vuotoa liian pitkään!

Mulle tehtiin abortti kaavinnalla 17 päivää sitten. Sanottiin että vuotoa saattaa kestää 1- 10 päivää, jonka aikana ei saisi olla yhdynnässä. 9 päivää kaavinnan jälkeen mulla ei ollu ku ihan tosi niukkaa vuotoa, jos ollenkaan. Olin yhdynnässä, ja vuoto alko uudelleen ja jatkuu vieläkin, yli viikko yhdynnän jälkeen ja yli kaksi viikkoa kaavinnan jälkeen. Ei varmaan ole normaalia? Pitäskö olla huolissaan? Asia mietityttää paljon, ja haluaisinkin vastauksia ja neuvoja teiltä jotka asiasta voisivat jotain tietää :) kiitos.
5897
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siitäs sait. Mitäs tapoit pienen viattoman lapsen! Tuollaiselta pitäisi seksi kieltää kokonaan ja pistää paikat kiinni!

Äänestä
  • tällaisille viestille?

    Miksette poista asiattomia viestejä tältä osastolta vähän reipaammin?

    Äänestä

Voisit tietenkin kysyä tosta vuodosta lääkäriltä.
Mulle ei tehty abortti vaan sterilointi. Sanottiin myös, että vuoto kestää 1-10 pv, mutta mulla kesti yli kolme viikkoa. Sain siihen sitten sen 10 pv jälkeen verenhyytymishäiriöihin tarkoitettuja pillereitä. Ne ei kyllä auttaneet mitään. Tuli vaan huono olo.

Äänestä

ei ole kipuja eikä lämmönnousua, näissä vuotojutuissa niiden pituus on yksilöllistä ja annetut ajat ovat ns. keskivertoja. Aborttia en ole kokenut mutta keskenemenojen jälkeen vuoto kestänyt aina "annettuja" aikoja pidempään eikä mitään ole ollut vinossa. Jos olet kovin huolestunut, voithan käydä lääkärissä näytillä.

Äänestä

Alkuvuoto voi ehkä loppua melko piankin, mutta ensimmäiset yhdynnät ovat kyllä vaikeita. Itselläni ensimmäinen kerta keskeytyksen jälkeen tuntui aivan kuin se olisi todella ensimmäinen kerta. Se siis todella sattui ja aloin vuotamaan. Onneksi kumppanini oli ymmärtäväinen... Tuollaisestakin voi saada vain väärän käsityksen jos on aivan uuden kumppanin kanssa...
Kannattaisi antaa itselle hieman aikaa toipua ennenkuin ryntää suinpäin kokeilemaan. Kannattaa aloittaa varovasti, kokeilla, miltä vähäkin tuntuu. Jos vuotoa jatkuu kauan, niin kannattanee kääntyä lääkärin puoleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sara kirjoitti:

Mulle tehtiin abortti kaavinnalla 17 päivää sitten. Sanottiin että vuotoa saattaa kestää 1- 10 päivää, jonka aikana ei saisi olla yhdynnässä. 9 päivää kaavinnan jälkeen mulla ei ollu ku ihan tosi niukkaa vuotoa, jos ollenkaan. Olin yhdynnässä, ja vuoto alko uudelleen ja jatkuu vieläkin, yli viikko yhdynnän jälkeen ja yli kaksi viikkoa kaavinnan jälkeen. Ei varmaan ole normaalia? Pitäskö olla huolissaan? Asia mietityttää paljon, ja haluaisinkin vastauksia ja neuvoja teiltä jotka asiasta voisivat jotain tietää :) kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu