin yhteydessä kuluttaja-asiamieheen, että he vaativat tuollaista, ja kuluttaja-asiamies kehoitti riitauttamaan ko. summan. Näin tein ja ilmoitin sen gothialle, jolloin he poistivat sen kulun.
Summa pieni, mutta se oli periaattellista. Eniten v.tuttaa tuollainen toiminta, että yritetään kusettaa ja keksiä omia kuluja.
Tein heistä myös kantelun aluehallintovirastoon.
isoisä taisteli sodissa , poika taisteli 90 luvun lamassa ja tämän poika taistelee ulosottosodassa , ja tostahan ei selviä enään kuin aloittamalla alusta taas..velallisen ainut ilo on että reppu täynnä velkapapereita painaa vähemmän kuin sama reppu täynnä kultaa. , mutta velasta vapaa pitää kädet taskussa ja reppukin puuttuu.