jos tuen jälkeen jää käteen 350ekee ja sillä pitää ostaa kaikki lääkkeitä myöten.Mitä perusturvaa Suomi tarjoaa kansalaisilleen.
Asumistuki asiaa
3
110
Vastaukset
- CalcuLator
Riippuu vähän mitä tuo "tuen jälkeen tuossa tarkoittaa" ja missä elämäntilanteessa oikein nyt olet. Mitä tukia oikein saat nyt kuin vain tuon asumistuen?
Työttömällä on yleensä oikeus työmarkkinatukeen tai ansiosidonnaiseen, työssäkäyvä saa palkkaa, eläkkeellä oleva eläkettä, sairaana oleva sairauspäivärahaa, opiskelija opintotukea, lapsia kotona hoitava lastenhoidon tukea, vasta vanhemmaksi tullut äitiyspäivärahaa, kuntoutusta vaativa kuntoutustukea jne. Eli yhteiskunnan eri tukimuotoja riittää.
Jos asut yksin ja sinulla jää vuokran maksamisen jälkeen noista tuista käteen alle 485e/kk, ja maksamasi vuokra on kohtuullinen niin olet oikeutettu myös toimeentulotukeen. Jos taas vuokrasi on liian kallis tai et asu yksin, niin et välttämättä toimeentulotukea saa. Se lasketaan aina perhekohtaisesti arvioiden ja jokaisella kunnalla on omat kohtuulliset asumismenonsa jotka huomioidaan sitä laskettaessa. - Tiedoksiantaja
Tämä hallitus on tehnyt selväksi että vieraat ensin. Silmääkään räpäyttämättä kerrotaan yli 100 miljoonan kustannuksista tänä vuonna ja kotouttamiseen 300 miljoonaa ensi vuonna, jopa 600 miljoonaa vaalikauden lopussa.
Sitten eläkeläiset kerää koko kesän nimiä ja saa 30 miljoonan helpotuksen. Mikä onkaan parempi keino lisätä vihapuheita ja kiristää asenteita?- miljoonatmuille
Eläkeläisiltä otetaan ja työttömiltä että saadaan otettua vieraita rajantakaa kasapäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241220Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831028- 35908
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52829
- 85821
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta20769Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56719Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711