Enkä tarkoita S.kauppojen halpuuttamista vaan puun kantohintaa. Hinta puolitettakoon ja pakottava lainsäädäntö puun myyntiinkin.
Kantohinta alas
viikksiniekkaGruusiasta
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ja paperiliiton satasivuinen työehtosopimus uusiksi. Siihen on saatava palkkakatto. Vuosiansio ei saa olla yli kaksinkertainen sairaanhoitajiin verrattuna.
Ei puun kantohinta ole nytkään liian kova, mieluummin liian pieni. Paperiteollisuuden palkat muodostavat vain muutama prosentin sen kuluista, muistaakseen noin 5%, sillä ei siis ole mitään tekemistä kilpailukykyyn.
Yksi turha kulu valtiolle on nuo Kemera tuet joilla tuetaan hyvätuloisten omaisuuden hoitoa. En ymmärrä sitä että minun metsänhoidon maksaa valtio. Minä omistan metsääja käytän tietysti tuet niin kuin Wahlroos käyttää maataloustuet. Nämä pois äkkiä, kuinka paljon näistä tulee säästöä? Pitäähän muidenkin maksaa itse omaisuutensa hoito.