Mihin veroposti katoaa?

postipelleilyä

Onko muilla kokemuksia tällaisesta?

Eli kun lähettelen noita kuukausittaisia alv-ilmoituksia normaalin maapostin kautta, niin joka toisesta tai ainakin joka kolmannesta tulee verottajalta ilmoitus, että ilmoitusta ei ole tullut.

Olen koettanut osoitteen kirjoittamista mahdollisimman selvästi ja tietysti tulostetuilla osoitelapuilla jne. Olen vaihdellut postituspaikkaa. Ei muutosta. Eli onko niin, että verottaja hukkaa ihan patologisesti postiaan vai postissako noita häipyy?

9

376

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1211

      Osoite on ilmeisestikin ollut oikea, koska perillekin niitä on mennyt. Kyllä selvästi käsin tekstaamalla kirjoitettu osoite riittää.

      Onko kuoressa ollut oma nimesi ja osoitteesi lähettäjänä, jolloin kirjeen pitäisi tulla takaisin, jos ei vastaanottajaa löydy?

      Voi tietysti olla, että verottajallakaan ei saapuneen postinkäsittely ole mallillaan. Kannattaa ottaa yhteyttä sinnekin. Saisit varmasti tietoa siitä, onko muitakin kuin sinä, joilla on ollut ongelma saada kirjeet perille. Tietysti on monia, jotka eivät todellisuudessa ole edes lähettäneet.

      Postin asiakaspalveluun kannattaa myös ottaa yhteyttä ja kertoa, että kirjeet eivät tahdo mennä perille. Ei tietysti ole mahdotonta, että joku pihistääkin Postissa niitä. Toisaalta noissa ei ole kuin paperia sisällä, jolla ei ole rahallista arvoa. Yleensäkään verottajalle ei lähetetä kuin papereita.

      • ihansivusta

        kuulin huhua, että veropostiin liittyy joku skannauspalvelu ja siittä olis tullut ongelmia. liittyyx tähän?


      • ihankohdalta

        Meillä veroilmoitus "myöhästyi" noin viisi viikkoa. Kun rupesin kovistelemaan asiaa puhelimitse, niin virkailija kertoi arastellen, että heillä on skannauspalvelu sotkussa. Jonot ovat jopa 6 viikkoa ja osa asiakirjoista "katoaa" sinne palveluun. Eiköhän tässä ole yksi syy.


      • 2v_viive

        Postissa kirjeitä pihistetään ahkerasti, mutta kuluttaja-asiamies ja Postin hallinto eivät reagoi tehtyihin pihistysilmoituksiin. Useimmat kirjeeni ja mm. onnittelukortit tulevat vähintään kaksi vuotta myöhässä laatikkooni.


      • pellemeininkiä

        Tilitoimiston myytyäni voin avautua muillekin kun ei tarvi enää maskata asioita. Eli muutamalla asiakkaalla aika säännöllistä, ettei mene veroposti perille. Pidän tietysti aivan p-skana juttuna, mutta näköjään kuolevainen ei voi asialle mitään-?


      • Anonyymi
        ihankohdalta kirjoitti:

        Meillä veroilmoitus "myöhästyi" noin viisi viikkoa. Kun rupesin kovistelemaan asiaa puhelimitse, niin virkailija kertoi arastellen, että heillä on skannauspalvelu sotkussa. Jonot ovat jopa 6 viikkoa ja osa asiakirjoista "katoaa" sinne palveluun. Eiköhän tässä ole yksi syy.

        Mahtaako tässä HUS:n tapauksessakin olla skannauspalvelu? HUS ja Posti yhteistyössä pakkaavat potilaskirjeet siten, että potilastiedot ovat helposti luettavissa.
        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/hus-on-lahettanyt-arkaluonteisia-tietoja-sisaltavia-potilaskirjeita-kuorissa-joista-pystyy-lukemaan-lapi-tiedot-ovat-paljaalla-silmalla-luettavissa/7586992#gs.9vuppi


    • hjhkhj

      Kuluttajat ei tee alv-ilmoituksia, ja kuluttajansuoja ei koske yrityksiä.
      Aivan väärä palsta siis.

      • ettäJokuSeuraa

        no kyllä se on hyvä, että edes sinä sitten vahdit


      • 11-8

        Palstapoliisit ovat elämän suola :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1420
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1312
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1096
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1078
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      785
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      747
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      728
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      701
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe